Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (Organisation for Economic Co-operation and Development) w swoim publikowany co sześć miesięcy raporcie stwierdziła, że cały świat dynamicznie wychodzi z kryzysu, ale zadłużenie strefy euro i ryzyko przegrzania gospodarek "wschodzących rynków" stanowią potencjalne zagrożenia. W opublikowanym 26 maja dokumencie prognozowany na 2010 rok wzrost gospodarczy oszacowany został na 4,6 procent. W 2009 roku gospodarka światowa skurczyła się o 0,9 procent.
Jak podała aljazeera.net, wychodzenie z zapaści ma miejsce głównie dzięki rozpędzonym gospodarkom azjatyckim, ale brak równowagi pomiędzy regionami, który jest często wskazywany jako praprzyczyna globalnego kryzysu, znowu się pogłębia. Na przykład wzrost w USA ma wynieść w tym roku 3,2 procent, a w strefie euro zaledwie 1,2 procent.
Organizacja z siedzibą w Paryżu przewiduje, że gospodarka niemiecka wzrośnie o 1,9 procent (w ubiegłym roku skurczyła się o 4,9 procent), a francuska – o 2 procenty. Gospodarka Wielkiej Brytanii wzrośnie o 1,3 procent w bieżącym roku i o 2,5 procent w 2011, ale OECD powiedziała, że brytyjski rząd powinien skupić się na redukcji rekordowego deficytu budżetowego. Także inne rządy skupionych w organizacji 31 krajów powinny jej zdaniem podjąć czym prędzej działania zmierzające do ograniczenia gwałtownie wzrastającego poziomu długu publicznego.
Sekretarz Generalny OECD Angel Guria powiedział, że zmiany w finansach publicznych mają pierwszorzędne znaczenie. Jednocześnie podkreślił dyskomfort, jaki jest związany z jednoczesnym dążeniem do podtrzymania wychodzenia z kryzysu, które wymaga inwestycji i utrzymania wysokiego poziomu wydatków, oraz z koniecznością ograniczania tych wydatków, by zapobiegać rozrastaniu się deficytu.
Kraje takie jak Chiny czy Indie według raportu powinny wprowadzić znacznie ostrzejszą politykę monetarną, aby przeciwdziałać inflacji.
lewica.pl w telefonie
Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:
1902 - Ignacy Daszyński został z ramienia PPSD wybrany do Rady Miejskiej Krakowa. Był pierwszym przedstawicielem socjalistów w samorządzie miejskim na ziemiach polskich.
1902 - W Warszawie powstał Związek Młodzieży Socjalistycznej, działający na terenie szkół średnich i wyższych.
1938 - W Turynie urodził się Giuliano Amato, polityk Włoskiej Partii Socjalistycznej.
1985 - W Filadelfii policja przeprowadziła akcję aresztowania członków afroamerykańskiego ruchu MOVE. W wyniku pożaru powstałego po zbombardowaniu siedziby organizacji zniszczeniu uległo 65 okolicznych budynków i zginęło 11 osób, w tym 5 dzieci.
1990 - Powstała Socjaldemokratyczna Partia Mołdawii (PSD).
2000 - Załoga amerykańskiego samolotu wojskowego zrzuciła omyłkowo 6 bomb na wioskę w Korei Płd.
2004 - W Wiedniu zmarł Michael Guttenbrunner, austriacki pisarz i poeta; więziony przez nazistów za przynależnośc do Socjaldemokratycznej Partii Austrii.