Japonia: Kongres ONZ w sprawie różnorodności biologicznej

[2010-10-18 13:49:20]

W mieście Nagoja w Japonii rozpoczął się kongres ONZ dotyczący różnorodności biologicznej (biodiversity), który potrwa dwa tygodnie. Naukowcy ostrzegają, że zachodząca utrata gatunków nie dotyczy wyłącznie środowiska naturalnego, ale uderza także w społeczności ludzkie.

Minister Środowiska Japonii Ryo Mutsumoto powiedział, że utrata różnorodności biologicznej będzie nieodwracalna, jeśli wkrótce nie zostanie powstrzymana. Nadzieja pokładana jest w analizach ekonomicznych, które pokazują, ile utrata gatunków i dewastacja ekosystemów kosztuje światową gospodarkę. Sumy, które wchodzą w grę sięgają trylionów dolarów rocznie.

Sekretarz naczelny Konwencji ONZ o Różnorodności Biologicznej (UN Convention on Biological Diversity, CBD) Ahmed Djoghlaf opisał miting w Nagoi jako rozstrzygający moment w historii rodzaju ludzkiego, a w przemówieniu inauguracyjnym buddyjski naukowiec Daisetsu Teitaro Suzuki powiedział, że dzisiaj, niestety ludzkie życie jest problemem dla przyrody, a odnosząc się do Szczytu ONZ w 2002 roku dodał: Miejmy odwagę spojrzeć w oczy naszym dzieciom i przyznać, że nie udało nam się, indywidualnie i zbiorowo, spełnić obietnicy poczynionej w Johannesburgu przez 110 głów państwa, aby znacząco zredukować tempo utraty różnorodności biologicznej do 2010 roku.

W opublikowanym niedawno raporcie ONZ znalazły się dane, z których wynika, że utrata i degradacja lasów, raf koralowych, rzek i innych elementów świata przyrody ma wpływ na poziom życia w niektórych częściach świata.

Tymczasem w ostatnich latach uwaga polityków zajmujących się środowiskiem skupiała się raczej na zmianie klimatu, zaś na poziomie politycznym problem różnorodności biologicznej, zagrożonej przez rabunkową działalność człowieka nie był należycie rozpoznany.

W Nagoi będzie dyskutowany projekt obszernego porozumienia, którego przedmiotem ma być zajęcie się zjawiskami leżącymi u podstaw utraty różnorodności biologicznej. Jeśli rządy zrozumieją, jakie koszty ekonomiczne wiążą się z niszczeniem środowiska naturalnego, to będzie im łatwiej przyjąć takie rozwiązania, które nagradzać będą ochronę środowiska, a karać jego degradację.

Rządy po raz pierwszy zgodziły się, że należy zwrócić uwagę na utratę różnorodności biologicznej już na szczycie w Rio de Janeiro w 1992 roku. To wtedy powstała CBD, która dotyczy ochrony różnorodności życia na Ziemi, umożliwienia stałego korzystania z roślin i zwierząt, a także sprawiedliwego i równego eksploatowania naturalnych zasobów genetycznych. Dokument ten nigdy jednak nie zaowocował wcielaniem konkretnych wytycznych przez rządy i pozostał jedynie zbiorem ogólnych, nierealizowanych zasad.

Jak podaje bbc.co.uk, wielu ekspertów i przedstawicieli rządów jest przekonanych, że dowody naukowe, dotyczące ekonomicznych skutków utraty różnorodności biologicznej powinny zostać skutecznie przekazane decydentom. Jednak poprzednie doświadczenia, choćby te ze szczytu klimatycznego w Kopenhadze, nie pozwalają na zbytni optymizm.

Jarosław Klebaniuk


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Zandberg w Opolu!
Opole, ul. Kopernika 13
13 maja 2025 (wtorek), godz. 13.00
Zandberg we Wrocławiu!
Wrocław, Rynek
13 maja 2025 (wtorek), godz. 20.00
Zandberg w Częstochowie!
Częstochowa, Plac Biegańskiego
14 maja (środa), godz. 12:00
Zandberg w Krakowie!
Kraków, Mały Rynek
14 maja (środa), godz. 20:00
Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz

Więcej ogłoszeń...


14 maja:

1771 - W Newtown urodził się Robert Owen, walijski działacz socjalistyczny, pionier ruchu spółdzielczego.

1906 - Członek OB PPS Baruch Szulman dokonał w Warszawie udanego zamachu bombowego na podkomisarza policji carskiej N. Konstantinowa. Podczas ucieczki z miejsca zdarzenia został zastrzelony.

1920 - W Warszawie rozpoczął się I Kongres Klasowych Związków Zawodowych.

1940 - W Toronto zmarła Emma Goldman, teoretyczka anarchizmu, bojowniczka o prawa kobiet, uczestniczka Rewolucji Rosyjskiej 1917 roku i Hiszpańskiej 1936 roku.

1943 - W Sielcach nad Oką sformowano 1. Dywizję Piechoty im. Tadeusza Kościuszki.

1944 - Nierozstrzygnięta bitwa pod Rąblowem pomiędzy polsko-radzieckimi oddziałami partyzanckimi a wojskiem niemieckim.

1988 - W Hadze zmarł Willem Drees, holenderski polityk Partii Pracy (PvdA), 1948-58 - premier Holandii.

1999 - Malam Bacai Sanhá (PAIGC) został prezydentem Gwinei Bissau.

2022 - USA: 18-letni zwolennik białej supremacji Payton Gendron otworzył ogień do czarnoskórych osób przebywających w supermarkecie w Buffalo w stanie Nowy Jork, zabijając 10 i raniąc 3 z nich, po czym oddał się w ręce policji.


?
Lewica.pl na Facebooku