Los Angeles bojkotuje Arizonę

[2010-05-13 21:13:36]

Rada miasta Los Angeles zadecydowała o częściowym bojkocie przedsiębiorstw mających siedzibę w stanie Arizona. Powodem bojkotu jest wprowadzone w tym stanie prawo pozwalające policji na aktywne poszukiwanie nielegalnych imigrantów. Prawo to nakazuje imigrantom noszenie przez cały czas dokumentów i okazywanie ich na każde żądanie policji, która będzie miała prawo zatrzymywać każdą "podejrzanie wyglądającą" osobę i sprawdzać czy przebywa na terenie USA legalnie.

Rezolucja władz Los Angeles mówi, że antyimigranckie prawo uchwalone w sąsiednim stanie "zachęca do rasowego różnicowania (ludzi) oraz łamie 14. poprawkę do konstytucji USA gwarantującą równe traktowanie wszystkich ludzi". Szacuje się, że obecnie Los Angeles ma zawarte kontrakty z firmami, które mają siedzibę w Arizonie o wartości około 56 milionów dolarów. Bojkot jednak nie jest automatyczny i w każdym wypadku miejscy urzędnicy mają decydować czy powinno nastąpić jego zerwanie.

Rezolucja zakazuje również miejskim pracownikom podróży do Arizony chyba, że będą ku temu bardzo ważne przesłanki wskazujące na to, że interes miasta może być w przypadku bojkotu zagrożony.

Radny Ed Reyes, który zgłosił przyjętą uchwałę o bojkocie powiedział, że "Los Angeles jest drugim miastem Stanów Zjednoczonych, miastem imigrantów, miastem międzynarodowym. I jako takie musi sprawić, że jego głos będzie słyszalny". W czasie głosowania na uchwałą rada opowiedziała się za jej przyjęciem w stosunku 13 głosów za i jeden przeciw.

Uchwały krytykujące przyjęte w Arizonie prawo oraz podejmujące różne formy bojkotu podjęły również władze San Francisco, Oakland oraz San Diego. Władze Phoenix ogłosiły, że od czasu uchwalenia kontrowersyjnego prawa odwołano 26 konferencji, które miały się odbywać w tym mieście. Przyniosło to straty finansowe oceniane na 6-10 milionów dolarów.

Do bojkotu Arizony wzywają również najróżniejsze organizacje obrońców praw człowieka oraz skupiające imigrantów.

Zwolennicy "antyimigranckiego" prawa podnoszą, że ma ono na celu zmniejszenie przestępczości wśród nielegalnych imigrantów, ale nie ma podtekstu rasowego.

Bartosz Nowaczyk


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Zandberg w Częstochowie!
Częstochowa, Plac Biegańskiego
14 maja (środa), godz. 12:00
Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki

Więcej ogłoszeń...


14 maja:

1771 - W Newtown urodził się Robert Owen, walijski działacz socjalistyczny, pionier ruchu spółdzielczego.

1906 - Członek OB PPS Baruch Szulman dokonał w Warszawie udanego zamachu bombowego na podkomisarza policji carskiej N. Konstantinowa. Podczas ucieczki z miejsca zdarzenia został zastrzelony.

1920 - W Warszawie rozpoczął się I Kongres Klasowych Związków Zawodowych.

1940 - W Toronto zmarła Emma Goldman, teoretyczka anarchizmu, bojowniczka o prawa kobiet, uczestniczka Rewolucji Rosyjskiej 1917 roku i Hiszpańskiej 1936 roku.

1943 - W Sielcach nad Oką sformowano 1. Dywizję Piechoty im. Tadeusza Kościuszki.

1944 - Nierozstrzygnięta bitwa pod Rąblowem pomiędzy polsko-radzieckimi oddziałami partyzanckimi a wojskiem niemieckim.

1988 - W Hadze zmarł Willem Drees, holenderski polityk Partii Pracy (PvdA), 1948-58 - premier Holandii.

1999 - Malam Bacai Sanhá (PAIGC) został prezydentem Gwinei Bissau.

2022 - USA: 18-letni zwolennik białej supremacji Payton Gendron otworzył ogień do czarnoskórych osób przebywających w supermarkecie w Buffalo w stanie Nowy Jork, zabijając 10 i raniąc 3 z nich, po czym oddał się w ręce policji.


?
Lewica.pl na Facebooku