Chile: Zamieszki na Wyspie Wielkanocnej

[2010-12-23 15:13:53]

4 grudnia doszło do starć pomiędzy ludnością autochtoniczną Wyspy Wielkanocnej (Rapa Nui), a policją, w wyniku których co najmniej 25 osób zostało rannych. Starcia rozpoczęły się w momencie, gdy policja próbowała eksmitować ok. 10 osób z jednego z domów, które zdaniem mieszkańców wyspy należały do ich przodków.

Akcja policji spotkała się z czynnym sprzeciwem lokalnej społeczności. Według szacunków policyjnych rannych zostało 17 funkcjonariuszy i 8 cywilnych mieszkańców wyspy, natomiast protestujący twierdzą, że po ich stronie znalazło się 19 poszkodowanych, którzy musieli później skorzystać z pomocy medycznej w pobliskim szpitalu.

Policja usiłowała usunąć nowych lokatorów z domu, który zajęli oni we wrześniu, po tym, jak lokalni mieszkańcy wygonili stamtąd przedstawiciela władz - powiedział agencji AP lokalny prawnik, Maka Atan. Na Wyspie Wielkanocnej toczy się obecnie spór pomiędzy autochtonami, a chilijskimi władzami, które - zdaniem tych pierwszych - miały bezprawnie zająć domy należące do ich przodków. Mieszkańcy wyspy okupują obecnie około dwunastu takich budynków.

Na Wyspie Wielkanocnej mieszka blisko 5 tys. osób, z czego ok. 2,2 tys. z nich to autochtoni. Chile zaanektowało Wyspę Wielkanocną w 1888 roku, jednak do dziś dochodzi do napięć pomiędzy chilijskimi władzami, a lokalną społecznością.

Damian Chodorek


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Zandberg w Częstochowie!
Częstochowa, Plac Biegańskiego
14 maja (środa), godz. 12:00
Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki

Więcej ogłoszeń...


14 maja:

1771 - W Newtown urodził się Robert Owen, walijski działacz socjalistyczny, pionier ruchu spółdzielczego.

1906 - Członek OB PPS Baruch Szulman dokonał w Warszawie udanego zamachu bombowego na podkomisarza policji carskiej N. Konstantinowa. Podczas ucieczki z miejsca zdarzenia został zastrzelony.

1920 - W Warszawie rozpoczął się I Kongres Klasowych Związków Zawodowych.

1940 - W Toronto zmarła Emma Goldman, teoretyczka anarchizmu, bojowniczka o prawa kobiet, uczestniczka Rewolucji Rosyjskiej 1917 roku i Hiszpańskiej 1936 roku.

1943 - W Sielcach nad Oką sformowano 1. Dywizję Piechoty im. Tadeusza Kościuszki.

1944 - Nierozstrzygnięta bitwa pod Rąblowem pomiędzy polsko-radzieckimi oddziałami partyzanckimi a wojskiem niemieckim.

1988 - W Hadze zmarł Willem Drees, holenderski polityk Partii Pracy (PvdA), 1948-58 - premier Holandii.

1999 - Malam Bacai Sanhá (PAIGC) został prezydentem Gwinei Bissau.

2022 - USA: 18-letni zwolennik białej supremacji Payton Gendron otworzył ogień do czarnoskórych osób przebywających w supermarkecie w Buffalo w stanie Nowy Jork, zabijając 10 i raniąc 3 z nich, po czym oddał się w ręce policji.


?
Lewica.pl na Facebooku