Węgry: Wyborczy triumf prawicy; Zieloni w parlamencie

[2010-04-26 13:47:01]

Centrolewicowa partia Węgierska Partia Socjalistyczna (Magyar Szocialista Párt) poniosła klęskę w drugiej turze wyborów parlamentarnych na Węgrzech, która odbyła się 25 kwietnia. Z dotychczasowych 190 mandatów w jednoizbowym węgierskim parlamencie pozostało jej zaledwie 59. Głosowało na nią 19,3 proc. wyborców. Niewiele mniej - 16,67 proc. - otrzymała skrajnie prawicowa partia JOBBIK, głosząca szowinistyczne i nacjonalistyczne hasła. W parlamentarnych ławach jej przedstawiciele - w liczbie 47 - zasiądą po raz pierwszy. Miażdżące zwycięstwo odniósł prawicowy Fidesz, który uzyskał 52,73 proc. głosów. 263 mandaty w 386-miejscowym parlamencie dają mu większość pozwalająca nawet na zmianę konstytucji. Viktor Orbán, przywódca partii, który był już premierem Węgier w latach 1998-2002, najprawdopodobniej zostanie ponownie szefem rządu.

Poza tym, mandat zdobył jeden kandydat niezależny - były poseł Fideszu Oszkár Molnár, znany z antysemickich i ksenofobicznych haseł.

Po raz pierwszy do Zgromadzenia Narodowego dostała się partia węgierskich Zielonych - LMP (Lehet Más a Politika - "Polityka może być inna"). Otrzymała ona 16 mandatów. LMP powstała w 2009 roku. Na jej czele stoi trzydziestodziewięcioletni prawnik András Schiffer.

Węgry są czwartym krajem dawnego bloku wschodniego, w którym Zielonym udało dostać się do parlamentu. W Czechach i na Łotwie współtworzyli centroprawicowe koalicje rządzące. Reprezentację parlamentarną posiada również estońska Partia Zielonych.

Witold Mrozek


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


28 czerwca:

1878 - W Maziarni k. Chełma urodził się Stanisław Brzozowski, polski filozof, pisarz, publicysta, krytyk teatralny i literacki; zwolennik materializmu dziejowego, który wprowadził marksizm do myśli polskiej.

1883 - W Krakowie urodził się Bolesław Drobner, polityk PPS, w czasie wojny więziony przez władze radzieckie, po wojnie pierwszy polski prezydent Wrocławia, poseł.

1892 - Urodził się Edward H. Carr, brytyjski historyk, dziennikarz i teoretyk stosunków międzynarodowych. marksista.

1896 - W Argentynie powstała Partia Socjalistyczna (Partido Socialista).

1900 - Urodził się Leon Kruczkowski, pisarz i publicysta. W okresie międzywojennym działacz lewicowy. Autor "Dlaczego jestem socjalistą?". Po wojnie - w PZPR.

1919 - Została powołana Międzynarodowa Organizacja Pracy.

1924 - Powstało przedsiębiorstwo Polskie Lasy Państwowe.

1929 - W Poznaniu urodził się Alfred Miodowicz, hutnik, działacz związkowy, polityk, poseł na Sejm PRL IX kadencji.

1936 - Śmiercią samobójczą zmarł Aleksander Berkman, amerykański działacz anarchistyczny.

1937 - Na łamach „Robotnika” ukazała się deklaracja Legionu Młodych-Frakcji o zaprzestaniu działalności i przystąpieniu do PPS.

1937 - W Wiedniu zmarł Max Adler, wybitny działacz ruchu robotniczego, czołowy przedstawiciel austromarksizmu.

1942 - Wincenty Markowski został przedstawicielem Polskich Socjalistów w Politycznym Komitecie Porozumiewawczym.

1948 - Wykluczenie Jugosławii z Kominformu.

1950 - Sejm PRL przyjął ustawę o powszechnej elektryfikacji wsi i osiedli.

1960 - Władze Kuby dokonały konfiskaty i nacjonalizacji amerykańskich rafinerii ropy naftowej zlokalizowanych na jej terytorium.

1967 - Izrael zaanektował należacą do Jordanii i zamieszkaną przez Palestyńczyków wschodnią część Jerozolimy. Okupuje ją do dziś.

1974 - W kopalni „Silesia” w Czechowicach-Dziedzicach doszło do wybuchu metanu – zginęło 34 górników.

2009 - W wyniku wojskowego zamachu stanu w Hondurasie od władzy odsunięto lewicowego prezydenta Manuela Zelayę.

2013 - Na placu Taksim w Stambule rozpoczął się antyrządowy protest, który ogarnął w następnych dniach inne miasta i regiony Turcji.

2020 - Zmarł Mimi Soltysik, amerykański polityk i muzyk, współprzewodniczący Socjalistycznej Partii USA

2020 - Zmarła Shen Jilan, chińska polityczka, delegatka do Ogólnochińskiego Zgromadzenie Przedstawicieli Ludowych (1954–2020)


?
Lewica.pl na Facebooku