Nowa Zelandia: Warner Bros. demontuje prawo pracy
[2010-10-31 17:56:48]
Przedstawiciele kierownictwa Warner Bros i premier John Key spotykali się, by zażegnać groźbę Amerykanów, że niezwykle wysokobudżetową produkcję (1,5 miliarda dolarów), przy której pracę spodziewało się uzyskać tysiące Nowozelandczyków, przeniosą do innego kraju. Warner Bros w zamian za realizację filmu w Nowej Zelandii żądało między innymi prawnej ochrony przed groźbą strajku pracowników. Rząd Keya ogłosił wprowadzenie w nadzwyczajnym trybie (z pominięciem normalnych, czasochłonnych procedur) zmian w prawie pracy przekształcających aktorów i innych członków ekip filmowych z pracowników w zakontraktowanych zleceniobiorców, tym samym pozbawiając ich prawa do zrzeszania się w związkach zawodowych, prawa do strajku, płatnego chorobowego itd. Jak podaje brytyjski dziennik "The Guardian", w okresie, gdy związki zawodowe organizowały kampanię sprzeciwu wobec takich ustępstw, niektórzy działacze otrzymali pogróżki, że zapłacą życiem. Ugoda między amerykańską korporacją a rządem czteromilionowego wyspiarskiego kraju mówi także o jeszcze większych ustępstwach podatkowych (15 mln dolarów ponad to, co już w trybie zwyczajnych odpisów Amerykanom oferowano) oraz pokrycie ogromnej części budżetu reklamowego filmu pod pozorem jego znaczenia dla promocji (m.in. turystycznej) kraju, którego plenery będą wypełniały kadry filmu. Według obliczeń brytyjskiego "The Observer", statystyczny Nowozelandczyk (wliczając dzieci) dorzuci się na produkcję Warner Bros. sumą 350$. Wartość rynkowa Warner Bros wynosi 36 miliardów dolarów, równa jest jednej trzeciej rocznego PKB Nowej Zelandii. Produkcja filmowa i telewizyjna stanowi istotną część nowozelandzkiej gospodarki, która dąży do zwiększania udziału branży opartych na wiedzy, produkcji i przetwarzaniu symboli. Nowozelandzka kinematografia uwikłana jest jednak w patologiczną strukturę ogromnego stopnia uzależnienia od amerykańskiego mocarstwa filmowego wykorzystującego ogromne zasoby ludzkie wysoko wykwalifikowanej, mówiącej tym samym językiem i zwykle żądającej niższych niż Amerykanie wynagrodzeń siły roboczej i ogromne przestrzenie słabo zaludnionych, bogatych krajobrazowo wysp dla własnych produkcji (np. "Avatar" Jamesa Camerona). Sukcesy miejscowej kinematografii zwykle pociągają za sobą drenaż największych oryginalnych talentów (Jane Campion, Peter Jackson), a cały przemysł filmowy, w tym nawet produkcja miejscowego kina, utrzymuje się w ogromnym stopniu ze świadczenia usług podwykonawczych i sprzedaży praw do eksploatacji dla wielkich podmiotów gospodarczych z Hollywood. |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom wybrania
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Materializacja frustracji i gniewu
- Pod prąd!: Trzaskowski połknie lewicę
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Zandberg w Opolu!
- Opole, ul. Kopernika 13
- 13 maja 2025 (wtorek), godz. 13.00
- Zandberg we Wrocławiu!
- Wrocław, Rynek
- 13 maja 2025 (wtorek), godz. 20.00
- Zandberg w Częstochowie!
- Częstochowa, Plac Biegańskiego
- 14 maja (środa), godz. 12:00
- Zandberg w Krakowie!
- Kraków, Mały Rynek
- 14 maja (środa), godz. 20:00
- Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
- https://zrzutka.pl/evh9hv
- Do 18 maja
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
13 maja:
1888 - Zniesiono niewolnictwo w Brazylii.
1902 - Ignacy Daszyński został z ramienia PPSD wybrany do Rady Miejskiej Krakowa. Był pierwszym przedstawicielem socjalistów w samorządzie miejskim na ziemiach polskich.
1902 - W Warszawie powstał Związek Młodzieży Socjalistycznej, działający na terenie szkół średnich i wyższych.
1938 - W Turynie urodził się Giuliano Amato, polityk Włoskiej Partii Socjalistycznej.
1985 - W Filadelfii policja przeprowadziła akcję aresztowania członków afroamerykańskiego ruchu MOVE. W wyniku pożaru powstałego po zbombardowaniu siedziby organizacji zniszczeniu uległo 65 okolicznych budynków i zginęło 11 osób, w tym 5 dzieci.
1990 - Powstała Socjaldemokratyczna Partia Mołdawii (PSD).
2000 - Załoga amerykańskiego samolotu wojskowego zrzuciła omyłkowo 6 bomb na wioskę w Korei Płd.
2004 - W Wiedniu zmarł Michael Guttenbrunner, austriacki pisarz i poeta; więziony przez nazistów za przynależnośc do Socjaldemokratycznej Partii Austrii.
?