Młodzi Socjaliści przeciwko antykomunistycznemu prawu
[2010-06-18 22:42:27]
Zgodnie z nowym brzmieniem art. 256. KK - produkcja, utrwalanie, nabywanie,przechowywanie, przesyłanie, wreszcie posiadanie i prezentowanie druków, nagrań lub innych przedmiotów będących nośnikiem symboliki faszystowskiej,komunistycznej lub innej totalitarnej - w celu ich rozpowszechniania - jest przestępstwem zagrożonym karą do dwóch lat więzienia. Przyjęte oświadczenie Młodzi Socjaliści rozpoczęli od historycznego cytatu: "Kiedy przyszli po Żydów, nie protestowałem. Nie byłem Żydem. Kiedy przyszli po komunistów, nie protestowałem. Nie byłem komunistą. Kiedy przyszli po socjaldemokratów, nie protestowałem. Nie byłem socjaldemokratą. Kiedy przyszli po związkowców, nie protestowałem. Nie byłem związkowcem. Kiedy przyszli po mnie, nikt nie protestował. Nikogo już nie było". Nową formułę przepisów Kodeksu Karnego uważamy za przejaw zawłaszczania sfery publicznej przez prawicę oraz próbę wymazania ze świadomości społecznej całej - a nie tylko komunistycznej - lewicy - napisali Młodzi Socjaliści. Działacze lewicowego stowarzyszenia argumentowali: Obawiamy się, że (...) symbole całej lewicy - by wymienić czerwony sztandar lub czerwoną gwiazdę - mogą zostać zakwalifikowane jako "komunistyczne". W konsekwencji, utrudniałoby to działalność różnych - legalnych i demokratycznych - ugrupowań lewicowych w Polsce (od socjaldemokratów, przez socjalistów demokratycznych czy anarchistów, aż po komunistów). Za wystarczające uznali obowiązujące przed zmianą Kodeksu Karnego zapisy prawne zakazujące między innymi nawoływania do nienawiści czy propagowania totalitarnych praktyk. Młodzi Socjaliści zwrócili uwagę na wielonurtowość oraz niejednoznaczność pojęcia "komunizm" - również w ujęciu europejskim. Jako demokratyczni socjaliści, mamy świadomość tego, że komunizm, który jest z założenia ideologią równości - ma wiele odmian, nie zaś tylko te - kojarzone z przemocą i nadużyciami aparatu władzy totalitarnej. Sprzeciwiamy się stawianiu go na równi z faszyzmem, który jest z założenia ideologią segregacji, a wręcz nienawiści. Przypominają również, że w Europie działają legalnie partie komunistyczne, a przyjęcie nowego prawa sprawi, że Polska stanie się, po raz kolejny, "skansenem Europy". Dodają, że w systemie demokratycznym mogą funkcjonować organizacje wyznające różne ideologie, a to właśnie PiS i PO sięgają po metody totalitarne popierając nowe prawo. Jako Młodzi Socjaliści, mówimy "nie!" - doktrynerskiemu "polowaniu na komunistyczne czarownice" przez rządzących polityków - kończą oświadczenie. Inicjatorzy oświadczenia podkreślają, że: Socjalizm i komunizm to ideologie przynajmniej do pewnego momentu zbieżne i nie powinno się oceniać ich wyłącznie na podstawie wypaczeń. W ruchu komunistycznym zapisały się również takie postaci, jak Andreu Nin - antystalinowski bojownik o Republikę Hiszpańską czy Enrico Berlinguer - włoski polityk i sojusznik I "Solidarności". Nie dajmy się zwieść doktrynerskiej, antykomunistycznej propagandzie. |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom wybrania
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Materializacja frustracji i gniewu
- Pod prąd!: Trzaskowski połknie lewicę
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
- https://zrzutka.pl/evh9hv
- Do 18 maja
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
- Poszukuję książek
28 czerwca:
1878 - W Maziarni k. Chełma urodził się Stanisław Brzozowski, polski filozof, pisarz, publicysta, krytyk teatralny i literacki; zwolennik materializmu dziejowego, który wprowadził marksizm do myśli polskiej.
1883 - W Krakowie urodził się Bolesław Drobner, polityk PPS, w czasie wojny więziony przez władze radzieckie, po wojnie pierwszy polski prezydent Wrocławia, poseł.
1892 - Urodził się Edward H. Carr, brytyjski historyk, dziennikarz i teoretyk stosunków międzynarodowych. marksista.
1896 - W Argentynie powstała Partia Socjalistyczna (Partido Socialista).
1900 - Urodził się Leon Kruczkowski, pisarz i publicysta. W okresie międzywojennym działacz lewicowy. Autor "Dlaczego jestem socjalistą?". Po wojnie - w PZPR.
1919 - Została powołana Międzynarodowa Organizacja Pracy.
1924 - Powstało przedsiębiorstwo Polskie Lasy Państwowe.
1929 - W Poznaniu urodził się Alfred Miodowicz, hutnik, działacz związkowy, polityk, poseł na Sejm PRL IX kadencji.
1936 - Śmiercią samobójczą zmarł Aleksander Berkman, amerykański działacz anarchistyczny.
1937 - Na łamach „Robotnika” ukazała się deklaracja Legionu Młodych-Frakcji o zaprzestaniu działalności i przystąpieniu do PPS.
1937 - W Wiedniu zmarł Max Adler, wybitny działacz ruchu robotniczego, czołowy przedstawiciel austromarksizmu.
1942 - Wincenty Markowski został przedstawicielem Polskich Socjalistów w Politycznym Komitecie Porozumiewawczym.
1948 - Wykluczenie Jugosławii z Kominformu.
1950 - Sejm PRL przyjął ustawę o powszechnej elektryfikacji wsi i osiedli.
1960 - Władze Kuby dokonały konfiskaty i nacjonalizacji amerykańskich rafinerii ropy naftowej zlokalizowanych na jej terytorium.
1967 - Izrael zaanektował należacą do Jordanii i zamieszkaną przez Palestyńczyków wschodnią część Jerozolimy. Okupuje ją do dziś.
1974 - W kopalni „Silesia” w Czechowicach-Dziedzicach doszło do wybuchu metanu – zginęło 34 górników.
2009 - W wyniku wojskowego zamachu stanu w Hondurasie od władzy odsunięto lewicowego prezydenta Manuela Zelayę.
2013 - Na placu Taksim w Stambule rozpoczął się antyrządowy protest, który ogarnął w następnych dniach inne miasta i regiony Turcji.
2020 - Zmarł Mimi Soltysik, amerykański polityk i muzyk, współprzewodniczący Socjalistycznej Partii USA
2020 - Zmarła Shen Jilan, chińska polityczka, delegatka do Ogólnochińskiego Zgromadzenie Przedstawicieli Ludowych (1954–2020)
?