Sejm przyjął nowy kodeks wyborczy

[2010-12-06 12:24:39]

3 grudnia Sejm jednogłośnie (430 głosów za, przy braku głosów przeciwnych i wstrzymujących się) przyjął nowy kodeks wyborczy, który zawiera ujednolicone przepisy dotyczące wszystkich rodzajów wyborów. Z dniem wejścia w życie kodeksu wyborczego (1 lutego 2011 r.) moc prawną utraci ordynacja o wyborze prezydenta, ordynacja wyborcza do rad gmin, powiatów i sejmików wojewódzkich, ordynacja do Sejmu i Senatu, o bezpośrednim wyborze wójta, burmistrza i prezydenta oraz ordynacja wyborcza do Parlamentu Europejskiego. Kodeks w dużej mierze opiera się na dotychczasowych regulacjach prawnych ordynacji wyborczej, jednak wprowadza też istotne zmiany.

Najważniejsza zmiana przewidywana przez projekt kodeksu - dotycząca wprowadzenia jednomandatowych okręgów wyborczych do Senatu - została odrzucona. Nie przyjęto również zmian, nawiązujących do przegłosowanej tego samego dnia ustawy parytetowej, zakładających wymóg, by na pierwszych trzech miejscach na listach wyborczych było po co najmniej jednym przedstawicielu obu płci i, by na pierwszych pięciu miejscach było po co najmniej dwóch przedstawicielach obu płci.

Ostatecznie uchwalony kodeks wyborczy, jako nowość, wprowadza m.in. okręgi jednomandatowe w gminach liczących do 40 tys. w wyborach samorządowych (obecnie w gminach do 20 tys. mieszkańców radni są wybierani w wyborach większościowych, ale w okręgach wielomandatowych), fakultatywną możliwość zarządzenia wyborów dwudniowych, nowe godziny głosowania we wszystkich rodzajach wyborów (od godz. 7.00 do 21.00), ułatwioną, korespondencyjną formę oddania głosu dla wyborców przebywających zagranicą, jak również karty wyborcze przygotowane specjalnie dla osób niewidomych w języku Braille'a (niewidomi musieli dotychczas korzystać z pomocy pełnomocnika przy oddawaniu głosu).

Po wejściu w życie kodeksu wyborczego do każdego wyborcy mają być dostarczane informacje o wszystkich rodzajach wyborów, ich terminach, miejscu lokali wyborczych oraz instrukcje dotyczące oddawania ważnego głosu.

Damian Chodorek


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Zandberg w Opolu!
Opole, ul. Kopernika 13
13 maja 2025 (wtorek), godz. 13.00
Zandberg we Wrocławiu!
Wrocław, Rynek
13 maja 2025 (wtorek), godz. 20.00
Zandberg w Częstochowie!
Częstochowa, Plac Biegańskiego
14 maja (środa), godz. 12:00
Zandberg w Krakowie!
Kraków, Mały Rynek
14 maja (środa), godz. 20:00
Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz

Więcej ogłoszeń...


14 maja:

1771 - W Newtown urodził się Robert Owen, walijski działacz socjalistyczny, pionier ruchu spółdzielczego.

1906 - Członek OB PPS Baruch Szulman dokonał w Warszawie udanego zamachu bombowego na podkomisarza policji carskiej N. Konstantinowa. Podczas ucieczki z miejsca zdarzenia został zastrzelony.

1920 - W Warszawie rozpoczął się I Kongres Klasowych Związków Zawodowych.

1940 - W Toronto zmarła Emma Goldman, teoretyczka anarchizmu, bojowniczka o prawa kobiet, uczestniczka Rewolucji Rosyjskiej 1917 roku i Hiszpańskiej 1936 roku.

1943 - W Sielcach nad Oką sformowano 1. Dywizję Piechoty im. Tadeusza Kościuszki.

1944 - Nierozstrzygnięta bitwa pod Rąblowem pomiędzy polsko-radzieckimi oddziałami partyzanckimi a wojskiem niemieckim.

1988 - W Hadze zmarł Willem Drees, holenderski polityk Partii Pracy (PvdA), 1948-58 - premier Holandii.

1999 - Malam Bacai Sanhá (PAIGC) został prezydentem Gwinei Bissau.


?
Lewica.pl na Facebooku