Unia Europejska: Plany regulacji funduszy hedgingowych
[2010-05-18 23:02:25]
Jak doniósł 18 maja portal www.bbc.co.uk, teraz Parlament Europejski powinien zdecydować, jaki kształt przybierze nowe prawo, które ma wejść w życie w 2012 roku. Rozmowy rozpoczną się 31 maja, a ostateczne głosowanie będzie miało miejsce w lipcu. Wśród propozycji znajdują się między innymi: odebranie funduszom automatycznego prawa do handlu wewnątrz bloku 27 państw, utrudnienie funduszom hedgingowym spoza Unii Europejskiej sprzedaży swoich produktów finansowych w jej granicach, ostrzejsze zasady w zakresie sprawozdawczości i rejestrowania się, wskazówki w zakresie limitów wypłat, a także stworzenie ciała nadzorczego, które będzie kontrolować wysokość kwot pożyczanych przez fundusze (obecnie wiele z nich gra z potężną dźwignią finansową, wielokrotnie przekraczającą wysokość środków własnych). Są także propozycje ograniczenia krótkiej sprzedaży (sprzedaży pożyczonych aktywów w celu odkupienia ich później po niższych cenach i zainkasowania różnicy). Nic dziwnego, że propozycje spotkały się z krytyką samych zarządzających funduszami. Andrew Baker, dyrektor naczelny Stowarzyszenia Menedżerów Inwestycji Alternatywnych (Alternative Investment Managers Association) powiedział, że plany są bardzo rozczarowujące oraz że w praktyce zabronią inwestorom z UE inwestowania poza Europą. Stwierdził także: To będzie miała negatywne konsekwencje społeczne w całej UE, ponieważ to właśnie europejskie instytucje takie jak fundusze emerytalne zostaną tym dotknięte. Unia Europejska oświadczyła, że obecna dyrektywa ma na celu spełnienie zobowiązań, które zostały podjęte po wybuchu kryzysu finansowego. Obiecano wtedy, że regulacji poddani zostaną wszyscy gracze na rynku, którzy mogą stanowić ryzyko dla stabilności finansowej. W powszechnej opinii fundusze hedgingowe, podejmując ryzykowne operacje, walnie przyczyniając się do destabilizacji rynków, zwłaszcza w okresie strukturalnych kryzysów, takich jak ten związany z rynkiem kredytów hipotecznych w latach 2007 – 2008. Gwałtowne zamykanie otwartych pozycji spekulacyjnych przyczynia się do dużych ruchów cen na giełdzie, niekiedy przybierających paniczne formy. Tracą na tym często drobni inwestorzy, którzy powierzyli pieniądze funduszom – bezpośrednio lub pośrednio – za pośrednictwem towarzystw emerytalnych. Paniczne ruchy na giełdach odbijają się także na oszczędnościach emerytalnych obywateli państw takich jak Polska, których prawodawstwo nie pozwala towarzystwom emerytalnym inwestować w fundusze hedgingowe. |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom wybrania
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Materializacja frustracji i gniewu
- Pod prąd!: Trzaskowski połknie lewicę
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Zandberg w Opolu!
- Opole, ul. Kopernika 13
- 13 maja 2025 (wtorek), godz. 13.00
- Zandberg we Wrocławiu!
- Wrocław, Rynek
- 13 maja 2025 (wtorek), godz. 20.00
- Zandberg w Częstochowie!
- Częstochowa, Plac Biegańskiego
- 14 maja (środa), godz. 12:00
- Zandberg w Krakowie!
- Kraków, Mały Rynek
- 14 maja (środa), godz. 20:00
- Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
- https://zrzutka.pl/evh9hv
- Do 18 maja
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
14 maja:
1771 - W Newtown urodził się Robert Owen, walijski działacz socjalistyczny, pionier ruchu spółdzielczego.
1906 - Członek OB PPS Baruch Szulman dokonał w Warszawie udanego zamachu bombowego na podkomisarza policji carskiej N. Konstantinowa. Podczas ucieczki z miejsca zdarzenia został zastrzelony.
1920 - W Warszawie rozpoczął się I Kongres Klasowych Związków Zawodowych.
1940 - W Toronto zmarła Emma Goldman, teoretyczka anarchizmu, bojowniczka o prawa kobiet, uczestniczka Rewolucji Rosyjskiej 1917 roku i Hiszpańskiej 1936 roku.
1943 - W Sielcach nad Oką sformowano 1. Dywizję Piechoty im. Tadeusza Kościuszki.
1944 - Nierozstrzygnięta bitwa pod Rąblowem pomiędzy polsko-radzieckimi oddziałami partyzanckimi a wojskiem niemieckim.
1988 - W Hadze zmarł Willem Drees, holenderski polityk Partii Pracy (PvdA), 1948-58 - premier Holandii.
1999 - Malam Bacai Sanhá (PAIGC) został prezydentem Gwinei Bissau.
?