Hiroszima: Rocznica ludobójstwa po raz pierwszy z udziałem USA
[2010-08-06 21:33:38]
![]() W przemówieniu do zgromadzonych 55 tysięcy ludzi burmistrz Hiroszimy Tadatoshi Akiba powiedział: Musimy zakomunikować każdemu zakątkowi naszego globu intensywne pragnienie tych, którzy przeżyli, żeby broń nuklearna została zakazana. Wezwał rząd Japonii, żeby przejął przywództwo w procesie rozbrojenia nuklearnego i dążył do otwarcia nowej karty w historii ludzkości. Z zadowoleniem przyjął decyzję Waszyngtonu o wysłaniu ambasadora i wyraził nadzieję, że prezydent Barack Obama zechce złożyć wizytą w Hiroszimie. Amerykański przywódca powiedział niegdyś, że chciałby rozważyć takie posunięcie, ale byłoby ono bardzo kontrowersyjne i bez precedensu w aktywności urzędujących prezydentów USA. W czasie uroczystości, oprócz uczczenia pamięci 140 tysięcy ofiar pierwszego z dwóch amerykańskich ataków nuklearnych (drugi, trzy dni później, przeprowadzony został na Nagasaki, gdzie zginęło 75 tysięcy ludzi), unikano roztrząsania zasadności zrzucenia bomb atomowych (wielu analityków uważa, że wojna bez tego także zmierzała do szybkiego końca). Skupiano się natomiast na unikaniu użycia broni masowej zagłady w przyszłości - jest to jeden deklarowanych z priorytetów administracji Obamy. Jak podaje Associated Press, niezależni analitycy szacują, że liczba głowic nuklearnych na świecie wynosi ponad 22 tysiące, czyli mniej niż jedna trzecia tego, z czym mieliśmy do czynienia w zaawansowanym okresie zimnej wojny w latach 80. XX wieku. Jednak i obecnie siła rażenia tych głowic równa jest około 100 tysiącom ładunków użytych 6 sierpnia 1945 roku w Hiroszimie. W maju 190 krajów przyjęło Traktat o Nierozprzestrzenianiu Broni Nuklearnej (The Nuclear Nonproliferation Treaty), zgodnie z którym ma zostać przyspieszona redukcja zapasów tego rodzaju broni, a także podjęte kroki, żeby zakazać zbrojeń nuklearnych na Bliskim Wschodzie. W traktacie tym uznano za mocarstwa atomowe: USA, Rosję, Wielką Brytanię, Francję i Chiny. Natomiast stronami traktatu nie są: Indie, Pakistan, Izrael i Korea Północna, chociaż te kraje także mają broń nuklearną. Niezależnie od tego w kwietniu USA i Rosja uzgodniły, że zredukują liczbę głowic nuklearnych używanych w rakietach dalekiego zasięgu o około jedną trzecią - do 1550 po każdej ze stron. |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom wybrania
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Materializacja frustracji i gniewu
- Pod prąd!: Trzaskowski połknie lewicę
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Zandberg w Częstochowie!
- Częstochowa, Plac Biegańskiego
- 14 maja (środa), godz. 12:00
- Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
- https://zrzutka.pl/evh9hv
- Do 18 maja
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
15 maja:
1252 - Papież Innocenty IV wydał bullę Ad extirpanda, w której zezwolił na stosowanie tortur wobec heretyków.
1811 - Paragwaj ogłosił niepodległość.
1848 - Podczas rewolucji lutowej w Paryżu odbyła się demonstracja na rzecz niepodległości Polski.
1903 - W Warszawie urodził się Edward Bugajski, działacz socjalistyczny, działacz ruchu esperantystów.
1911 - Sąd Najwyższy USA, zgodnie z ustawą antymonopolową, nakazał podział międzynarodowej korporacji Standard Oil Johna D. Rockefellera.
1918 - Porażką komunistów zakończyła się wojna domowa w Finlandii.
1932 - W Piotrkowie swe obrady rozpoczął III Zjazd OM TUR. Delegaci wypowiedzieli się za samodzielnością organizacji młodzieży robotniczej i rozszerzeniem jej działalności politycznej.
1991 - Édith Cresson z Partii Socjalistycznej jako pierwsza kobieta stanęła na czele francuskiego rządu.
1997 - 22 lata po zakończeniu wojny w Laosie, USA przyznały się oficjalnie do brania w niej udziału, czemu dotąd zaprzeczały.
2006 - Giorgio Napolitano (Demokraci Lewicy) objął urząd prezydenta Włoch.
2011 - W Hiszpanii powstał ruch Oburzonych.
2012 - François Hollande został zaprzysiężony na urząd prezydenta Francji.
2015 - Założono nieformalny ruch Wolność i Równość.
?