Brazylia: Lula żegna się z prezydenturą

[2010-12-30 23:32:05]

Luiz Inácio Lula da Silva, odchodzący po ośmiu latach ze stanowiska prezydent Brazylii, powiedział, że odczuwał presję, żeby udowodnić, że były pracownik przemysłu metalowego podoła prezydenturze. Jeśli bym zawiódł, to klasa robotnicza by zawiodła; to biedni tego kraju dowiedliby, że nie mają tego, co jest potrzebne do rządzenia - brzmiały słowa Luli podczas pożegnalnego przemówienia 28 grudnia w północnowschodnim stanie Pernambuco, rodzinnych stronach prezydenta. Ze łzami w oczach pożegnał się tam z wyborcami. Oficjalne przekazanie urzędu Dilmie Rousseff, byłej szefowej sztabu Luli, nastąpi w sobotę 1 stycznia 2011 roku.

Lula pozostawia Brazylię w uderzająco lepszym stanie niż ją zastał. Bezpośrednio po jego zwycięstwie wyborczym w 2002 roku brazylijska waluta - real, straciła na wartości 61 proc., indeks akcji na giełdzie - BOVESPA spadł o 26 proc., a kraj musiał płacić dwukrotnie wyższe odsetki od swojego długu. Jednak w trakcie urzędowania Luli Brazylia spłaciła przed terminem 15,5 mld dolarów pożyczek od Międzynarodowego Funduszu Walutowego, a także zgromadziła rekordową sumę 287 mld dolarów rezerw międzynarodowych. Indeks giełdowy przez pierwszych siedem lat sprawowania władzy przez Lulę rósł rocznie średnio o 29 proc. Podczas rządów byłego związkowca wartość reala w stosunku do dolara USA wzrosła ponad dwukrotnie.

Co ważniejsze, nierówności społeczne za rządów Luli zostały zmniejszone. Dochody najbiedniejszych 10 proc. populacji rosły pięć razy szybciej niż dochody najbogatszych 10 procent. Inflacja była trzymana w ryzach, bezrobocie jest na rekordowo niskim poziomie, spadł analfabetyzm.

Wprawdzie obecnie zbyt duża aprecjacja rodzimej waluty, inflacja powyżej celu wyznaczonego na 4,5 proc., a także duży deficyt budżetowy, stanowią wyzwanie dla obejmującej urząd prezydentki, jednak wydatki na infrastrukturę, związane z Mistrzostwami Świata w Piłce Nożnej w 2014 roku i Igrzyskami Olimpijskimi w 2016 roku, a także plany inwestycyjne państwowego giganta naftowego Petrobras, powinny zapewnić w najbliższych latach nawet 5-procentowy wzrost gospodarczy. Za sześć lat Brazylia może stać się piątą pod względem wielkości gospodarką świata – wyprzedzając Włochy, Wielką Brytanię i Francję.

Lula nie wykluczył ponownego ubiegania się o prezydenturę za cztery lata. Konstytucja uniemożliwiła mu sprawowanie władzy przez trzecią kadencję z rzędu, ale nie zabrania ponownego objęcia urzędu prezydenta po przerwie. Na razie popularność 65-letniego polityka przekracza 80 proc., co jest niespotykanym zjawiskiem po ośmiu latach rządów. Fakt, że Lula cieszy się szacunkiem i uznaniem także w kręgach międzynarodowych, sprawia, że w najbliższym czasie można się spodziewać, iż zaoferowane mu zostanie jakieś wysokie stanowisko za granicą.

Jarosław Klebaniuk


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Zandberg w Bielsku-Białej!
Pomnik Reksia przy ul. 11 Listopada
10 maja (sobota), godz. 11:00
Zandberg w Tychach!
Tychy, Plac Baczyńskiego
10 maja (sobota), godz. 15:00
Zandberg w Katowicach!
Katowice, plac Miarki
10 maja (sobota), godz. 20:00
Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona

Więcej ogłoszeń...


8 maja:

1919 - Zmarła Wiera Zasulicz, rosyjska pisarka i rewolucjonistka, związana z ruchem narodników, marksistka.

1921 - W Szwecji zniesiono karę śmierci.

1922 - Obradujący w Warszawie Zjazd Związków Akademickiej Młodzieży Socjalistycznej powołał do życia Związek Niezależnej Młodzieży Socjalistycznej (ZNMS).

1930 - Zmarł Stanisław Posner, działacz socjalistyczny i publicysta; wicemarszałek Senatu i wiceprzewodniczący TUR.

1933 - Mahatma Gandhi rozpoczął 21-dniową głodówkę, by zaprotestować przeciwko polityce brytyjskiej w Indiach.

1943 - Popełnił samobójstwo Mordechaj Anielewicz, jeden z przywódców powstania w getcie warszawskim.

1970 - W Montrealu urodziła się Naomi Klein, dziennikarka, pisarka i aktywistka kanadyjska, autorka książki "No logo", która stała się manifestem alterglobalizmu.

1988 - W II turze wyborów prezydenckich we Francji François Mitterrand zdobył 54% głosów.

2010 - Laura Chinchilla z socjaldemokratycznej Partii Wyzwolenia Narodowego (PLN) została pierwszą kobietą na stanowisku prezydenta Kostaryki.


?
Lewica.pl na Facebooku