Bruksela: Budżet UE nie wzrośnie tak, jak chcą parlamentarzyści

[2010-10-28 23:34:42]

Na szczycie w Brukseli, w którym biorą udział przywódcy państw członkowskich, aż dziesięć krajów opowiedziało się za propozycją Wielkiej Brytanii, żeby w 2011 roku budżet Unii Europejskiej wzrósł jedynie o 2,9 proc., a nie - jak proponuje Parlament i Komisja Europejska - o 5,9 proc. Wśród państw popierających propozycję premiera Davida Camerona są Francja i Niemcy.

Jak podaje bbc.co.uk, problem wzrostu budżetu nie był pierwotnie w planie obrad, jednak Cameron nalegał na to, żeby Unia Europejska dała krajom członkowskim przykład roztropności. Pierwotnie brytyjski premier proponował niezwiększanie budżetu w ogóle, ale dla tego rozwiązania nie uzyskał poparcia.

W liście do prezesa Rady Europy Hermana Von Rompuya jedenastu przywódców napisało, że propozycje budżetu przedstawione przez Komisję i Parlament są szczególnie nie do przyjęcia w czasie, gdy musimy podejmować trudne decyzje na szczeblu krajowym, aby kontrolować wydatki publiczne.

Jeśli do połowy listopada nie zostanie osiągnięty kompromis, to budżet na nadchodzący rok zostanie zamrożony na poziomie z 2010 roku.

Jarosław Klebaniuk


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Zandberg w Bielsku-Białej!
Pomnik Reksia przy ul. 11 Listopada
10 maja (sobota), godz. 11:00
Zandberg w Tychach!
Tychy, Plac Baczyńskiego
10 maja (sobota), godz. 15:00
Zandberg w Katowicach!
Katowice, plac Miarki
10 maja (sobota), godz. 20:00
Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona

Więcej ogłoszeń...


9 maja:

1907 - Na stokach Cytadeli warszawskiej został stracony Henryk Baron, członek OB PPS.

1943 - W Auschwitz zginęła Danielle Casanova, francuska działaczka komunistyczna, współzałożycielka Jeunes Filles de France, działaczka ruchu oporu (Resistance).

1945 - Dowództwo niemieckie podpisało akt uroczystej kapitulacji przed ZSRR.

1960 - Amerykańskie apteki rozpoczęły sprzedaż pierwszej na świecie tabletki antykoncepcyjnej – Enovidu.

1974 - Afera Watergate: rozpoczęły się przesłuchania i proces impeachmentu prezydenta Richarda Nixona.

1987 - W Lesie Kabackim pod Warszawą miała miejsce największa katastrofa lotnicza w dziejach Polski - zginęły 183 osoby.

2013 - W Warszawie zmarł Krzystof Dunin-Wąsowicz, historyk , działacz PPS, odznaczony medalem Sprawiedliwego wśród Narodów Świata.

2016 - Werner Faymann (SPÖ) ustąpił ze stanowiska kanclerza Austrii.


?
Lewica.pl na Facebooku