Kolumbia: Amerykańskie bazy są nielegalne

[2010-08-18 12:50:38]

Trybunał Konstytucyjny w Bogocie w dniu 17 sierpnia po ponad 8-godzinnej debacie uznał za niezgodną z konstytucja umowę zawartą przez poprzedniego prezydenta Kolumbii Álvaro Uribe z rządem amerykańskim o stacjonowaniu na terytorium kolumbijskim amerykańskiej armii. Trybunał uznał, że umowa podpisana w październiku 2009 roku nie jest tylko uzupełnieniem do poprzedniego traktatu z końca lat 90-tych (podpisanego jeszcze przez Billa Clintona i Andrésa Pastranę), ale stanowi nowy traktat międzynarodowy, który według konstytucji powinien zostać zatwierdzony przez Kongres.

Ustaliliśmy iż zawierało ono elementy właściwe międzynarodowym traktatom, a nie ich uzupełnieniom, porozumienie to nie spełniło konstytucyjnych wymogów przyjmowania takowych - powiedział przewodniczący Trybunału Mauricio González.

W ramach popisanego traktatu w Kolumbii miało powstać 7 nowych baz amerykańskich. Miało w nich stacjonować do 800 żołnierzy amerykańskich oraz 600 osób personelu cywilnego. W świetle obowiązującego wyroku Trybunału jeśli, ktokolwiek z obywateli amerykańskich znajduje się na terytorium Kolumbii na mocy tego porozumienia, powinien ją jak najszybciej opuścić.

Obecnie w Kolumbii stacjonuje około 300 żołnierzy amerykańskich w trzech bazach Tolemaida, Larandia, i Tres Esquinas. Stacjonują tam na mocy porozumienia Clinton-Pastrana. W ramach tej umowy na terenie Kolumbii może przebywać do 1200 żołnierzy.

Stany Zjednoczone zainteresowane były utworzeniem nowych baz w regionie, ponieważ rząd Ekwadoru nie zgodził się na dalsze przedłużenie stacjonowania wojsk amerykańskich w bazie Manta. Dodatkowo Kolumbia to najbliższy sojusznik USA w regionie, od 2000 roku odebrała od Waszyngtonu ponad 7 miliardów dolarów pomocy.

Nowo wybrany prezydent Kolumbii Juan Manuel Santos w wypowiedzi po orzeczeniu trybunału powiedział, że uznaje decyzję Trybunału i niezwłocznie skieruje traktat do Kongresu. Przypomnijmy, że to obecny prezydent jeszcze jako minister obrony w rządzie Uribe negocjował traktat.

Zadowolony z takiego wyroku jest niewątpliwie prezydent Wenezueli, Hugo Chávez, który od początku był przeciwny traktatowi, mówiąc o tym, że Stany Zjednoczone szykują się do inwazji na Amerykę Łacińską oraz przygotowują zamach stanu w Caracas z terenów Kolumbii.

Bartosz Grucela


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


2 lipca:

1839 - Bunt niewolników na statku Amistad.

1840 - W Rzymie zmarł Bogdan Jański, pierwszy chronologicznie polski socjalista, saintsimonista.

1843 - W Cassino urodził się Antonio Labriola filozof, teoretyk marksizmu, działacz włoskiego ruchu robotniczego.

1923 - W Bninie urodziła się Wisława Szymborska, poetka, eseistka i krytyk literacki, tłumacz, felietonistka; członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich i Polskiej Akademii Umiejętności, laureatka literackiej Nagrody Nobla (1996).

1925 - Urodził się Patrice Lumumba, kongijski polityk lewicowy, pierwszy premier niepodległego Konga, obalony i zamordowany 1961.

1925 - Urodził się Medgar Evers, aktywista ruchu na rzecz praw obywatelskich czarnej ludności w USA; zamordowany w 1963.

1928 - W Wielkiej Brytanii kobiety, które ukończyły 21. rok życia otrzymały czynne i bierne prawo wyborcze.

1949 - Zmarł Georgi Dymitrow, bułgarski działacz komunistyczny. 1933 oskarżony przez nazistów o podpalenie Reichstagu. Uniewinniony. 1946 premier Bułgarii. 1948 sekretarz generalny BPK.

1964 - Prezydent USA Lyndon Johnson podpisał ustawę o swobodach obywatelskich dla Afroamerykanów. Dokument ten podpisał również Martin Luther King.

1976 - Zjednoczenie Wietnamu Północnego z Południowym i utrworzenie Socjalistycznej Republiki Wietnamu.

1979 - Przez uczestników ROPCiO z Krakowa został założony Ruch Porozumienia Polskich Socjalistów. Byli to: Krzysztof Bzdyl, Krzysztof Gąsiorowski, Stanisław Janik-Palczewski, Romana Kahl-Stachniewicz, Mieczysław Majdzik i Stanisław Tor.

2006 - W Managui zmarł Herty Lewites, lewicowy polityk nikaraguański, minister w sandinistowskim rządzie w latach 1979-90.


?
Lewica.pl na Facebooku