Warszawa: Protest pracowników Miejskich Zakładów Autobusowych

[2010-09-18 06:59:08]

17 września o godzinie o godzinie 11.00 pod Urzędem Miasta Stołecznego Warszawy demonstrowało około 70 związkowców z Wolnego Związku Zawodowego Kierowców RP i "Sierpnia 80" w Miejskich Zakładach Autobusowych w Warszawie.

W pikiecie współuczestniczyli także członkowie "Sierpnia 80" Tramwajów Warszawskich.

Pracownicy protestowali przeciwko polityce zarządu spółki i prezesa Mieczysława Magierskiego. Stan taboru autobusowego jest na tyle tragiczny, że wiele autobusów jest zdezelowanych. W samym tylko 2009 roku ponad 20 autobusów stanęło w płomieniach w czasie jazdy. Odpowiedzialny za płonące autobusy jest nie kto inny, ale sam prezes Magierski, który w ramach chwalonej przez ratusz "polityki finansowej" kazał pozwalniać personel techniczny obsługujący autobusy.

Zarząd MZA nagminnie łamie prawa pracownicze. Kierowcy nie mają zagwarantowanych przerw w czasie pracy, a podwyżki która wynagrodziłaby im wzrost cen nie dostali już dawno. Warunki pracy są skandaliczne, pracownicy skarżą się na niskie temperatury w kabinach w miesiącach zimowych.

Prezes Magierski pieniądze przeznaczone na wywalczoną przez pracowników podwyżkę przeznaczył na... dodatek efektywnościowy. Otrzymał on, do pensji wynoszącej 18 tysięcy złotych, nagrodę w wysokości 35 tysięcy od samej prezydent Warszawy

Podczas protestu związkowcy "Sierpnia 80" złożyli do Urzędu Miasta dwie petycje.

Pierwszą złożyła organizacja związkowa w MZA wspólnie z przedstawicielami Wolnego Związku Zawodowego Kierowców RP. Pracownicy domagają się w niej m.in. zmiany zarządu na osoby potrafiące zarządzać Spółką z poszanowaniem praw pracowników i zapewnić rozwój sieci komunikacyjnej Warszawy oraz bezpieczny transport samochodowy, a także podniesienia wynagrodzeń o 20 procent.

Druga petycja podpisana przez przewodniczącą "Sierpnia 80" w Tramwajach Warszawskich, Krystynę Goszczyńską dotyczy m.in. zapewnienia podwyżek adekwatnych do wzrostu cen, poprawy bezpieczeństwa w czasie jazdy oraz warunków sanitarno-socjalnych. Pracownicy Tramwajów Warszawskich nie wykluczają możliwości strajku.

Nie wszystkie związki zawodowe obecne w MZA poparły protest.

W pikiecie nie uczestniczyli przedstawiciele organizacji związkowej "Solidarności" w Tramwajach Warszawskich. Na stronie zakładowej organizacji tego związku można było za to znaleźć informacje o festynie związkowym, beatyfikacja księdza Jerzego Popiełuszki i pogrzebie Henryka Jankowskiego.

Przedstawiciele Wolnego Związku Zawodowego Kierowców RP i "Sierpnia 80" w swoich wypowiedziach nie szczędzili ostrych słów na temat zarówno prezesa i zarządu spółki, jak i posłusznych prezesowi działaczy związkowych z "Solidarności".

Wstępnie na 19 listopada, a więc na dwa dni przed wyborami samorządowymi, zapowiedziano następną pikietę.

Krzysztof Wójcicki


News został opublikowany także na portalu "Władza Rad" (www.1917.net.pl).

drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Zandberg w Częstochowie!
Częstochowa, Plac Biegańskiego
14 maja (środa), godz. 12:00
Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki

Więcej ogłoszeń...


14 maja:

1771 - W Newtown urodził się Robert Owen, walijski działacz socjalistyczny, pionier ruchu spółdzielczego.

1906 - Członek OB PPS Baruch Szulman dokonał w Warszawie udanego zamachu bombowego na podkomisarza policji carskiej N. Konstantinowa. Podczas ucieczki z miejsca zdarzenia został zastrzelony.

1920 - W Warszawie rozpoczął się I Kongres Klasowych Związków Zawodowych.

1940 - W Toronto zmarła Emma Goldman, teoretyczka anarchizmu, bojowniczka o prawa kobiet, uczestniczka Rewolucji Rosyjskiej 1917 roku i Hiszpańskiej 1936 roku.

1943 - W Sielcach nad Oką sformowano 1. Dywizję Piechoty im. Tadeusza Kościuszki.

1944 - Nierozstrzygnięta bitwa pod Rąblowem pomiędzy polsko-radzieckimi oddziałami partyzanckimi a wojskiem niemieckim.

1988 - W Hadze zmarł Willem Drees, holenderski polityk Partii Pracy (PvdA), 1948-58 - premier Holandii.

1999 - Malam Bacai Sanhá (PAIGC) został prezydentem Gwinei Bissau.

2022 - USA: 18-letni zwolennik białej supremacji Payton Gendron otworzył ogień do czarnoskórych osób przebywających w supermarkecie w Buffalo w stanie Nowy Jork, zabijając 10 i raniąc 3 z nich, po czym oddał się w ręce policji.


?
Lewica.pl na Facebooku