USA: Senat nie osłabił pozycji dużych banków

[2010-05-22 15:32:21]

Zatwierdzenie 20 maja przez amerykański Senat ustawy o reformie finansowej zostało nagłośnione przez media i Waszyngton jako przedsięwzięcie mające na celu ukrócenie samowoli wielkich banków. Na Wall Street powitano nowe prawo mieszanymi reakcjami: odrzucenia i aplauzu. Akcje banków mocno wzrosły 21 maja. Indeks sektora finansowego S&P zwyżkował o 3,6 procent.

Barack Obama tak skomentował sytuację: Naszym celem nie jest karanie banków, ale chronienie szerszej gospodarki i Amerykanów przed tym rodzajem wstrząsów, jakie wiedzieliśmy w ostatnich kilku latach. Uznał jednak przyjęcie ustawy za triumf nada intensywnym lobbingiem głównych banków, tych samych, które należały do największych sponsorów jego kampanii prezydenckiej w 2008 roku. Podatnicy nigdy więcej nie zostaną poproszeni o płacenie rachunków za błędy Wall Street. Nie będzie więcej żadnych finansowanych przez podatników programów ratunkowych. Kropka – dodał Obama.

Senatorzy republikańscy i demokratyczni przed głosowaniem doszli do porozumienia w sprawie poprawki zgłoszonej przez Demokratów Carla Levina i Jeffa Merkley’a. Gdyby przeszła, banki nie mogłyby dokonywać ryzykownych transakcji pieniędzmi ubezpieczanymi przez fundusz gwarancyjny FDIC, a także zajmować pozycji w kierunku przeciwnym do kierunku inwestycji sprzedawanych swoim klientom. Sytuacja taka umożliwia im zarabianie na rynku kapitałowym kosztem klientów, niezależnie od pobieranych od nich opłat i prowizji. W zamian za odrzucenie tej niemożliwej do przyjęcia przez banki poprawki troje senatorów republikańskich: Scott Brown, Susan Collins i Olympia Snowe zagłosowali za ustawą. Pozostali Republikanie głosowali przeciw, a Demokraci – za. Jedynie Maria Cantwell i Russell Feingold sprzeciwili się nowemu prawu, domagając się nałożenia na banki większych restrykcji.

Jak ocenia wsws.org, ustawa nie narusza niemal monopolistycznej pozycji sześciu największych banków: Bank of America, JP Morgan Chase, Goldman Sachs, Morgan Stanley, Citibank i Wells Fargo, które łącznie kontrolują ponad 60 procent rynku. Nie uwzględnia też postulatów podziału tych finansowych gigantów w taki sposób, żeby przestały być zbyt wielkie, aby upaść.

Najważniejsze zapisy liczącej 1500 stron ustawy przytaczane w prasie finansowej to między innymi: powołanie rady nadzorującej ryzyko systemowe, której zadaniem ma być przewidywanie i zapobieganie załamaniom finansowym; danie Rezerwie Federalnej prawa likwidowania bardzo dużych instytucji; zwiększenie wymogów kapitałowych wobec większych banków i podobnych instytucji; powołanie w ramach Fed nowego biur a ochrony finansowej klienta; zobowiązanie banków do zatrzymania co najmniej 5 procent pożyczek wprowadzanych na rynek w formie zbywalnych papierów wartościowych. Ten ostatni zapis ma sprawić, że banki nie będą sprzedawać naiwnym klientom bezwartościowych produktów.

Media głównego nurtu ogłosiły reformę finansową naszerzej zakrojoną i najbardziej wyrazistą od czasu Wielkiego Kryzysu. Zmiany nie mają jednak charakteru, który mógłby radykalnie zmienić istotę amerykańskiego systemu finansowego. Zachowane zostały struktury i mechanizmy, które doprowadziły do ostrego kryzysu finansowego w 2008 roku.

Jarosław Klebaniuk


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Zandberg w Opolu!
Opole, ul. Kopernika 13
13 maja 2025 (wtorek), godz. 13.00
Zandberg we Wrocławiu!
Wrocław, Rynek
13 maja 2025 (wtorek), godz. 20.00
Zandberg w Częstochowie!
Częstochowa, Plac Biegańskiego
14 maja (środa), godz. 12:00
Zandberg w Krakowie!
Kraków, Mały Rynek
14 maja (środa), godz. 20:00
Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz

Więcej ogłoszeń...


13 maja:

1888 - Zniesiono niewolnictwo w Brazylii.

1902 - Ignacy Daszyński został z ramienia PPSD wybrany do Rady Miejskiej Krakowa. Był pierwszym przedstawicielem socjalistów w samorządzie miejskim na ziemiach polskich.

1902 - W Warszawie powstał Związek Młodzieży Socjalistycznej, działający na terenie szkół średnich i wyższych.

1938 - W Turynie urodził się Giuliano Amato, polityk Włoskiej Partii Socjalistycznej.

1985 - W Filadelfii policja przeprowadziła akcję aresztowania członków afroamerykańskiego ruchu MOVE. W wyniku pożaru powstałego po zbombardowaniu siedziby organizacji zniszczeniu uległo 65 okolicznych budynków i zginęło 11 osób, w tym 5 dzieci.

1990 - Powstała Socjaldemokratyczna Partia Mołdawii (PSD).

2000 - Załoga amerykańskiego samolotu wojskowego zrzuciła omyłkowo 6 bomb na wioskę w Korei Płd.

2004 - W Wiedniu zmarł Michael Guttenbrunner, austriacki pisarz i poeta; więziony przez nazistów za przynależnośc do Socjaldemokratycznej Partii Austrii.


?
Lewica.pl na Facebooku