Japonia: Oscarowy dokument o delfinach nie może być oglądany
[2010-06-09 09:38:34]
Pięćdziesięciu pięciu dziennikarzy, naukowców i reżyserów filmowych potępiło zastraszanie i groźby, które doprowadziły do tego, że kina w Japonii odwołały projekcje filmu dokumentalnego "The Cove" ("Zatoczka") o rzeziach delfinów w pewnej japońskiej wiosce. Pokazy zaplanowane w trzech kinach nie dojdą do skutku po tym, jak nacjonaliści zaatakowali organizatorów wściekłymi telefonami i ostrzeżeniami o protestach. Przeciwnicy filmu w ostatnich miesiącach wywrzaskiwali także przez biurem dystrybutora filmu w Tokio hasła oskarżające film o zdradę japońskiej dumy.
Amerykański film, który w bieżącym roku zdobył Nagrodę Akademii Filmowej za najlepszy dokument, zawiera nagranie z ukrytej kamery, pokazujące polowanie na delfiny w celu pozyskania ich mięsa w jednej z japońskich wiosek, a także Rica O’Barry’ego, tresera delfinów z serialu telewizyjnego "Flipper", usiłującego powstrzymać rzeź.
Jak doniosła Associated Press, film został pokazany na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Tokio w październiku 2009 roku, ale dystrybutor, pomimo rozmów prowadzonych z dziesiątkami kin, ma problemy z udostępnieniem go szerszej publiczności.
Wśród osób, które podpisały protest w obronie filmu, znaleźli się między innymi: reżyser filmowy Hirokazu Koreeda, dziennikarz Soichiro Tahara i feministka Chizuko Ueno.
Ten film jest często pokazywany za granicą. Skoro to dzieło, które jest o Japonii, nie może być pokazywane w Japonii, to tylko zwraca uwagę na słabość wolności słowa w Japonii - napisali w oświadczeniu przesłanym do mediów i firmy Unplugged, dystrybutora filmu.
Większość Japończyków nigdy nie jadła mięsa delfina, ale niektórzy z nich uważają, że zabijanie delfinów i wielorybów jest częścią tradycyjnej "kultury kulinarnej" i sprzeciwiają się mieszaniu się do tego obcych, którzy chcą chronić te gatunki zwierząt.
lewica.pl w telefonie
Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:
1902 - Urodził się Alexandre Kojève, właśc. Aleksandr Kożewnikow, francuski filozof pochodzenia rosyjskiego, którego seminarium o Heglu ukształtowało kolejne pokolenia lewicujących, francuskich filozofów.
1914 - Zmarł Daniel De Leon, amerykański działacz socjalistyczny.
1919 - Zjazd spółdzielni robotniczych w Warszawie powołał Związek Robotniczych Stowarzyszeń Spółdzielczych.
1930 - Wybory do Sejmu Śląskiego II kadencji; sukces ugrupowań niemieckich; PPS - 4 mandaty, komuniści - 2.
1967 - W Grecji Andreas Papandreu został uwięziony przez reżim czarnych pułkowników.
1983 - Odbył się "dzień narodowego protestu" w Chile – pokojowa demonstracja przeciw reżimowi wojskowemu gen. Augusto Pinocheta i na rzecz swobód obywatelskich.
2007 - Trybunał Konstytucyjny orzekł o częściowej niekonstytucyjności ustawy lustracyjnej opracowanej przez PiS.
2019 - Na YouTube odbyła się premiera filmu dokumentalnego Tylko nie mów nikomu w reżyserii Tomasza Sekielskiego