USA: Ustawa klimatyczna trafiła do Senatu

[2010-05-13 09:49:04]

Amerykańscy senatorzy zajmą się ustawą o zmianie klimatu, zgodnie z którą emisja dwutlenku węgla i innych gazów, które przyczyniają się do efektu cieplarnianego i globalnego wzrostu temperatury, w USA w nadchodzącej dekadzie powinna zostać zmniejszona o 17 procent. Szczegóły przedstawili 12 maja senator John Kerry, kandydat Partii Demokratycznej w wyborach prezydenckich w 2004 roku, oraz niezależny senator Joseph Lieberman.

Jak donosi aljazeera.net, prezydent Barack Obama poparł ustawę i wyraził nadzieję, że zostanie uchwalona w tym roku. Wyzwania, przed którymi stoimy – podkreślone przez ogromną tragedię Zatoki Meksykańskiej – są powodem, aby zdwoić nasze wysiłki zmierzające do zreformowania polityki energetycznej naszego narodu - powiedział Obama w oświadczeniu.

Ustawa, która spowoduje zwiększenie ilości energii produkowanej w elektrowniach atomowych oraz wydobycia ropy naftowej z dna oceanu, może być trudna do przeprowadzenia, gdyż potężny wyciek ropy w Zatoce Meksykańskiej najprawdopodobniej spowoduje katastrofę ekologiczną także wzdłuż wybrzeża USA. Kevin Book, analityk z ClearView Enetdy Partners powiedziała agencji Reuteres, że wyciek w Zatoce Meksykańskiej zamienił wiercenia w dnie morza – sprawę, która kiedyś umożliwiła osiąganie kolosalnych korzyści – w polityczną toksynę.

Republikański senator Lindsey Graham, który pracował nad ustawą wraz Kerrym i Liebermanem, był nieobecny podczas ogłaszania jej treści. Swoje wycofanie się wyjaśnił tym, że nie czas na ustawę klimatyczną, gdy trwa wyciek ropy, a także niezwiązanymi z ustawą różnicami między Republikanami i Demokratami, dotyczącymi reformy prawa imigracyjnego.

Ustawa, popierana przez biznes, zachęca do wydobywania ropy z dna morza, ale jednocześnie pozwala stanom na zakazywanie tej aktywności w odległości do 121 kilometrów od ich wybrzeży. Jednocześnie umożliwia im czerpanie materialnych korzyści z działalności wydobywczej. Szczegóły mają być jednak jeszcze dopracowane, jak podkreślił Lieberman.

Za sześć miesięcy Partia Demokratyczna w wyborach do kongresu może stracić większość. Dlatego zależy jej na szybkim przeforsowaniu ustawy klimatycznej. Jeśli kongres jej nie przeprowadzi, Agencja Ochrony Środowiska (US Environmental Protection Agency) w styczniu 2011 roku wprowadzi przepisy nakazujące redukcję emisji dwutlenku węgla z elektrowni i fabryk.

Wcześniejsze wersje ustawy klimatycznej w większym stopniu polegały na zwiększeniu produkcji energii z alternatywnych źródeł. Obecna podkreśla rolę energii atomowej i ropy z dna morza.

Jarosław Klebaniuk


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Zandberg w Częstochowie!
Częstochowa, Plac Biegańskiego
14 maja (środa), godz. 12:00
Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki

Więcej ogłoszeń...


14 maja:

1771 - W Newtown urodził się Robert Owen, walijski działacz socjalistyczny, pionier ruchu spółdzielczego.

1906 - Członek OB PPS Baruch Szulman dokonał w Warszawie udanego zamachu bombowego na podkomisarza policji carskiej N. Konstantinowa. Podczas ucieczki z miejsca zdarzenia został zastrzelony.

1920 - W Warszawie rozpoczął się I Kongres Klasowych Związków Zawodowych.

1940 - W Toronto zmarła Emma Goldman, teoretyczka anarchizmu, bojowniczka o prawa kobiet, uczestniczka Rewolucji Rosyjskiej 1917 roku i Hiszpańskiej 1936 roku.

1943 - W Sielcach nad Oką sformowano 1. Dywizję Piechoty im. Tadeusza Kościuszki.

1944 - Nierozstrzygnięta bitwa pod Rąblowem pomiędzy polsko-radzieckimi oddziałami partyzanckimi a wojskiem niemieckim.

1988 - W Hadze zmarł Willem Drees, holenderski polityk Partii Pracy (PvdA), 1948-58 - premier Holandii.

1999 - Malam Bacai Sanhá (PAIGC) został prezydentem Gwinei Bissau.

2022 - USA: 18-letni zwolennik białej supremacji Payton Gendron otworzył ogień do czarnoskórych osób przebywających w supermarkecie w Buffalo w stanie Nowy Jork, zabijając 10 i raniąc 3 z nich, po czym oddał się w ręce policji.


?
Lewica.pl na Facebooku