Unia Europejska rozważa opodatkowanie banków na wypadek kryzysu

[2010-05-26 16:17:45]

Komisarz Unii Europejskiej ds. rynku wewnętrznego Michel Barnier powiedział, że powinna zostać stworzona sieć krajowych funduszy, tak żeby koszty ewentualnych upadłości banków nie musiały być pokrywane z pieniędzy podatników. Fundusze te powinny jego zdaniem stanowić cześć szerszego systemu mającego na celu zapobieganie kryzysom finansowym. Zgodnie z jego propozycją banki musiałyby wpłacać składkę do funduszy, których zadaniem nie byłoby ratowanie banków, ale zarządzanie ich upadłością we właściwy sposób.

Raport Unii Europejskiej zawiera także stwierdzenie, że banki zmuszone do płacenia składek nie powinny przerzucać ich kosztów na klientów w postaci wyższych opłat. W ten sposób sektor finansowy powinien budować rezerwę, która pozwoli na opłacenie kosztów kryzysu bankowego w przyszłości. Fundusz nie będzie miał charakteru paneuropejskiego. Popierane jest natomiast tworzenie zharmonizowanego zestawu uprawnień i zasad. Barnier powiedział: Europa musi objąć przewodnictwo w rozwijaniu wspólnych sposobów postępowania i dostarczaniu modelu współpracy, który mógłby zostać zastosowany globalnie.

Wątpliwości budzi niebezpieczeństwo, że banki poczują się zwolnione z odpowiedzialności, gdy będą miały świadomość istnienia funduszu antykryzysowego i zaczną podejmować większe ryzyko. Angela Knight z Brytyjskiego Stowarzyszenia Bankierów (British Bankers Association) powiedziała, że utrzymywanie dużych funduszy służących rozwiązywaniu problemów (resolution funds), jak to proponuje UE, może ułatwić doprowadzenie do kolejnego kryzysu. Zamiast tego proponuje więc zaostrzenie regulacji i nadzoru przez krajowe instytucje, które są uprawnione do interwencji.

Jak doniósł 26 maja news.bbc.co.uk, propozycja unijnej komisji ds. rynku wewnętrznego zostanie przedstawiona ministrom finansów UE, głowom państwa i uczestnikom szczytu G20 w czerwcu 2010. Projekt ustawy zostanie zaproponowany w 2011 i będzie potrzebował akceptacji Parlamentu Europejskiego.

Europejski pomysł stanowi jedną z prób zaostrzenia regulacji sektora bankowego. Podobny ma zostać zrealizowany za Oceanem. Zgodnie z reformą finansową uchwaloną przez kongres USA utworzony zostanie fundusz o wartości 150 miliardów dolarów, finansowany przez duże firmy z sektora finansowego. Będzie on mógł być używany do rozwiązywania upadłych firm bez sięgania do pieniędzy podatników. Pojawiają się jednak głosy, że instytucje nadzorcze mogą ulegać pokusie ratowania upadających firm. Poza tym ustawa kongresu i senatu muszą być połączone w jedną całość i podpisane przez prezydenta, zanim będą mogły wejść w życie.

Jarosław Klebaniuk


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



76 LAT KATASTROFY - ZATRZYMAĆ LUDOBÓJSTWO W STREFIE GAZY!
Warszawa, plac Zamkowy
12 maja (niedziela), godz. 13.00
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Przyjdź na Weekend Antykapitalizmu 2024 – 24-26 maja w Warszawie
Warszawa, ul. Długa 29, I piętro, sala 116 (blisko stacji metra Ratusz)
24-26 maja
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


1 czerwca:

1906 - W Wielkim Księstwie Finlandii wprowadzono prawo wyborcze dla kobiet.

1921 - W masakrze na tle rasowym w mieście Tulsa w stanie Oklahoma zginęło 36 osób, a ok. 800 zostało rannych.

1934 - W odwecie za ostrzelanie lokalu PPS na Woli młodzi socjaliści zaatakowali grupę członków ONR, zrywając im odznaki organizacyjne - tzw. szczerbce.

1968 - Zmarła Helen Keller, amerykańska głuchoniewidoma pisarka, pedagożka i działaczka społeczna. Była członkinią Socjalistycznej Partii Ameryki i związku zawodowego Robotników Przemysłowych Świata. Działała na rzecz praw wyborczych kobiet, praw pracowniczych.

1983 - W Berlinie zmarła Anna Seghers, niemiecka pisarka, komunistka.

2014 - Były lewicowy partyzant z FMLN Salvador Sánchez Cerén został prezydentem Salwadoru.

2015 - Ameenah Gurib-Fakim jako pierwsza kobieta została wybrana na urząd prezydenta Mauritiusa.

2018 - Giuseppe Conte został premierem Włoch.


?
Lewica.pl na Facebooku