USA: Nadzwyczajny zjazd Socjalistycznej Partii Równości
[2010-04-19 14:32:03]
Jak donosi wsws.org, wspólnym, wielokrotnie podkreślanym tematem była rosnący sprzeciw przeciwko kryzysowi gospodarczemu i podejmowanym przez elity korporacyjne i finansowe próbom obciążenia jego kosztami klasy pracującej. Sprzeciw ten wymaga programu politycznego i podejścia, które umożliwi stawienie oporu zdominowanemu przez korporacje systemowi dwupartyjnemu. Zwrócono uwagę, że należy stworzyć kierownictwo, które zjednoczy wysiłki pracujących i skieruje je przeciwko systemowi kapitalistycznemu. W zjeździe wzięli udział delegaci z różnych części USA i Kanady, a w jego trakcie wystąpili także przedstawiciele sekcji Międzynarodowego Komitetu Czwartej Międzynarodówki z Niemiec, Australii i Kanady. Na spotkaniu nie zabrakło robotników i młodzieży z klasy robotniczej, która zainteresowała się polityką pod wpływem kryzysu ekonomicznego. Jedna z rezolucji, O nadzwyczajny program tworzenia miejsc pracy! O nacjonalizację banków i redystrybucję bogactwa! wzywa do utworzenia masowego programu robót publicznych, aby zapewnić pełne zatrudnienie za wysokie płace. Odrzuca ona twierdzenie, że nie ma pieniędzy, wzywając do wywłaszczenia elity finansowej z olbrzymich osobistych fortun, do nacjonalizacji banków i do reorganizacji gospodarki tak, żeby służyła zaspokajaniu potrzeb społecznych. Inna rezolucja pod hasłem Wycofać wszystkie wojska z Iraku i Afganistanu! domaga się natychmiastowego zakończenia amerykańskich okupacji tych krajów i wypłacenia wielomiliardowych reparacji wojennych ich społeczeństwom. Na tej podstawie wzywa do nowych protestów przeciwko militaryzmowi USA w opozycji do administracji Baracka Obamy i oficjalnych ruchów antywojennych, które zaprzestały krytykowania wojen od rozpoczęcia nowej prezydentury. Rezolucja głosi, że walka z wojnami musi być związana z walką z systemem kapitalistycznym. Podczas zjazdu zatwierdzono też rezolucję o warunkach, którym muszą stawić czoła młodzi ludzie: wysokiemu poziomowi bezrobocia wśród młodzieży, zamachowi na edukację publiczną i ekspansji militaryzmu. Wzywa on młodzież pracującą i studiującą do wstępowania do organizacji Międzynarodowi Studenci dla Równości Społecznej (International Students for Social Equality) i pomocy w mobilizowaniu całej klasy pracującej do walki o socjalizm. |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom wybrania
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Materializacja frustracji i gniewu
- Pod prąd!: Trzaskowski połknie lewicę
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Zandberg w Bielsku-Białej!
- Pomnik Reksia przy ul. 11 Listopada
- 10 maja (sobota), godz. 11:00
- Zandberg w Tychach!
- Tychy, Plac Baczyńskiego
- 10 maja (sobota), godz. 15:00
- Zandberg w Katowicach!
- Katowice, plac Miarki
- 10 maja (sobota), godz. 20:00
- Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
- https://zrzutka.pl/evh9hv
- Do 18 maja
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
8 maja:
1919 - Zmarła Wiera Zasulicz, rosyjska pisarka i rewolucjonistka, związana z ruchem narodników, marksistka.
1921 - W Szwecji zniesiono karę śmierci.
1922 - Obradujący w Warszawie Zjazd Związków Akademickiej Młodzieży Socjalistycznej powołał do życia Związek Niezależnej Młodzieży Socjalistycznej (ZNMS).
1930 - Zmarł Stanisław Posner, działacz socjalistyczny i publicysta; wicemarszałek Senatu i wiceprzewodniczący TUR.
1933 - Mahatma Gandhi rozpoczął 21-dniową głodówkę, by zaprotestować przeciwko polityce brytyjskiej w Indiach.
1943 - Popełnił samobójstwo Mordechaj Anielewicz, jeden z przywódców powstania w getcie warszawskim.
1945 - Francuscy żołnierze wymordowali tysiące Algierczyków w Satif, Guelma i Kherrata.
1970 - W Montrealu urodziła się Naomi Klein, dziennikarka, pisarka i aktywistka kanadyjska, autorka książki "No logo", która stała się manifestem alterglobalizmu.
1988 - W II turze wyborów prezydenckich we Francji François Mitterrand zdobył 54% głosów.
2010 - Laura Chinchilla z socjaldemokratycznej Partii Wyzwolenia Narodowego (PLN) została pierwszą kobietą na stanowisku prezydenta Kostaryki.
?