Nieudana próba przeniesienia krzyża spod Pałacu Prezydenckiego
[2010-08-03 20:22:21]
3 sierpnia doszło do przepychanek przed Pałacem Prezydenckim między tzw. obrońcami krzyża a funkcjonariuszami Straży Miejskiej.
Akcja tzw. obrońców krzyża spowodowana była próbą realizacji porozumienia zawartego przez Kancelarię Prezydenta RP, organizacje harcerskie oraz kurię warszawską. W porozumieniu postanowiono, że krzyż będzie przeniesiony w procesji do kościoła św. Anny.
Zgromadzeni przed Pałacem Prezydenckim żądali, aby został on jeszcze przez rok, ponieważ wedle tradycji tyle trwa żałoba. Postulowali, żeby w tym miejscu zbudować pomnik, upamiętniający ofiary katastrofy pod Smoleńskiem.
Kiedy tłum zaczął napierać na barierki, służby porządkowe użyły gazu łzawiącego. W trakcie przepychanek skandowano m.in. "Precz z komuną!", "Niech żyje Jarek!" i "Nie oddamy krzyża!".
Po godzinie 13.00 duchowni - którzy wraz z harcerstwem przyszli, żeby odprawić mszę, a następnie zabrać krzyż do warszawskiego kościoła - zostali obrzuceni obelgami przez tzw. obrońców krzyża i określeni mianem zdrajców. Grupka, która znajdowała się przy krzyżu już od nocy, swoim ciałem broniła dostępu do niego.
Ostatecznie postanowiono, że krzyż tymczasowo zostanie tam, gdzie stoi od czasu żałoby. Po południu wydano wspólne oświadczenie kancelarii, kurii i harcerzy, w którym tłumaczą, że zrobili to w poczuciu odpowiedzialności za zgromadzonych oraz przez szacunek dla tego ważnego dla nas wszystkich symbolu.
Drewniany krzyż został ustawiony 15 kwietnia przez harcerzy ze Związku Harcerstwa Polskiego i Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej.
Piotr Ciszewski
lewica.pl w telefonie
Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:
1840 - W Rzymie zmarł Bogdan Jański, pierwszy chronologicznie polski socjalista, saintsimonista.
1843 - W Cassino urodził się Antonio Labriola filozof, teoretyk marksizmu, działacz włoskiego ruchu robotniczego.
1923 - W Bninie urodziła się Wisława Szymborska, poetka, eseistka i krytyk literacki, tłumacz, felietonistka; członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich i Polskiej Akademii Umiejętności, laureatka literackiej Nagrody Nobla (1996).
1925 - Urodził się Patrice Lumumba, kongijski polityk lewicowy, pierwszy premier niepodległego Konga, obalony i zamordowany 1961.
1925 - Urodził się Medgar Evers, aktywista ruchu na rzecz praw obywatelskich czarnej ludności w USA; zamordowany w 1963.
1928 - W Wielkiej Brytanii kobiety, które ukończyły 21. rok życia otrzymały czynne i bierne prawo wyborcze.
1949 - Zmarł Georgi Dymitrow, bułgarski działacz komunistyczny. 1933 oskarżony przez nazistów o podpalenie Reichstagu. Uniewinniony. 1946 premier Bułgarii. 1948 sekretarz generalny BPK.
1964 - Prezydent USA Lyndon Johnson podpisał ustawę o swobodach obywatelskich dla Afroamerykanów. Dokument ten podpisał również Martin Luther King.
1976 - Zjednoczenie Wietnamu Północnego z Południowym i utrworzenie Socjalistycznej Republiki Wietnamu.
1979 - Przez uczestników ROPCiO z Krakowa został założony Ruch Porozumienia Polskich Socjalistów. Byli to: Krzysztof Bzdyl, Krzysztof Gąsiorowski, Stanisław Janik-Palczewski, Romana Kahl-Stachniewicz, Mieczysław Majdzik i Stanisław Tor.
2006 - W Managui zmarł Herty Lewites, lewicowy polityk nikaraguański, minister w sandinistowskim rządzie w latach 1979-90.