USA: Gospodarka najważniejsza dla wyborców

[2010-03-29 00:11:18]

Ogłoszony 28 marca sondaż dziennika "Washington Post" wskazuje, że połowa Amerykanów sprzeciwia się zmianom zawartym w ustawia o ochronie zdrowia, a 86 procent z tej połowy popiera wysiłki zmierzające do jej odwołania. Republikanie liczą, że niezadowolenie tak znaczącej części Amerykanów z reformy służby zdrowia, która będzie wprowadzana w najbliższych latach, pozwoli im wygrać jesienne wybory do Kongresu. Jednak, jak podaje Associated Press, dla Amerykanów wciąż najważniejsza jest sytuacja gospodarcza i bezrobocie sięgające 10 procent. Lutowy sondaż CBS/"New York Times`a" wykazał, że dla 52 procent populacji priorytet stanowiła gospodarka, a opieka zdrowotna (choć na drugim miejscu) - jedynie dla 13 procent. W połowie marca różnica ta zmniejszyła się, ale zgodnie z sondażem CNN/Opinion research odpowiednie liczby wciąż wynoszą odpowiednio 43 i 23. Niektórzy politycy obu partii próbują łączyć te dwa tematy.

Amerykanie pytają "Gdzie są miejsca pracy?", ale Demokraci skupiają się na zwiększającym bezrobocie przejęciu przez rząd opieki zdrowotnej - powiedział lider Republikanów w Izbie Reprezentantów John Boehner, gdy ustawa była forsowana w Kongresie.

Demokraci z kolei podkreślali, że zgodnie z obliczeniami Biura Budżetowego Kongresu ustawa doprowadzi do zmniejszenia deficytu budżetowego. Prezydent Barack Obama na kilka dni przed głosowaniem powiedział parlamentarzystom Partii Demokratycznej, że w nadchodzących 20 latach oszczędności wyniosą 1 bilion 300 miliardów dolarów.

Tymczasem w kilka godzin po przegłosowaniu przez Kongres reformy opieki zdrowotnej lider Partii Republikańskiej w Senacie Mitch McConell powiedział, że jego partia przeprowadzi kampanię zmierzającą do tego, żeby uchylić i zastąpić nowe prawo.

Tak długo, jak Obama będzie prezydentem, trudno będzie Republikanom skutecznie zrealizować tę zapowiedź. Jednak zwracają się oni do aktywistów antyrządowej Tea Party, którzy już demonstrowali w tej sprawie przed Kapitolem, a także do tej części elektoratu Demokratów, która uważa, że wprawdzie służba zdrowia wymaga zmian, ale Obama posunął się za daleko.

Demokraci mają nadzieję, że niskie poparcie dla reformy wynika z propagandy Republikanów, którzy już od ubiegłego lata ostrzegali, że komisje śmierci będą decydować o losie starszych ludzi zależnych od systemu Medicare. Poza tym w ciągu najbliższych sześciu miesięcy zamierzają wprowadzić korzystne dla małych przedsiębiorstw ulgi podatkowe związane z ubezpieczeniem pracowników, a starsi Amerykanie - głosujący w wyborach parlamentarnych chętniej niż inne grupy wiekowe - otrzymają od rządu 250 dolarów rabatu, jeśli będą musieli wykupić drogie leki na receptę.

Obie partie są zdeterminowane. Demokraci będą starali się za wszelką cenę obronić reformę, Republikanie zaś - storpedować ją. O wyniku jesiennych wyborów zapewne i tak zdecyduje stan gospodarki.

Jarosław Klebaniuk


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Zandberg w Bielsku-Białej!
Pomnik Reksia przy ul. 11 Listopada
10 maja (sobota), godz. 11:00
Zandberg w Tychach!
Tychy, Plac Baczyńskiego
10 maja (sobota), godz. 15:00
Zandberg w Katowicach!
Katowice, plac Miarki
10 maja (sobota), godz. 20:00
Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona

Więcej ogłoszeń...


10 maja:

1920 - Rozpoczął się strajk powszechny na Górnym Śląsku.

1931 - Lewicowy republikanin Manuel Azaña został premierem hiszpańskiego rządu.

1935 - Rada Naczelna PPS uznając obowiązywanie tzw. paktu o nieagresji z KPP uznaje, że współpraca pozytywna z komunistami jest niemożliwa.

1936 - Manuel Azaña wybrany na prezydenta Republiki Hiszpańskiej.

1943 - Grupa Specjalna Armii Ludowej przeprowadziła zamach na Bar Podlaski w Warszawie, w wyniku którego zginęło 6 Niemców, a kilkunastu zostało rannych.

1944 - W Filadelfii na XXVI Międzynarodowej Konferencji Pracy przyjęto Deklarację Filadelfijską.

1973 - Powstał lewicowy Front Polisario, walczacy o niepoległość Sahary Zachodniej.

1981 - Socjalista François Mitterrand wygrał II turę wyborów prezydenckich we Francji zdobywając 52,2 % głosów.

1988 - Socjalista Michel Rocard został premierem Francji.

1994 - Nelson Mandela został pierwszym czarnoskórym prezydentem RPA.

2006 - Socjaldemokrata Giorgio Napolitano został prezydentem Włoch.


?
Lewica.pl na Facebooku