Niemcy: Prezydent nie ułaskawił terrorystki z RAF

[2010-05-17 17:21:06]

Prezydent Niemiec Horst Köhler powiedział 17 maja, że nie skorzystał z prawa łaski wobec lewackiej terrorystki odsiadującej dożywocie za udział w zamordowaniu żołnierza armii USA i spowodowaniu śmiertelnej eksplozji w amerykańskiej bazie wojskowej. Jak donosi Associated Press, decyzja ta została podjęta po tym, jak 53-letnia Birgit Hogefeld osobiście przedstawiła mu swoją prośbę i udzieliła wyjaśnień. Jej apelacja miała miejsce po tym, jak sąd we Frankfurcie w 2008 roku orzekł, że Hogefeld musi pozostać w więzieniu co najmniej do 2011 roku, a więc odbyć 18 lat z dożywocia. Jej poprzednia prośba o ułaskawienie została odrzucona w 2007 roku.

Hogefeld była członkinią Frakcji Czerwonej Armii (Rotte Armee Fraktion, Red Army Fraction – RAF), organizacji terrorystycznej, która powstała w Niemczech w okresie protestów studenckich przeciwko wojnie w Wietnamie. Grupa ta podejmowała pełne przemocy akcje przeciwko amerykańskiemu imperializmowi i kapitalistycznemu wyzyskowi robotników. W wyniku jej działań co najmniej 34 osoby zginęły, a setki innych zostały ranne, zanim 20 kwietnia 1998 oficjalnie ogłosiła rozwiązanie.

Podczas procesu w 1996 roku Hogefeld zeznała, że w sierpniu 1985 roku zwabiła z dyskoteki żołnierza armii amerykańskiej do swojego domu w Wiesbaden. Został on następnie zamordowany przez członków RAF. Jego dokumenty pozwoliły na wprowadzenie na teren amerykańskiej bazy Air Force Rhinr-Main Base we Frankfurcie nad Menem samochodu z 240 kilogramami materiałów wybuchowych. W wyniku eksplozji zginęli dwaj żołnierze, a około dwudziestu zostało rannych.

Hogefeld została aresztowana w 1993 roku wraz ze swoim partnerem, członkiem RAF Wolfgangiem Gramsem na stacji kolejowej w Bad Kleinen. W strzelaninie, która się wtedy wywiązała zginął policjant i Grams, a inny policjant oraz pracownik kolei zostali ranni. Próbowano obciążyć Hogefeld za śmierć policjanta, ale sąd odrzucił oskarżanie, gdyż była już wtedy w kajdankach i pod strażą. Została jednak skazana za morderstwa w Wiesbaden i we Frankfurcie nad Menem.

Jarosław Klebaniuk


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Zandberg w Opolu!
Opole, ul. Kopernika 13
13 maja 2025 (wtorek), godz. 13.00
Zandberg we Wrocławiu!
Wrocław, Rynek
13 maja 2025 (wtorek), godz. 20.00
Zandberg w Częstochowie!
Częstochowa, Plac Biegańskiego
14 maja (środa), godz. 12:00
Zandberg w Krakowie!
Kraków, Mały Rynek
14 maja (środa), godz. 20:00
Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz

Więcej ogłoszeń...


14 maja:

1771 - W Newtown urodził się Robert Owen, walijski działacz socjalistyczny, pionier ruchu spółdzielczego.

1906 - Członek OB PPS Baruch Szulman dokonał w Warszawie udanego zamachu bombowego na podkomisarza policji carskiej N. Konstantinowa. Podczas ucieczki z miejsca zdarzenia został zastrzelony.

1920 - W Warszawie rozpoczął się I Kongres Klasowych Związków Zawodowych.

1940 - W Toronto zmarła Emma Goldman, teoretyczka anarchizmu, bojowniczka o prawa kobiet, uczestniczka Rewolucji Rosyjskiej 1917 roku i Hiszpańskiej 1936 roku.

1943 - W Sielcach nad Oką sformowano 1. Dywizję Piechoty im. Tadeusza Kościuszki.

1944 - Nierozstrzygnięta bitwa pod Rąblowem pomiędzy polsko-radzieckimi oddziałami partyzanckimi a wojskiem niemieckim.

1988 - W Hadze zmarł Willem Drees, holenderski polityk Partii Pracy (PvdA), 1948-58 - premier Holandii.

1999 - Malam Bacai Sanhá (PAIGC) został prezydentem Gwinei Bissau.


?
Lewica.pl na Facebooku