Nowy Sącz: Zakończył się VII Zjazd Naukowy PSPS

[2010-09-12 15:24:55]

W dniach 9-11 września odbył się w Nowym Sączu VII Zjazd Naukowy Polskiego Stowarzyszenia Psychologii Społecznej, zorganizowany przez Wydział Psychologii Wyższej Szkoły Biznesu - National-Luis University (WSB-NLU) w Nowym Sączu. Podczas trzech dni obrad wygłoszono 38 wykładów i referatów. Ich duża liczba sprawiła, że po raz pierwszy w siedmioletniej historii zjazdów część z nich została zaprezentowana na sesjach równoległych. Ponadto przedstawiono ponad trzydzieści plakatów. Z inicjatywy prof. dr. hab. Pawła Boskiego powołano także do życia Sekcję Psychologii Międzykulturowej, a na walnym zgromadzeniu członków przedstawiono sprawozdanie z działalności PSPS, a w nim m.in. dane dotyczące kwartalnika naukowego (okładka na zdjęciu). W głosowaniach wybrano także władze na trzecią trzyletnią kadencję.

W skład Zarządu weszli: prof. dr hab. Małgorzata Kossowska (prezeska), prof. dr hab. Grzegorz Sędek (wiceprezes), prof. dr hab. Maria Lewicka, dr Michał Bilewicz, dr Lucyna Kirwil, dr Mariola Łaguna i dr Sławomir Śpiewak. Na wniosek Głównej Komisji Rewizyjnej Walne Zgromadzenie udzieliło absolutorium ustępującemu zarządowi, z którego trzy osoby, w tym prezeska, zostały wybrane na drugą kadencję, a pozostałych czworo członków zakończyło drugą (i ostatnią przewidzianą przez statut Stowarzyszenia) kadencję.

Zgodnie z żelazną regułą wszystkie wystąpienia i plakaty (za wyjątkiem dwóch o charakterze metodologicznym) zawierały prezentację wyników badań empirycznych. Pełny program Zjazdu znajduje się tutaj, a streszczenia plakatów - tutaj.

Wykład inauguracyjny, który wygłosił prof. dr hab. Janusz Grzelak, poświęcony był orientacjom społecznym i ich związkom z postrzeganiem kontroli w relacjach międzyludzkich i międzygrupowych. Sesję plenarną poświęconą psychologii politycznej otwierała prezentacja prof. dr hab. Krystyny Skarżyńskiej i dra Kamila Henne, dotycząca autoidentyfikacji Polaków na skali lewicowości - prawicowości. Zgodnie z wynikami badań przeprowadzonych na próbie reprezentatywnej autoidentyfikacja ta jest związana z akceptacją przekonań narodowo-katolickich, a także poparciem dla poszczególnych partii politycznych, poziom lewicowości światopoglądowej - z kapitałem społecznym jednostki, a liberalizm ekonomiczny silniej wyjaśniany jest przez zaufanie do ludzi, moralną legitymizację systemu politycznego i poczucie szczęścia.

Zamykająca Zjazd sesja plenarna poświęcona była "uprzedzeniom, zagrożeniom i radykalizacji postaw". W otwierającym ją referacie dr Bilewicz przedstawił wyniki przeprowadzonych wraz ze współpracownikami badań, z których wynika, że wegetarianie rzadziej niż mięsożercy odmawiają zwierzętom przejawiania specyficznie ludzkich uczuć. Pośród pozostałych wystąpień w tej części obrad dwa prezentowały wyniki badań nawiązujących do psychologicznych reakcji na katastrofę smoleńską.

Organizatorzy zadbali o nadanie konferencji odpowiedniej rangi. Zjazd otworzyły w sali obrad Rady Miasta władze Nowego Sącza i WSB-NLU, prezentując zarówno osiągnięcia lokalnej społeczności, jak i wyjątkowo prężnie działającej szkoły wyższej (samodzielne wydziały psychologii mają oprócz nowosądeckiej uczelni jedynie dwa inne ośrodki akademickie w Polsce - Uniwersytet Warszawski i Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej). Jedynych w swoim rodzaju wrażeń dostarczyła uczestnikom Zjazdu także eksponująca elementy lokalnego folkloru wieczorna impreza towarzysząca. Zarówno pod względem merytorycznym, jak i organizacyjnym Zjazd można uznać za bardzo udany.

Jarosław Klebaniuk


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


1 lipca:

1867 - Portugalia: Zniesiono stosowanie kary śmierci.

1876 - Zmarł Michał Bakunin, rosyjski myśliciel, rewolucjonista. Uznawany za jednego z ojców anarchizmu, a ściślej - jego kolektywistycznej wersji.

1879 - Urodził się Léon Jouhaux, francuski działacz związkowy. Założyciel CGT-Force Ouvrierè . Współzałożyciel MOP i Międzynarodowej Konfederacji Związków Zawodowych. 1951 Pokojowa Nagroda Nobla.

1921 - Chiny: Założono Komunistyczną Partię Chin (KPCh).

1956 - Prasa radziecka opublikowała utajniony do tej pory, choć od dawna znany na Zachodzie, fragment testamentu Lenina ostrzegający przed samowładztwem Stalina.

1980 - Po podwyżkach cen żywności strajki w Lublinie i zablokowanie węzła kolejowego.

1994 - Jaser Arafat powrócił do Strefy Gazy po 27 latach spędzonych na wygnaniu.

2000 - Odbył się XXXVI Kongres PPS; przewodniczącym RN został Piotr Ikonowicz, a przewodniczącym CKW Cezary Miżejewski.

2019 - Laurentino Cortizo z Demokratycznej Partii Rewolucyjnej został prezydentem Panamy.

2023 - Xanana Gusmão (CNRT) został po raz drugi premierem Timoru Wschodniego.


?
Lewica.pl na Facebooku