Włochy: Wielki protest przeciwko rządowemu planowi oszczędności

[2010-06-27 11:58:06]

Milion osób demonstrowało 25 czerwca w największych włoskich miastach przeciwko rządowemu planowi drastycznej redukcji wydatków.

Zorganizowany głównie przez centralę związkową CGIL strajk generalny spowodował zmniejszenie o połowę ilości kursujących składów metra w Rzymie i Neapolu oraz odwołanie kilkudziesięciu lotów. Autobusów kursujących w stolicy Włoch było w piątek o ok. 40 proc. mniej niż normalnie.

Rządowy program redukcji wydatków państwa i samorządów w latach 2001-12 o 24,9 mld euro przewiduje m.in. zamrożenie na 3 lata uposażeń w sektorze publicznym i zmniejszenie o 10 proc. wydatków na cele socjalne.

Zgoda, zaoszczędźmy 24 miliardy euro, ale nie kosztem podstawowych świadczeń i tych, których zarobki stanowią niezbędne minimum życiowe - oświadczył na wiecu w Mediolanie sekretarz opozycyjnej Partii Demokratycznej Pier Luigi Bersani. Wiec w stolicy Lombardii zgromadził 80 tysięcy ludzi.

W Bolonii, gdzie w demonstracji uczestniczyło 100 tys. osób, liderka CGIL Susanna Camuso powiedziała: Rząd chce, aby koszta kryzysu ponosili wyłącznie pracownicy, administracje lokalne i zwykli obywatele.

W Mediolanie, Rzymie i Neapolu jednym z głównych tematów wystąpień podczas demonstracji była sytuacja w zakładach Fiata w Pomigliano, gdzie dyrekcja koncernu przeprowadziła 22 czerwca referendum nt. zmiany warunków pracy, chcąc ograniczyć prawa pracownicze.

Podczas 70-tysięcznej demonstracji na neapolitańskim placu Mancini przemawiał lider partii Włochy Wartości, były prokurator Antonio Di Pietro, który miał na sobie koszulkę z nadrukiem: "Pomigliano nas nie przekonuje". Powiedział m.in.: To ważny dzień dla całych Włoch, ale przede wszystkim dla Neapolu i Kampanii, gdzie toczy się zasadnicza rozgrywka o prawa. Mamy do czynienia z logiką przedsiębiorstwa, które chciałoby produkować niewolników. Politycy zgodzili się na to, ale ja się nie zgadzam.

Waldemar Chamala


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Zandberg w Częstochowie!
Częstochowa, Plac Biegańskiego
14 maja (środa), godz. 12:00
Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki

Więcej ogłoszeń...


14 maja:

1771 - W Newtown urodził się Robert Owen, walijski działacz socjalistyczny, pionier ruchu spółdzielczego.

1906 - Członek OB PPS Baruch Szulman dokonał w Warszawie udanego zamachu bombowego na podkomisarza policji carskiej N. Konstantinowa. Podczas ucieczki z miejsca zdarzenia został zastrzelony.

1920 - W Warszawie rozpoczął się I Kongres Klasowych Związków Zawodowych.

1940 - W Toronto zmarła Emma Goldman, teoretyczka anarchizmu, bojowniczka o prawa kobiet, uczestniczka Rewolucji Rosyjskiej 1917 roku i Hiszpańskiej 1936 roku.

1943 - W Sielcach nad Oką sformowano 1. Dywizję Piechoty im. Tadeusza Kościuszki.

1944 - Nierozstrzygnięta bitwa pod Rąblowem pomiędzy polsko-radzieckimi oddziałami partyzanckimi a wojskiem niemieckim.

1988 - W Hadze zmarł Willem Drees, holenderski polityk Partii Pracy (PvdA), 1948-58 - premier Holandii.

1999 - Malam Bacai Sanhá (PAIGC) został prezydentem Gwinei Bissau.

2022 - USA: 18-letni zwolennik białej supremacji Payton Gendron otworzył ogień do czarnoskórych osób przebywających w supermarkecie w Buffalo w stanie Nowy Jork, zabijając 10 i raniąc 3 z nich, po czym oddał się w ręce policji.


?
Lewica.pl na Facebooku