USA: Prawicowy wiec w rocznicę mowy Martina Luthera Kinga
[2010-08-28 23:03:40]
![]() Jeden organizowała prawicowa Tea Party pod patronatem Fox News. Brali w nim udział m.in. zdeklarowany konserwatysta, publicysta telewizyjny i radiowy Glenn Beck oraz Sarah Palin, była kandydatka Partii Republikańskiej na wiceprezydentkę. Uczestniczyły w nim dziesiątki tysięcy aktywistów Tea Party, w tym wielu przybyłych z odległych części kraju. Beck twierdził, że nie wiedział o uroczystości organizowanej kilka godzin później przez Afroamerykanów, ale że spuścizna Kinga stała się inspiracją dla wszystkich Amerykanów, a nie tylko dla jakiejś części społeczności. Wielu uczestników drugiego, bardziej tradycyjnego wiecu oskarżało później Becka o hipokryzję i próbę podburzenia czarnej społeczności. Jeden z młodych demonstrantów powiedział: To jest naprawdę obraźliwe. Tea Party zawsze robi wiele szumu z tego, jaka jest otwarta dla wszystkich, ale jeśli popatrzysz na ten tłum, to jest biały i w wieku ponad 45 lat. Jak podaje gruardian.co.uk, zdaniem Becka w przestrzeni między pomnikiem Abrahama Lincolna a pomnikiem Jerzego Waszyngtona zgromadziło się ponad 450 tysięcy ludzi. Wiec nie miał żadnej wyraźnej myśli przewodniej oprócz konserwatywnych haseł odwołujących się do ducha "Amerykańskiej Rewolucji" - wartości rodzinnych, niskich podatków i obniżki deficytu budżetowego. W mowach wygłaszanych przez znane osoby nie brakowało też odwołań do Boga. Największe owacje zebrała Palin, która powiedziała m.in.: Nie wolno nam fundamentalnie zmieniać Ameryki, jak chcieliby niektórzy. Musimy przywrócić Amerykę i przywrócić jej honor. Choć w wiecu niemal nie uczestniczyli czarnoskórzy, organizatorzy zadbali, aby znaleźli się oni wśród mówców. Przemawiała więc siostrzenica Kinga - Alveda, konserwatystka, zapraszana wcześniej do programu telewizyjnego Becka. Na wiecu niemal nie było transparentów. Organizatorzy chcieli uniknąć powtórzenia się sytuacji, która miała miejsce rok temu, kiedy to pojawiły się hasła obraźliwe dla Baracka Obamy, co wywołało oskarżenia Tea Party o rasistowski charakter. Krytyka urzędującego prezydenta ograniczyła się więc głównie do ironicznych rysunków na koszulkach. Nie brakowało też napisów z poparciem dla wojny i weteranów wojennych. Konkurencyjny marsz, który rozpoczął się później w Danbar a zakończył przy pomniku Lincolna - pierwszej szkole średniej dla czarnoskórych uczniów, odbywał się pod hasłem "odzyskiwania Kinga". Prowadził go aktywista praw człowieka, pastor baptystyczny Al Sharpton (na zdjęciu). |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom wybrania
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Materializacja frustracji i gniewu
- Pod prąd!: Trzaskowski połknie lewicę
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Zandberg w Częstochowie!
- Częstochowa, Plac Biegańskiego
- 14 maja (środa), godz. 12:00
- Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
- https://zrzutka.pl/evh9hv
- Do 18 maja
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
14 maja:
1771 - W Newtown urodził się Robert Owen, walijski działacz socjalistyczny, pionier ruchu spółdzielczego.
1906 - Członek OB PPS Baruch Szulman dokonał w Warszawie udanego zamachu bombowego na podkomisarza policji carskiej N. Konstantinowa. Podczas ucieczki z miejsca zdarzenia został zastrzelony.
1920 - W Warszawie rozpoczął się I Kongres Klasowych Związków Zawodowych.
1940 - W Toronto zmarła Emma Goldman, teoretyczka anarchizmu, bojowniczka o prawa kobiet, uczestniczka Rewolucji Rosyjskiej 1917 roku i Hiszpańskiej 1936 roku.
1943 - W Sielcach nad Oką sformowano 1. Dywizję Piechoty im. Tadeusza Kościuszki.
1944 - Nierozstrzygnięta bitwa pod Rąblowem pomiędzy polsko-radzieckimi oddziałami partyzanckimi a wojskiem niemieckim.
1988 - W Hadze zmarł Willem Drees, holenderski polityk Partii Pracy (PvdA), 1948-58 - premier Holandii.
1999 - Malam Bacai Sanhá (PAIGC) został prezydentem Gwinei Bissau.
2022 - USA: 18-letni zwolennik białej supremacji Payton Gendron otworzył ogień do czarnoskórych osób przebywających w supermarkecie w Buffalo w stanie Nowy Jork, zabijając 10 i raniąc 3 z nich, po czym oddał się w ręce policji.
?