Sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen przyznał, że Sojusz nie docenił wyzwań w Afganistanie i płaci teraz za to wysoką cenę.
Dziewięć lat międzynarodowego zaangażowania w Afganistanie boleśnie nam pokazało, że cena, jaką tam płacimy, jest o wiele wyższa, niż oczekiwano, zwłaszcza jeśli chodzi o liczbę poległych żołnierzy - powiedział Anders Fogh Rasmussen w wywiadzie dla niemieckiego dziennika "Hamburger Abendblatt".
Okupacja Afganistanu kosztowała NATO już ponad 1900 zabitych, a straty są zapewne znacznie wyższe, ponieważ nie uwzględniają najemników zatrudnianych przez prywatne firmy oraz afgańskich wojsk rządowych i policji.
Rasmussen obawia się, że liczba rannych i zabitych żołnierzy sił okupacyjnych będzie rosła jeszcze bardziej, ponieważ NATO czekają ofensywy w rejonach najsilniej bronionych przez ruch oporu.
Pytany o skomentowanie wypowiedzi szefa NATO polski minister spraw zagranicznych Radek Sikorski stwierdził, że rząd zdawał sobie sprawę z trudności operacji w Afganistanie i nie jest nimi zaskoczony.
lewica.pl w telefonie
Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:
1902 - Ignacy Daszyński został z ramienia PPSD wybrany do Rady Miejskiej Krakowa. Był pierwszym przedstawicielem socjalistów w samorządzie miejskim na ziemiach polskich.
1902 - W Warszawie powstał Związek Młodzieży Socjalistycznej, działający na terenie szkół średnich i wyższych.
1938 - W Turynie urodził się Giuliano Amato, polityk Włoskiej Partii Socjalistycznej.
1985 - W Filadelfii policja przeprowadziła akcję aresztowania członków afroamerykańskiego ruchu MOVE. W wyniku pożaru powstałego po zbombardowaniu siedziby organizacji zniszczeniu uległo 65 okolicznych budynków i zginęło 11 osób, w tym 5 dzieci.
1990 - Powstała Socjaldemokratyczna Partia Mołdawii (PSD).
2000 - Załoga amerykańskiego samolotu wojskowego zrzuciła omyłkowo 6 bomb na wioskę w Korei Płd.
2004 - W Wiedniu zmarł Michael Guttenbrunner, austriacki pisarz i poeta; więziony przez nazistów za przynależnośc do Socjaldemokratycznej Partii Austrii.