Zamrożenie pensji pół miliona urzędników

[2010-07-13 10:36:48]

Rada Ministrów chce zamrożenia podwyżek dla pół miliona urzędników - urzędników służby cywilnej, policjantów oraz żołnierzy. Jedyną grupą, której nie obejmie plan rządu są nauczyciele – ci do końca kadencji rządu mogą liczyć nawet na 50 proc. wzrost płac.

Przyjęte przez rząd założenia do budżetu będą negocjowane w Komisji Trójstronnej, jak stwierdził Jeremi Mordasewicz z PKPP Lewiatan dla "Rzeczpospolitej": Jesteśmy skłonni zgodzić się na wzrost płac dla urzędników o poziom inflacji, ale jeśli rząd idzie dalej i chce oszczędzać, zamrażając ich pensje, to go poprzemy.

Na zamrożenie płac nie zgadzają się związki zawodowe. Z ich wyliczeń wynika, iż wzrost płac powinien wynieść 5,3 proc. Swoje wyliczenia przekażą jutro członkom Komisji Trójstronnej.

Według wyliczeń rządu cięcia mają przynieść budżetowi 800 mln zł.

W telefonicznym sondażu Homo Homini na zamówienie "Dziennika Gazety Prawnej" wynika, że aż 53 proc. respondentów uważa, iż rząd nie powinien zamrażać pensji osób opłacanych z budżetu, 43 proc. jest zdania, że cięcia nie pomogą gospodarce, a aż 81 proc. nie zgadza się na obniżenie zasiłku dla bezrobotnych i zamrożenie podwyżki rent i emerytur

Marcelina Zawisza


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


24 czerwca:

1793 - Rewolucyjny Konwent uchwalił konstytucję Republiki Francuskiej gwarantującą po raz pierwszy w historii powszechne prawo wyborcze.

1821 - Wojska Simóna Bolívara zwyciężyły w bitwie o Carabobo, będącej ostatecznym rozstrzygnięciem wojny o niepodległość Wenezueli.

1901 - Otwarto pierwszą wystawę prac Pabla Picassa, hiszpańskiego malarza przez lata związanego z lewicą.

1902 - Urodziła się Lidia Ciołkoszowa, działaczka PPS, historyczka. Żona Adama Ciołkosza. Od 1979 przewodnicząca PPS na obczyźnie, od 1990 honorowa przewodniczaca PPS w kraju.

1905 - W Warszawie PPS zorganizowała powszechny strajk solidarności z robotnikami Łodzi.

1905 - Zmarł Kazimierz Kelles-Krauz, filozof, socjolog, publicysta, pedagog; działacz i teoretyk Związku Zagranicznego Socjalistów Polskich, później Polskiej Partii Socjalistycznej.

1944 - Na stacji kolejowej Ryczów k. Wadowic zginął w walce z Niemcami Adam Rysiewicz, sekretarz OKR (WRN) Kraków.

1945 - W Paryżu powstał Komitet Sekcji Odrodzonej PPS.

1957 - Tajni agenci dominikańskiego dyktatora Rafaela Trujillo przeprowadzili nieudany zamach na centrolewicowego prezydenta Wenezueli Rómulo Betancourta, co wywołało międzynarodowy skandal.

1960 - Patrice Lumumba został pierwszym premierem Demokratycznej Republiki Konga.

1961 - Urodziła się Rebecca Solnit, amerykańska eseistka, aktywistka i historyczka.


?
Lewica.pl na Facebooku