ONZ wzywa rządy do pomocy niepełnosprawnym

[2010-12-03 19:08:30]

Sekretarz Generalny ONZ Ban Ki-moon i szefowa ds. praw człowieka wezwali rządy do zrobienia więcej, żeby pomóc ludziom niepełnosprawnym. Podkreślili, że odgrywają oni istotną rolę w wysiłkach zmierzających do osiągnięcia jednego z milenijnych celów rozwoju w 2015 roku - ograniczenia ubóstwa. W przesłaniu ogłoszonym 3 grudnia, a więc w Międzynarodowym Dniu Osób Niepełnosprawnych, Ban wezwał rządy do wcielania w życie odpowiedniej konwencji Narodów Zjednoczonych oraz do integrowania potrzeb tej grupy z wysiłkami w celu ograniczenia ubóstwa.

Ludzie niepełnosprawni stanowią około 20 procent tych, którzy żyją w ubóstwie w krajach rozwijających się. W skali świata cierpią oni z powodu wysokiej stopy bezrobocia, a często także braku dostępu do odpowiedniej edukacji i opieki zdrowotnej. W wielu społeczeństwach ta grupa po prostu nie jest w żaden szczególny sposób traktowana i kończy żyjąc w izolacji, odłączona od swojej społeczności - powiedział Ban.

Tegorocznym tematem Dnia Osób Niepełnosprawnych jest Dotrzymywanie obietnicy: traktowanie niepełnosprawności jako części głównego nurtu Milenijnych Celów Rozwoju. Ban przypomniał, że jedną z obietnic złożonych przez przywódców państw na wrześniowym szczycie było polepszenie życia osób z niepełnosprawnością.

Wysoka Komisarz ONZ ds. Praw Człowieka Navi Pillay powiedziała m.in., że w maju 2008 roku weszła w życie pierwsza konwencja praw człowieka w XXI wieku - Konwencja Praw Osób Niepełnosprawnych (Convention on the Rights of Persons with Disabilities). Dotąd podpisało ją 147 państw, a ratyfikowało 96. Pozwala to utworzyć szeroką, składającą się z 18 członków komisję do monitorowania tego, jak poszczególne państwa wywiązują się ze zobowiązań, które przyjęły wraz z Konwencją.

Na świecie jest 650 milionów osób niepełnosprawnych. 3 grudnia został ustanowiony ich dniem w 1981 roku - w Międzynarodowym Roku Osób Niepełnosprawnych.

Jarosław Klebaniuk


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Zandberg w Opolu!
Opole, ul. Kopernika 13
13 maja 2025 (wtorek), godz. 13.00
Zandberg we Wrocławiu!
Wrocław, Rynek
13 maja 2025 (wtorek), godz. 20.00
Zandberg w Częstochowie!
Częstochowa, Plac Biegańskiego
14 maja (środa), godz. 12:00
Zandberg w Krakowie!
Kraków, Mały Rynek
14 maja (środa), godz. 20:00
Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz

Więcej ogłoszeń...


13 maja:

1888 - Zniesiono niewolnictwo w Brazylii.

1902 - Ignacy Daszyński został z ramienia PPSD wybrany do Rady Miejskiej Krakowa. Był pierwszym przedstawicielem socjalistów w samorządzie miejskim na ziemiach polskich.

1902 - W Warszawie powstał Związek Młodzieży Socjalistycznej, działający na terenie szkół średnich i wyższych.

1938 - W Turynie urodził się Giuliano Amato, polityk Włoskiej Partii Socjalistycznej.

1985 - W Filadelfii policja przeprowadziła akcję aresztowania członków afroamerykańskiego ruchu MOVE. W wyniku pożaru powstałego po zbombardowaniu siedziby organizacji zniszczeniu uległo 65 okolicznych budynków i zginęło 11 osób, w tym 5 dzieci.

1990 - Powstała Socjaldemokratyczna Partia Mołdawii (PSD).

2000 - Załoga amerykańskiego samolotu wojskowego zrzuciła omyłkowo 6 bomb na wioskę w Korei Płd.

2004 - W Wiedniu zmarł Michael Guttenbrunner, austriacki pisarz i poeta; więziony przez nazistów za przynależnośc do Socjaldemokratycznej Partii Austrii.


?
Lewica.pl na Facebooku