Niemcy: Nowe władze Die Linke

[2010-05-20 19:00:24]

W ostatni weekend niemiecka Die Linke wybrała nowy zarząd podczas swojego II kongresu w Rostocku. 570 delegatów decydowało o formowaniu nowego kierownictwa partii. Poprzedni przewodniczący Lothar Bisky i Oskar Lafontaine nie ubiegali się o ponowny wybór i zostali uhonorowani przez delegatów. Oskar Lafontaine zmaga się z problemami zdrowotnymi i chorobą nowotworową, a Lothar Bisky po 16 latach przewodniczenia partii zamierza bardziej skupić się na pracy w Parlamencie Europejskim.

Na miejsca nowych współprzewodniczących wybrano Gesine Lötzsch i Klausa Ernsta. Gesine Lötzsch, jak mówią jej towarzysze uosabia wschodnią część Niemiec, także biograficznie. Jest przewodniczącą struktur partii w Berlinie-Lichtenbergu, najliczniejszych w całych Niemczech. W Bundestagu zasiada od 2002 roku, w latach 2002-2005 była jedną z dwóch posłanek Partii Demokratycznego Socjalizmu (drugą była Petra Pau) które uzyskały mandat w wyborach bezpośrednich. Nie chcemy tylko krytykować rządu, to za mało. Naprawdę chcemy zmienić ten kraj - mówiła Loetzsch w swoim przemówieniu kongresowym. Poparło ją 92,8 głosujących.

Klaus Ernts jest również posłem do niższej izby parlamentu, pochodzi z Bawarii. Jako związkowiec był współzałożycielem WASG (Alternatywa Wyborcza Praca i Sprawiedliwość Społeczna) i ma reprezentować zachodnią cześć Niemiec. Silny zwrot jest teraz ważniejszy niż kiedykolwiek wcześniej - mówił w swoim przemówieniu odnosząc się do braku regulacji rynków kapitałowych i spekulacji. Klaus Ernst został wybrany z poparciem 74,9 proc. delegatów.

Model kombinacji wschód-zachód i kobieta-mężczyzna został także rozciągnięty na inne ciała statutowe. Zostało to przyjęte w referendum wewnątrz partyjnym, które uchwaliło zmiany w statucie na krótko przed samym kongresem.

Nowe kierownictwo Die Linke chce postawić na rozwój partii. Po ostatnich wyborach w Nadrenii, Die Linke reprezentowana jest w landtagach 13 krajów związkowych, ale członkowie partii chcą umocnienia tej pozycji i zdobycia większych wpływów politycznych. Od kongresu w Rostocku trwa także oficjalnie debata programowa, która ma zakończyć się na wiosnę 2011 roku.

Grzegorz Ilnicki
Oliver Schröder


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Zandberg w Bielsku-Białej!
Pomnik Reksia przy ul. 11 Listopada
10 maja (sobota), godz. 11:00
Zandberg w Tychach!
Tychy, Plac Baczyńskiego
10 maja (sobota), godz. 15:00
Zandberg w Katowicach!
Katowice, plac Miarki
10 maja (sobota), godz. 20:00
Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona

Więcej ogłoszeń...


11 maja:

1902 - Urodził się Alexandre Kojève, właśc. Aleksandr Kożewnikow, francuski filozof pochodzenia rosyjskiego, którego seminarium o Heglu ukształtowało kolejne pokolenia lewicujących, francuskich filozofów.

1914 - Zmarł Daniel De Leon, amerykański działacz socjalistyczny.

1919 - Zjazd spółdzielni robotniczych w Warszawie powołał Związek Robotniczych Stowarzyszeń Spółdzielczych.

1930 - Wybory do Sejmu Śląskiego II kadencji; sukces ugrupowań niemieckich; PPS - 4 mandaty, komuniści - 2.

1967 - W Grecji Andreas Papandreu został uwięziony przez reżim czarnych pułkowników.

1983 - Odbył się "dzień narodowego protestu" w Chile – pokojowa demonstracja przeciw reżimowi wojskowemu gen. Augusto Pinocheta i na rzecz swobód obywatelskich.

2007 - Trybunał Konstytucyjny orzekł o częściowej niekonstytucyjności ustawy lustracyjnej opracowanej przez PiS.

2019 - Na YouTube odbyła się premiera filmu dokumentalnego Tylko nie mów nikomu w reżyserii Tomasza Sekielskiego


?
Lewica.pl na Facebooku