Antyfaszystowska pikieta w Lublinie

[2010-05-23 16:50:55]

W Lublinie przed Domem Towarowym "Sezam" przy ul. Krakowskie Przedmieście 22 maja o godz. 16.00 zebrała się antyfaszystowska pikieta. Jej celem było wyrażenie sprzeciwu wobec marszu nacjonalistów z Obozu Narodowo-Radykalnego – organizacji, która w latach trzydziestych XX wieku prowadziła antysemicką działalność. Wsławiła się wtedy między innymi utworzeniem "getta ławkowego" na wyższych uczelniach w Polsce, które było formą etnicznej segregacji, izolacji i agresji, niechlubnie wpisującą się w działania niemieckich nazistów.

Jak podaje dziennikwschodni.pl, demonstranci ONR, którzy maszerowali z okazji 76 rocznicy powstania ich ruchu, głosili przez megafon hasła: "Narodowy radykalizm", "Wielka Polska narodowa" i "Bóg, honor, ojczyzna". Jeden z nich miał na koszulce napis "I daj nam siłę abyśmy nie przebaczali naszym winowajcom", inny – rasistowskie hasło "White power". Antyfaszystom nie udało się zablokować marszu, który dotarł do celu pod pomnikiem Zaporczyków przy placu Zamkowym.

Jak podaje cia.bzzz.net, licząca 100-150 osób antyfaszystowska pikieta przywitała 100-osobową demonstrację nacjonalistów grą na bębnach i obrzuciła kwiatami. Próba zatrzymania marszu została udaremniona przez policję, która siłą wciągnęła siedzących na jezdni antyfaszystowskich demonstrantów do więźniarek, którymi zostali przewiezieni na komisariat. Zatrzymani, w liczbie około 30 osób zostali ukarani mandatami w wysokości 50 złotych i wypuszczeni do domu około godziny 20.00.

Jarosław Klebaniuk


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Zandberg w Bielsku-Białej!
Pomnik Reksia przy ul. 11 Listopada
10 maja (sobota), godz. 11:00
Zandberg w Tychach!
Tychy, Plac Baczyńskiego
10 maja (sobota), godz. 15:00
Zandberg w Katowicach!
Katowice, plac Miarki
10 maja (sobota), godz. 20:00
Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona

Więcej ogłoszeń...


9 maja:

1907 - Na stokach Cytadeli warszawskiej został stracony Henryk Baron, członek OB PPS.

1943 - W Auschwitz zginęła Danielle Casanova, francuska działaczka komunistyczna, współzałożycielka Jeunes Filles de France, działaczka ruchu oporu (Resistance).

1945 - Dowództwo niemieckie podpisało akt uroczystej kapitulacji przed ZSRR.

1960 - Amerykańskie apteki rozpoczęły sprzedaż pierwszej na świecie tabletki antykoncepcyjnej – Enovidu.

1974 - Afera Watergate: rozpoczęły się przesłuchania i proces impeachmentu prezydenta Richarda Nixona.

1987 - W Lesie Kabackim pod Warszawą miała miejsce największa katastrofa lotnicza w dziejach Polski - zginęły 183 osoby.

2013 - W Warszawie zmarł Krzystof Dunin-Wąsowicz, historyk , działacz PPS, odznaczony medalem Sprawiedliwego wśród Narodów Świata.

2016 - Werner Faymann (SPÖ) ustąpił ze stanowiska kanclerza Austrii.


?
Lewica.pl na Facebooku