Nepal: Pierwszy ślub homoseksualnej pary z zagranicy

[2010-08-21 10:52:30]

16 sierpnia w Nepalu odbył się pierwszy w historii tego kraju ślub pary homoseksualnej z zagranicy. Organizatorem uroczystości było Stowarzyszenie Niebieski Diament, na którego czele stoi gejowski deputowany Sunil Pant.

Związek Brytyjczyka z Leicester, Sanjaya Shaha oraz obywatela Indii, który nie chciał ujawnić swojej tożsamości, pobłogosławił hinduistyczny duchowny. Jak napisał "Hindustan Times" ceremonia odbyła się w pobliżu hinduistycznej świątyni w stolicy Nepalu, Katmandu.

Sunil Pant poinformował, że jego organizacja otrzymała już wiele próśb od innych par homoseksualnych z zagranicy na temat możliwości zawarcia małżeństwa w Nepalu. Jak dodał hinduistyczni duchowni w całym kraju udzieli już co najmniej kilku ślubów parom tej samej płci, byli to jednak dotychczas wyłącznie obywatele nepalscy.

Mimo iż Nepal do tej pory nie zalegalizował formalnie małżeństw osób tej samej płci, trwają obecnie prace na projektem nowej konstytucji, w której uregulowana ma być m.in. ta kwestia. 25 września w stolicy kraju odbędzie się pierwsza manifestacja środowisk LGBT, w której udział ma wziąć blisko 3 tysiące osób.

Szymon Martys


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Zandberg w Częstochowie!
Częstochowa, Plac Biegańskiego
14 maja (środa), godz. 12:00
Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki

Więcej ogłoszeń...


15 maja:

1252 - Papież Innocenty IV wydał bullę Ad extirpanda, w której zezwolił na stosowanie tortur wobec heretyków.

1811 - Paragwaj ogłosił niepodległość.

1848 - Podczas rewolucji lutowej w Paryżu odbyła się demonstracja na rzecz niepodległości Polski.

1903 - W Warszawie urodził się Edward Bugajski, działacz socjalistyczny, działacz ruchu esperantystów.

1911 - Sąd Najwyższy USA, zgodnie z ustawą antymonopolową, nakazał podział międzynarodowej korporacji Standard Oil Johna D. Rockefellera.

1918 - Porażką komunistów zakończyła się wojna domowa w Finlandii.

1932 - W Piotrkowie swe obrady rozpoczął III Zjazd OM TUR. Delegaci wypowiedzieli się za samodzielnością organizacji młodzieży robotniczej i rozszerzeniem jej działalności politycznej.

1991 - Édith Cresson z Partii Socjalistycznej jako pierwsza kobieta stanęła na czele francuskiego rządu.

1997 - 22 lata po zakończeniu wojny w Laosie, USA przyznały się oficjalnie do brania w niej udziału, czemu dotąd zaprzeczały.

2006 - Giorgio Napolitano (Demokraci Lewicy) objął urząd prezydenta Włoch.

2011 - W Hiszpanii powstał ruch Oburzonych.

2012 - François Hollande został zaprzysiężony na urząd prezydenta Francji.

2015 - Założono nieformalny ruch Wolność i Równość.


?
Lewica.pl na Facebooku