USA: Fed kupi obligacje za dodatkowe 600 miliardów dolarów

[2010-11-03 19:53:21]

Rezerwa Federalna w okresie do grudnia 2011 roku wykupi z rynku amerykańskie obligacje skarbowe za dodatkowe 600 miliardów dolarów. Zakupy będą miały wartość około 75 miliardów dolarów miesięcznie, ale program będzie modyfikowany w miarę potrzeb, tak by najlepiej służyć maksymalnemu zatrudnieniu i stabilności cen - ogłosił Komitet Otwartego Rynku Rezerwy Federalnej (Fed’s Open Market Committee) w Waszyngtonie 3 listopada o 19.15 czasu polskiego. Bank centralny utrzymał także swoją obietnicę utrzymywania stóp procentowych na bardzo niskim poziomie (obecnie 0-0,25 proc.) przez długi okres czasu.

Decyzja była szeroko oczekiwana przez finansistów i spekulantów, choć skala dodrukowania dolarów była określana raczej na mniej - na 500 miliardów dolarów. Rynek był nieco rozczarowany tym, że kupowane będą tylko obligacje skarbowe, a nie aktywa związane z kredytami hipotecznymi. Jednak jeśli doliczyć reinwestowanie przychodów ze spłat kredytów hipotecznych, Fed kupi łącznie do czerwca 2011 roku aktywa o wartości 850-900 miliardów, a więc za około 110 mld miesięcznie.

Prezes Fed Ben S. Bernanke otwierając drugi etap programu "poluzowania ilościowego" (quantitative easing, QE II), próbuje zwiększyć podaż pieniędzy, a poprzez to ożywić gospodarkę, dzięki osłabieniu dolara pomóc eksporterom, a także zapobiec deflacji. Obecnie bezrobocie jest w USA bliskie najwyższego od 26 lat - od 14 miesięcy nie spadło poniżej 9,5 proc (obecnie wynosi 9,6 proc.).

Decyzja Fed nie została podjęta jednogłośnie. Jej przeciwnicy, także w Komitecie, obawiają się, że dodruk pieniędzy nie pomoże gospodarce, a przyczyni się jedynie do stworzenia nowej bańki spekulacyjnej, a następnie - być może - do kolejnego kryzysu.

Poprzednie "poluzowanie ilościowe" miało wartość 1 700 miliardów dolarów. Pomogło ono dużym firmom, zwłaszcza bankom, powrócić do wysokiej zyskowności. Ceny akcji mierzone wartością indeksu pięciuset największych spółek na giełdzie nowojorskiej (S&P 500) wzrosły od najniższego poziomu z początku marca 2009 roku do szczytu w kwietniu 2010 roku o 83 procent. Obecnie znajdują się o około 3 procent od tego najwyższego poziomu i niektórzy analitycy giełdowi przewidują, że to nie koniec wzrostów. Tymczasem gospodarka amerykańska rośnie w tempie ok. 2 procent rocznie. Wzrosty na giełdzie w dużej mierze nie mają więc podstaw fundamentalnych.

Jarosław Klebaniuk


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Zandberg w Częstochowie!
Częstochowa, Plac Biegańskiego
14 maja (środa), godz. 12:00
Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki

Więcej ogłoszeń...


15 maja:

1252 - Papież Innocenty IV wydał bullę Ad extirpanda, w której zezwolił na stosowanie tortur wobec heretyków.

1811 - Paragwaj ogłosił niepodległość.

1848 - Podczas rewolucji lutowej w Paryżu odbyła się demonstracja na rzecz niepodległości Polski.

1903 - W Warszawie urodził się Edward Bugajski, działacz socjalistyczny, działacz ruchu esperantystów.

1911 - Sąd Najwyższy USA, zgodnie z ustawą antymonopolową, nakazał podział międzynarodowej korporacji Standard Oil Johna D. Rockefellera.

1918 - Porażką komunistów zakończyła się wojna domowa w Finlandii.

1932 - W Piotrkowie swe obrady rozpoczął III Zjazd OM TUR. Delegaci wypowiedzieli się za samodzielnością organizacji młodzieży robotniczej i rozszerzeniem jej działalności politycznej.

1991 - Édith Cresson z Partii Socjalistycznej jako pierwsza kobieta stanęła na czele francuskiego rządu.

1997 - 22 lata po zakończeniu wojny w Laosie, USA przyznały się oficjalnie do brania w niej udziału, czemu dotąd zaprzeczały.

2006 - Giorgio Napolitano (Demokraci Lewicy) objął urząd prezydenta Włoch.

2011 - W Hiszpanii powstał ruch Oburzonych.

2012 - François Hollande został zaprzysiężony na urząd prezydenta Francji.

2015 - Założono nieformalny ruch Wolność i Równość.


?
Lewica.pl na Facebooku