USA dostarczają broń dzieciom

[2010-10-29 19:18:08]

Administracja Baracka Obamy zdecydowała kontynuowanie finansowania Czadu, Jemenu, Sudanu i Demokratycznej Republiki Konga, choć w krajach tych dzieci służą w wojsku. W krótkim i słabo nagłośnionym komunikacie Biały Dom 25 października oznajmił, że Obama zdecydował się zrobić wyjątek dla tych czterech krajów, w praktyce łamiąc w ten sposób Child Soldiers Prevention Act z 2008 roku (Ustawę o Zapobieganiu Poborowi Dzieci do Wojska), który zabrania finansowania armii zagranicznych rządów, jeśli rekrutują lub używają dzieci jako żołnierzy.

Jak podaje aljazeera.net, magazyn "Foreign Policy" 28 października zamieścił on-line dziewięciostronicową notatkę służbową Obamy do sekretarki stanu USA Hilary Clinton, w której decyzja uzasadniana była walką z terroryzmem w niektórych krajach.

W notatce podpisanej przez Obamę Jemen został nazwany "kluczowym partnerem" w walce z Al-Kaidą na Półwyspie Arabskim. Aktywność amerykańskiej armii w tym kraju w ubiegłym roku się wzmogła. W kierunku podejrzanych obiektów są odpalane pociski samosterujące dalekiego zasięgu, a w celu zdalnej likwidacji grup osób wysyłane są samoloty bezzałogowe. Siły bezpieczeństwa Jemenu mogą liczyć na pomoc USA w akcjach przeciwko partyzantom.

Wprawdzie jemeńskie prawo wymaga, aby rekruci mieli co najmniej 18 lat, ale w siłach zbrojnych zatrudniani są 15-latkowie, a milicja plemienna mobilizowana przez rząd do walki z szyickimi powstańcami na północy kraju, korzysta nawet z usług 14-latków - głosi notatka Obamy.

W dokumencie tym znajduje się też sugestia, że zaprzestanie pomocy militarnej krajom zaciągającym dzieci do wojska, utrudni wysiłki zmierzające do tego, aby ostatecznie odwieść te kraje od rekrutowania nieletnich do walk zbrojnych.

Spośród sześciu krajów uznanych przez departament stanu za utrzymujących dzieci jako żołnierzy w 2009 roku tylko Somalia i Birma nie zostały objęte wyjątkiem. Birma nie otrzymuje żadnej pomocy militarnej od USA, ale Przejściowy Federalny Rząd Somalii dostaje znaczącą pomoc. W maju 2009 roku USA wystąpiły o uchylenie przez ONZ embarga na broń, aby móc dostarczyć Somalii karabiny szturmowe, moździerze, amunicję do karabinów maszynowych i granaty o napędzie rakietowym.

Jarosław Klebaniuk


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Zandberg w Bielsku-Białej!
Pomnik Reksia przy ul. 11 Listopada
10 maja (sobota), godz. 11:00
Zandberg w Tychach!
Tychy, Plac Baczyńskiego
10 maja (sobota), godz. 15:00
Zandberg w Katowicach!
Katowice, plac Miarki
10 maja (sobota), godz. 20:00
Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona

Więcej ogłoszeń...


8 maja:

1919 - Zmarła Wiera Zasulicz, rosyjska pisarka i rewolucjonistka, związana z ruchem narodników, marksistka.

1921 - W Szwecji zniesiono karę śmierci.

1922 - Obradujący w Warszawie Zjazd Związków Akademickiej Młodzieży Socjalistycznej powołał do życia Związek Niezależnej Młodzieży Socjalistycznej (ZNMS).

1930 - Zmarł Stanisław Posner, działacz socjalistyczny i publicysta; wicemarszałek Senatu i wiceprzewodniczący TUR.

1933 - Mahatma Gandhi rozpoczął 21-dniową głodówkę, by zaprotestować przeciwko polityce brytyjskiej w Indiach.

1943 - Popełnił samobójstwo Mordechaj Anielewicz, jeden z przywódców powstania w getcie warszawskim.

1945 - Francuscy żołnierze wymordowali tysiące Algierczyków w Satif, Guelma i Kherrata.

1970 - W Montrealu urodziła się Naomi Klein, dziennikarka, pisarka i aktywistka kanadyjska, autorka książki "No logo", która stała się manifestem alterglobalizmu.

1988 - W II turze wyborów prezydenckich we Francji François Mitterrand zdobył 54% głosów.

2010 - Laura Chinchilla z socjaldemokratycznej Partii Wyzwolenia Narodowego (PLN) została pierwszą kobietą na stanowisku prezydenta Kostaryki.


?
Lewica.pl na Facebooku