Turcja: Alewici protestują przeciwko religii w szkołach

[2010-11-08 19:49:16]

W miniony weekend 6-7 listopada w stolicy Turcji, Ankarze, miał miejsce 24-godzinny "siedzący" protest zorganizowany przez alewickie stowarzyszenie Pir Sultan Abdal Kültür Etkinlikleri przeciwko przymusowym lekcjom religii w tureckich szkołach. W proteście wzięli też udział przedstawiciele innych organizacji alewickich i niezrzeszeni członkowie tej religijnej społeczności z całego kraju.

Alewici w Turcji są mniejszością religijną, licząca pomiędzy 6 a 12 milionów. Od dawana skarżą się na to, że uczniowie w szkołach państwowych są zmuszani do brania udziału w lekcjach, na których dominuje sunnicka odmiana islamu, co ich zdaniem narusza ich prawa kulturowe i religijne. Rodzice nie chcą, aby ich dzieci podlegały asymilacji w taki sposób.

Edukacja religijna w szkołach podstawowych i średnich Turcji stała się obowiązkowa po zamachu stanu w 1980 roku. Społeczność alewicka wielokrotnie występowała na drogę prawną przeciwko tureckiemu państwu do Europejskiego Sądu Praw Człowieka (European Court of Human Rights). Wreszcie w 2008 roku rząd Partii Sprawiedliwości i Rozwoju (Adalet ve Kalkınma Partisi, AKP) podjął inicjatywę w celu rozwiązania tego problemu. Jednak minister Faruk Çelik wyraził 7 listopada opinię, że lekcje religii powinny pozostać obowiązkowe, a jedynie ich program mógłby zostać przedyskutowany.

Bezpośrednią przyczyną ostatniego protestu było przyjęcie przez Narodową Radę Edukacji decyzji o zignorowaniu żądania zniesienia obowiązkowej religii, a jednocześnie o wydłużeniu okresu obowiązku szkolnego z obecnych 8 do 13 lat. Aktualnie nauka w szkole podstawowej trwa osiem lat. Po ewentualnych zmianach będzie składała się z jednego roku w przedszkolu i trzech bloków po cztery lata: edukacji podstawowej, "orientacji" i przygotowania od szkoły średniej. Decyzja Rady ma wprawdzie jedynie charakter rekomendacji dla Ministerstwa Edukacji, ale zdaniem alewitów stanowi odzwierciedlenie dwulicowej polityki rządu i jego dążeń do likwidacji prawa do kulturowej i religijnej odmienności.

Alewici są społecznością religijną i kulturową, mieszkającą głównie w Turcji. Ich postrzeganie islamu pozostaje pod dużym wpływem tengryzmu, starożytnej wiary turkickiej (jednego z nomadyjskich ludów euroazjatyckich). Alewizm uznaje się za odmianę islamu szyickiego, choć charakterystyczne dla niego wierzenia, tradycje i rytuały różnią się od tych spotykanych w innych ortodoksyjnych odłamach islamu. Prakatyki religijne odbywają się w domach zgromadzeń (cemevi), a nie w meczetach. W ceremoniach, których część stanowi muzyka i taniec, biorą udział zarówno mężczyźni, jak kobiety, i używany jest język narodowy zamiast arabskiego.

Podstawowe postulaty wyznania alewickiego to: miłość i szacunek do wszystkich ludzi (Ważną rzeczą nie jest religia, ale bycie istotą ludzką), tolerancja wobec innych religii i grup etnicznych (Jeśli zranisz inną osobę, rytualne modlitwy, które odprawiłeś, zostaną uznane za bezwartościowe), szacunek dla ludzi pracy (Największym aktem kultu religijnego jest praca), a także równość kobiet i mężczyzn (modlą się razem) oraz monogamia.

Jarosław Klebaniuk


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Zandberg w Częstochowie!
Częstochowa, Plac Biegańskiego
14 maja (środa), godz. 12:00
Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki

Więcej ogłoszeń...


14 maja:

1771 - W Newtown urodził się Robert Owen, walijski działacz socjalistyczny, pionier ruchu spółdzielczego.

1906 - Członek OB PPS Baruch Szulman dokonał w Warszawie udanego zamachu bombowego na podkomisarza policji carskiej N. Konstantinowa. Podczas ucieczki z miejsca zdarzenia został zastrzelony.

1920 - W Warszawie rozpoczął się I Kongres Klasowych Związków Zawodowych.

1940 - W Toronto zmarła Emma Goldman, teoretyczka anarchizmu, bojowniczka o prawa kobiet, uczestniczka Rewolucji Rosyjskiej 1917 roku i Hiszpańskiej 1936 roku.

1943 - W Sielcach nad Oką sformowano 1. Dywizję Piechoty im. Tadeusza Kościuszki.

1944 - Nierozstrzygnięta bitwa pod Rąblowem pomiędzy polsko-radzieckimi oddziałami partyzanckimi a wojskiem niemieckim.

1988 - W Hadze zmarł Willem Drees, holenderski polityk Partii Pracy (PvdA), 1948-58 - premier Holandii.

1999 - Malam Bacai Sanhá (PAIGC) został prezydentem Gwinei Bissau.

2022 - USA: 18-letni zwolennik białej supremacji Payton Gendron otworzył ogień do czarnoskórych osób przebywających w supermarkecie w Buffalo w stanie Nowy Jork, zabijając 10 i raniąc 3 z nich, po czym oddał się w ręce policji.


?
Lewica.pl na Facebooku