Nowe publikacje OMS im. Lassalle`a
[2010-10-11 23:54:01]
![]() Pierwsza z nich zawiera analizy i oceny procesów urynkowienia edukacji w Polsce formułowane przez badaczy (Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, dr Przemysław Sadura, dr Paweł Rudnicki, Rafał Bakalarczyk) oraz osoby na co dzień związane z polską oświatą (Sławomir Broniarz - prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego, Jakub Rzekanowski - redaktor naczelny "Głosu Nauczycielskiego"). Artykuły zawierają nie tylko refleksje dotyczące obecnego stanu rzeczy, ale także postulaty jego zmiany. Mamy nadzieję, że nasza publikacja wzbogaci publiczną debatę nad kształtem polskiej edukacji o krytyczną i egalitarną perspektywę oraz przyczyni się do stworzenia programowej alternatywy dla koncepcji neoliberalnych wspieranych przez wywodzących się z sektora prywatnego ministrów edukacji oraz szkolnictwa wyższego - mówi Michał Syska, dyrektor OMS im. Lassalle’a. "Inny Wrocław jest możliwy? Zielono-lewicowe koncepcje polityki miejskiej" to z kolei zapis dyskusji, która odbyła się w sierpniu w stolicy Dolnego Śląska. Mówi się, że samorząd nie jest lewicowy ani prawicowy, bo chodnik czy ulica nie mają barw politycznych. Wydając tę książeczkę, chcieliśmy zaprotestować przeciwko tej tezie - mówi Syska. Kwestią polityczną jest dostępność i własność przedszkoli, kwestią polityczną jest budownictwo komunalne lub jego brak. Tych sfer jest więcej. Chcieliśmy wskazać, na czym polega lewicowa wizja samorządu - dodaje. W broszurze znajdziemy referaty m.in. Dariusza Szweda ("zielone miasto"), Marii Skóry (komercjalizacja przestrzeni miejskiej), dr. Szymona Szewrańskiego (miasto i zrównoważony rozwój), Michała Syski (miasto w dobie globalizacji) i Agnieszki Dziemianowicz (miejska polityka edukacyjna). Obie książki są dostępne także w wersji elektronicznej w sieci: www.komercjalizacjaedukacji.pl, www.innywroclaw.pl. W sieci dostępna jest także poprzednia publikacja OMS im. Lassalle’a pt. "Jaka Polska 2030?" (krytyczna analiza raportu Michała Boniego): www.jakapolska2030.pl. Ośrodek Myśli Społecznej im. Ferdynanda Lassalle'a został założony w 2005 roku we Wrocławiu jako niezależne stowarzyszenie, którego celem jest upowszechnianie idei sprawiedliwości społecznej, pokoju, praw człowieka i zrównoważonego rozwoju. Patronem stowarzyszenia jest Ferdynand Lassalle (1825-1864), twórca pierwszej partii robotniczej w Niemczech, który urodził się we Wrocławiu i w tym mieście został pochowany. Ośrodek realizuje swoje cele poprzez organizację konferencji, seminariów, szkoleń i warsztatów, działalność badawczą, wydawniczą i publicystyczną oraz kampanie społeczne. Dzięki współpracy z lewicowymi fundacjami i instytutami z innych krajów OMS im. F. Lassalle'a bierze także aktywny udział w europejskiej debacie politycznej i międzynarodowych projektach badawczych. |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom wybrania
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Materializacja frustracji i gniewu
- Pod prąd!: Trzaskowski połknie lewicę
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Zandberg w Częstochowie!
- Częstochowa, Plac Biegańskiego
- 14 maja (środa), godz. 12:00
- Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
- https://zrzutka.pl/evh9hv
- Do 18 maja
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
15 maja:
1252 - Papież Innocenty IV wydał bullę Ad extirpanda, w której zezwolił na stosowanie tortur wobec heretyków.
1811 - Paragwaj ogłosił niepodległość.
1848 - Podczas rewolucji lutowej w Paryżu odbyła się demonstracja na rzecz niepodległości Polski.
1903 - W Warszawie urodził się Edward Bugajski, działacz socjalistyczny, działacz ruchu esperantystów.
1911 - Sąd Najwyższy USA, zgodnie z ustawą antymonopolową, nakazał podział międzynarodowej korporacji Standard Oil Johna D. Rockefellera.
1918 - Porażką komunistów zakończyła się wojna domowa w Finlandii.
1932 - W Piotrkowie swe obrady rozpoczął III Zjazd OM TUR. Delegaci wypowiedzieli się za samodzielnością organizacji młodzieży robotniczej i rozszerzeniem jej działalności politycznej.
1991 - Édith Cresson z Partii Socjalistycznej jako pierwsza kobieta stanęła na czele francuskiego rządu.
1997 - 22 lata po zakończeniu wojny w Laosie, USA przyznały się oficjalnie do brania w niej udziału, czemu dotąd zaprzeczały.
2006 - Giorgio Napolitano (Demokraci Lewicy) objął urząd prezydenta Włoch.
2011 - W Hiszpanii powstał ruch Oburzonych.
2012 - François Hollande został zaprzysiężony na urząd prezydenta Francji.
2015 - Założono nieformalny ruch Wolność i Równość.
?