Kambodża: Walka strajkowa odpowiedzią na wyzysk i nędzne płace
[2010-09-16 22:00:28]
![]() Pracownicy są zatrudniani na bardzo złych warunkach, bez stałych kontraktów. Rząd jednak niechętnie wchodzi w konflikt z wielkimi firmami odzieżowymi, które są jednym z niewielu inwestorów. Większość z pracowników tych fabryk, wysyła swoje skromne zarobki do rodzin na wsi, gdzie panuje ogromna bieda. W odpowiedzi na akcję strajkową, przewodniczący federacji pracodawców przemysłu odzieżowego skrytykował pracowników i określił strajk jako "nielegalny", ostrzegając, że akcja doprowadzi do "pogorszenia reputacji branży". Wezwał też dyrektorów fabryk do rozwiązania problemu ze strajkującymi przy pomocy sądów. Uznał też, że podwyżka do poziomu, którego chcą pracownicy, jest "niemożliwa". Kambodżańscy pracownicy zrzeszeni w Kambodżańskiej Konfederacji Pracy, przystąpili do swojej akcji zainspirowani niedawnymi akcjami strajkowymi wyzyskiwanych pracowników w Bangladeszu i chińskich specjalnych strefach ekonomicznych. W Bangladeszu, gdzie podobne korporacje również uznawały podniesienie płac za "niemożliwe", związkowcy wywalczyli po wielotygodniowej akcji strajkowej i licznych demonstracjach ulicznych podniesienie minimalnej płacy w sektorze odzieżowym z poziomu ok 75 PLN (25 dolarów, 16 funtów) do poziomu ok 130 PLN (43 dolarów, 28 funtów) za miesiąc. Wprawdzie jest to tylko częściowe zwycięstwo, gdyż związkowcy domagali się lepszych podwyżek, ale to na pewno zmiana odczuwalna dla pracowników. Także w Chinach, gdzie warunki pracy są generalnie bez porównania lepsze niż w krajach takich jak Bangladesz, Indie czy Kambodża, pracownicy przystąpili do akcji protestacyjnych zmuszając zachodnich pracodawców do podniesienia płac. W niektórych strefach ekonomicznych się to udało. Szefowie Hondy na przykład, zmuszeni zostali ostatnio do podniesienia płac w swoich chińskich fabrykach o 24 proc. |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom wybrania
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Materializacja frustracji i gniewu
- Pod prąd!: Trzaskowski połknie lewicę
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Zandberg w Częstochowie!
- Częstochowa, Plac Biegańskiego
- 14 maja (środa), godz. 12:00
- Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
- https://zrzutka.pl/evh9hv
- Do 18 maja
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
14 maja:
1771 - W Newtown urodził się Robert Owen, walijski działacz socjalistyczny, pionier ruchu spółdzielczego.
1906 - Członek OB PPS Baruch Szulman dokonał w Warszawie udanego zamachu bombowego na podkomisarza policji carskiej N. Konstantinowa. Podczas ucieczki z miejsca zdarzenia został zastrzelony.
1920 - W Warszawie rozpoczął się I Kongres Klasowych Związków Zawodowych.
1940 - W Toronto zmarła Emma Goldman, teoretyczka anarchizmu, bojowniczka o prawa kobiet, uczestniczka Rewolucji Rosyjskiej 1917 roku i Hiszpańskiej 1936 roku.
1943 - W Sielcach nad Oką sformowano 1. Dywizję Piechoty im. Tadeusza Kościuszki.
1944 - Nierozstrzygnięta bitwa pod Rąblowem pomiędzy polsko-radzieckimi oddziałami partyzanckimi a wojskiem niemieckim.
1988 - W Hadze zmarł Willem Drees, holenderski polityk Partii Pracy (PvdA), 1948-58 - premier Holandii.
1999 - Malam Bacai Sanhá (PAIGC) został prezydentem Gwinei Bissau.
2022 - USA: 18-letni zwolennik białej supremacji Payton Gendron otworzył ogień do czarnoskórych osób przebywających w supermarkecie w Buffalo w stanie Nowy Jork, zabijając 10 i raniąc 3 z nich, po czym oddał się w ręce policji.
?