Międzynarodowe poparcie dla Bogusława Ziętka

[2010-06-09 23:03:13]

Działacze lewicowi z całego świata skierowali list poparcia dla kandydatury przewodniczącego Wolnego Związku Zawodowego "Sierpień 80" i Polskiej Partii Pracy - "Sierpień 80" Bogusława Ziętka w wyborach prezydenckich.

Według sygnatariuszy apelu Ziętek prowadzi kampanię na rzecz ideałów, które są im bliskie, w tym przeciwko prywatyzacjom, wyzyskowi pracy, zaangażowaniu w wojnę w Afganistanie, o progresywne podatki, płacę minimalną i europejski kodeks pracy, system emerytalny oparty na solidarności pokoleń, kontrolę społeczną pracowników nad działalnością przedsiębiorstw, usług publicznych i instytucji finansowych, o podział dochodu, o którym decyduje się demokratycznie z jak najszerszym udziałem świata pracy i całego społeczeństwa, o samorządność uspołecznionych przedsiębiorstw, a także prawa kobiet, a zwłaszcza o prawo do swobodnego i bezpłatnego przerywania ciąży.

W Polsce, trzydzieści lat po wspaniałych protestach robotniczych w sierpniu 1980 r., z których zrodził się pierwszy wolny związek zawodowy, i szesnastu miesiącach walki o samorządność pracowniczą, wyborcy mogą wreszcie, przy okazji wyborów prezydenckich, które odbędą się 20 czerwca, opowiedzieć się za kandydatem broniącym interesów świata pracy, a nie posiadaczy - piszą autorzy apelu.

Wśród osób podpisanych pod listem znajdują się m.in. prof. Noam Chomsky (językoznawca, MIT, Stany Zjednoczone), Ken Loach (reżyser, Wielka Brytania), prof. Michael Löwy (filozof, CNRS, Francja/Brazylia), prof. Hanna Malewska-Peyre (psycholog społeczny, PAN/CNRS, Polska/Francja), prof. Josip Rastko Mocnik (socjolog, Uniwersytet Lublański, Słowenia), prof. Gilbert Achcar (politolog, Uniwersytet Londyński, Liban/Wielka Brytania), Tariq Ali (pisarz, Wielka Brytania), Olivier Besancenot (były kandydat na prezydenta, rzecznik Nowej Partii Antykapitalistycznej, Francja), Vickramabahu Karunarathne (były kandydat na prezydenta, Lewicowy Front Wyzwolenia, Sri Lanka), Francisco Louçã (poseł, rzecznik Bloku Lewicy, Portugalia) i Annette Groth (posłanka do Bundestagu, Die Linke, Niemcy).

Pełna lista nazwisk znajduje się tutaj.

Szymon Martys


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Zandberg w Opolu!
Opole, ul. Kopernika 13
13 maja 2025 (wtorek), godz. 13.00
Zandberg we Wrocławiu!
Wrocław, Rynek
13 maja 2025 (wtorek), godz. 20.00
Zandberg w Częstochowie!
Częstochowa, Plac Biegańskiego
14 maja (środa), godz. 12:00
Zandberg w Krakowie!
Kraków, Mały Rynek
14 maja (środa), godz. 20:00
Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz

Więcej ogłoszeń...


13 maja:

1888 - Zniesiono niewolnictwo w Brazylii.

1902 - Ignacy Daszyński został z ramienia PPSD wybrany do Rady Miejskiej Krakowa. Był pierwszym przedstawicielem socjalistów w samorządzie miejskim na ziemiach polskich.

1902 - W Warszawie powstał Związek Młodzieży Socjalistycznej, działający na terenie szkół średnich i wyższych.

1938 - W Turynie urodził się Giuliano Amato, polityk Włoskiej Partii Socjalistycznej.

1985 - W Filadelfii policja przeprowadziła akcję aresztowania członków afroamerykańskiego ruchu MOVE. W wyniku pożaru powstałego po zbombardowaniu siedziby organizacji zniszczeniu uległo 65 okolicznych budynków i zginęło 11 osób, w tym 5 dzieci.

1990 - Powstała Socjaldemokratyczna Partia Mołdawii (PSD).

2000 - Załoga amerykańskiego samolotu wojskowego zrzuciła omyłkowo 6 bomb na wioskę w Korei Płd.

2004 - W Wiedniu zmarł Michael Guttenbrunner, austriacki pisarz i poeta; więziony przez nazistów za przynależnośc do Socjaldemokratycznej Partii Austrii.


?
Lewica.pl na Facebooku