Olsztyn: O neutralności światopoglądowej państwa
[2010-03-29 17:52:52]
![]() W prelekcji otwierającej spotkanie prof. Szyszkowska zwróciła uwagę na potrzebę odwagi w występowaniu w obronie zasad neutralności światopoglądowej państwa, które w Polsce nadal są powszechnie łamane. W opinii Marii Szyszkowskiej silna pozycja hierarchii kościelnej w oddziaływaniu na sprawy państwowe jest w znacznej mierze konsekwencją przyzwolenia kolejnych ekip rządzących Polską, bez względu na ich deklarowaną orientację ideowo-polityczną. W swojej prelekcji prof. Szyszkowska wyraziła pogląd, że system prawa nie może odwoływać się do jakiekolwiek konkretnych systemów moralnych, ponieważ w ten sposób ogranicza wolność w różnorodnym społeczeństwie. Krytycznie także odniosła się do polskiej rzeczywistości medialnej, która w jej opinii kształtuje bierność i brak zaangażowania obywateli w życie publiczne. Rozwijając niektóre z poruszonych przez prof. Szyszkowską wątków Piotr Janiszewski z Młodych Socjalistów podkreślił, że najdoskonalsze regulacje prawne nie zagwarantują faktycznego rozdziału państwa od kościoła, jeśli opinia publiczna nie będzie zdecydowanie reagować na działalność polityków i urzędników, na rzecz materialnych interesów kościoła, wbrew dobru publicznemu. W trakcie dyskusji poruszono wiele tematów dotyczących m.in. problemu neutralności światopoglądowej państwa, roli kościoła w życiu publicznym oraz wolności obywatelskiej. Wielu dyskutantów poparło pomysł wprowadzania, wzorując się na Niemczech i Francji, tzw. podatku wyznaniowego, który sprawiłby że jedynymi środkami przekazywanymi kościołowi przez państwo byłyby kwoty zadeklarowane dobrowolnie przez obywateli w ramach rozliczeń podatkowych. Nie było jednak zgodności co do tego, czy inicjatywę na rzecz wprowadzenia takiego rozwiązani pilotować powinna specjalnie powołana do tego instytucja, czy też już istniejące organizacje działające na rzecz neutralności światopoglądowej państwa (np. Polskie Stowarzyszenie Racjonalistów). |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom wybrania
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Materializacja frustracji i gniewu
- Pod prąd!: Trzaskowski połknie lewicę
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Zandberg w Bielsku-Białej!
- Pomnik Reksia przy ul. 11 Listopada
- 10 maja (sobota), godz. 11:00
- Zandberg w Tychach!
- Tychy, Plac Baczyńskiego
- 10 maja (sobota), godz. 15:00
- Zandberg w Katowicach!
- Katowice, plac Miarki
- 10 maja (sobota), godz. 20:00
- Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
- https://zrzutka.pl/evh9hv
- Do 18 maja
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
12 maja:
1834 - W Bernie w Szwajcarii powstała tajna organizacja postępowa "Młoda Polska"; jej założycielem był Joachim Lelewel.
1916 - W Dublinie został rozstrzelany James Connolly, czołowy działacz i teoretyk irlandzkiego ruchu socjalistycznego, przywódca powstania wielkanocnego.
1943 - Po upadku powstania w getcie warszawskim Szmul Zygielbojm, członek Rady Narodowej z ramienia żydowskiej socjalistycznej partii Bund, popełnił samobójstwo przez samospalenie w proteście przeciw bezczynności aliantów wobec ludobójstwa Żydów.
1949 - Urodziła się Elena Salgado, polityk hiszpańska, działaczka PSOE, w latach 2009-2011 pełniła funkcję wicepremiera oraz ministra finansów w rządzie José Zapatero.
1997 - W wyniku obrażeń odniesionych w wypadku samochodowym zmarł prof. Wacław Dec, ceniony ginekolog i położnik. Decyzją łódzkiego abp. Wł. Ziółka odmówiono odprawienia mszy i pochówku z udziałem księdza.
2008 - W Warszawie zmarła Irena Sendlerowa, działaczka społeczna związana z PPS, Sprawiedliwa wśród Narodów Świata.
?