Warszawa: Pikieta pracowników MZA i TW

[2010-11-19 08:57:54]

18 listopada przed warszawskim ratuszem odbyła się pikieta pracowników Miejskich Zakładów Autobusowych i Tramwajów Warszawskich. Pikietę w sprawie podwyżek płac, poprawy warunków pracy i odwołania nieudolnych zarządów zorganizowały Wolny Związek Zawodowy "Sierpień 80" i Wolny Związek Zawodowy Kierowców RP. W akcji uczestniczyło ponad 80 osób, w tym także byli i obecni członkowie NSZZ "Solidarność 80", i Związku Zawodowego "TOR".

Związkowy zawiesili na ogrodzeniu Ratuszu zawisły transparenty z hasłami "Chcemy płacy, nie jałmużny" oraz "Żądamy odwołania zarządu". Protestujący używali syren oraz wznosili okrzyki, z których najczęściej powtarzało się hasło "Precz z Platformą!".

W imieniu załogi MZA głos zabrał Tadeusz Słoniewski, który przypomniał o braku podwyżek od 2007 r. oraz przekształceniu ostatniej podwyżki w dodatek efektywnościowy. Podkreślił, że kierowcy często nie mają możliwości skorzystania toalety ani umycia rąk, a posiłki muszą jeść w zimnych autobusach, zaś spółka wciąż nie ma pieniędzy, ponieważ musi płacić kary, spowodowane złym zarządzaniem. Zaprotestował on także przeciwko zwolnieniu wiceprzewodniczącego Komisji Zakładowej związku w MZA, będącego jednocześnie negocjatorem w sporze zbiorowym, oraz jednego z kierowców.

W imieniu pracowników Tramwajów Warszawskich przemawiała Krystyna Goszczyńska, przewodnicząca Komisji Zakładowej WZZ "Sierpień 80" w tej spółce. Jej zdaniem zarząd spółki postawił pracownikom takie warunki uzyskania premii motywacyjnej, których spełnienie jest niemożliwe, a rozkłady jazdy nie uwzględniają ograniczeń prędkości, spowodowanych zniszczeniami torów oraz sytuacji na mieście, co sprawia, że wielu motorniczych wciąż ma opóźnienia i nie może sobie pozwolić na przerwę, co zagraża bezpieczeństwu pasażerów. "Sierpień 80", "Solidarność 80" i "TOR" domagają się wspólnie podwyżek do płacy zasadniczej, poprawy warunków BHP dla pracowników oraz odstąpienia przez zarząd od likwidacji 13-tki.

Podczas pikiety związkowcy z obu spółek domagali się także likwidacji Zarządu Transportu Miejskiego, który, ich zdaniem żeruje na MZA i Tramwajach oraz wymusza oderwane od rzeczywistości rozkłady jazdy.

Szymon Martys


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Zandberg w Opolu!
Opole, ul. Kopernika 13
13 maja 2025 (wtorek), godz. 13.00
Zandberg we Wrocławiu!
Wrocław, Rynek
13 maja 2025 (wtorek), godz. 20.00
Zandberg w Częstochowie!
Częstochowa, Plac Biegańskiego
14 maja (środa), godz. 12:00
Zandberg w Krakowie!
Kraków, Mały Rynek
14 maja (środa), godz. 20:00
Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz

Więcej ogłoszeń...


14 maja:

1771 - W Newtown urodził się Robert Owen, walijski działacz socjalistyczny, pionier ruchu spółdzielczego.

1906 - Członek OB PPS Baruch Szulman dokonał w Warszawie udanego zamachu bombowego na podkomisarza policji carskiej N. Konstantinowa. Podczas ucieczki z miejsca zdarzenia został zastrzelony.

1920 - W Warszawie rozpoczął się I Kongres Klasowych Związków Zawodowych.

1940 - W Toronto zmarła Emma Goldman, teoretyczka anarchizmu, bojowniczka o prawa kobiet, uczestniczka Rewolucji Rosyjskiej 1917 roku i Hiszpańskiej 1936 roku.

1943 - W Sielcach nad Oką sformowano 1. Dywizję Piechoty im. Tadeusza Kościuszki.

1944 - Nierozstrzygnięta bitwa pod Rąblowem pomiędzy polsko-radzieckimi oddziałami partyzanckimi a wojskiem niemieckim.

1988 - W Hadze zmarł Willem Drees, holenderski polityk Partii Pracy (PvdA), 1948-58 - premier Holandii.

1999 - Malam Bacai Sanhá (PAIGC) został prezydentem Gwinei Bissau.


?
Lewica.pl na Facebooku