Iran: Obrończyni praw człowieka skazana na 11 lat więzienia

[2011-01-10 19:29:29]

Iran skazał znaną prawniczkę broniącą praw człowieka na 11 lat więzienia i 20 lat zakazu wykonywania zawodu i wyjazdu za granicę. 45-letnia Nasrin Sotoudeh jest przetrzymywana w teherańskim więzieniu Evin odkąd została aresztowana we wrześniu 2010 roku. 9 stycznia skazano ją za działanie przeciwko bezpieczeństwu narodowemu, propagandę przeciwko reżimowi oraz przynależność do Centrum Obrońców Praw Człowieka (Human Rights Defenders Centre), organizacji, której przewodniczy laureatka Pokojowej Nagrody Nobla Szirin Ebadi.

Długie wyroki więzienia otrzymali także inni więźniowie polityczni aresztowania po kontrowersyjnych wyborach prezydenckich w czerwcu 2009 roku. 26-letnia aktywistka praw kobiet Sziwa Nazar Ahari zamiast początkowo orzeczonych sześciu lat więzienia dostała 4 lata i 74 batów. Sąd apelacyjny uzasadnił wyrok tym, że gromadziła się i zmawiała przeciwko bezpieczeństwu narodowemu, a więc popełniła przestępstwo dowiedzione już kilku więźniom politycznym w Iranie w ostatnich latach.

Wyroki otrzymali także dwaj członkowie Ruchu Wolności Iranu, organizacji politycznej założonej w 1961 roku przez polityków, którzy odegrali istotną rolę w rewolucji islamskiej. Emad Bahavar, młody członek ruchu, został skazany na 10 lat więzienia i następne 10 lat zakazu pracy w mediach i partiach politycznych. Inny aktywista Mehdi Gholizadeh, dostał 6 lat wiezienia. Kilku innych członków tej organizacji, w tym sekretarz generalny Ebrahim Yazdi, były wicepremier i były minister spraw zagranicznych, wciąż przebywa w więzieniu.

Jak podaje guardian.co.uk, Satoudeh, matka dwojga dzieci - w wieku trzech i jedenastu lat, wyciągała na światło dzienne egzekucje młodocianych w Iranie i reprezentowała przed sądem wielu aktywistów politycznych, z których częścią teraz przebywa w więzieniu. Po jej aresztowaniu we wrześniu odmówiono jej dostępu do adwokata i pozwolono rozmawiać z rodziną przez telefon tylko raz w miesiącu. Dwa razy odbyła strajk głodowy. Od września straciła na wadze co najmniej 14 kg.

Amnesty International potępiła wyroki więzienia dl Sotoudeh i Sziwy Nazar Ahari, podkreślając, że obie kobiety zostały skazane wyłącznie za działalność w obroni praw człowieka Irańczyków i należy je traktować jak więźniarki sumienia. AI domaga się ich natychmiastowego uwolnienia.

Szirin Ebadi, irańska laureatka Pokojowego Nobla, która w grudniu zorganizowała w siedzibie ONZ w Genewie trzydniowy protest w obronie Sotoudeh, powiedziała, że wyrok stanowi jasny dowód, że wymiar sprawiedliwości Iranu jest obecnie manipulowany przez wywiad i służby bezpieczeństwa i nie stanowi niezawisłego ciała. Wezwała społeczność międzynarodową do zareagowania na wyrok i powiedziała, że tylko naciski międzynarodowe dają szansę na zmianę wyroku.

Jarosław Klebaniuk


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


2 lipca:

1839 - Bunt niewolników na statku Amistad.

1840 - W Rzymie zmarł Bogdan Jański, pierwszy chronologicznie polski socjalista, saintsimonista.

1843 - W Cassino urodził się Antonio Labriola filozof, teoretyk marksizmu, działacz włoskiego ruchu robotniczego.

1923 - W Bninie urodziła się Wisława Szymborska, poetka, eseistka i krytyk literacki, tłumacz, felietonistka; członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich i Polskiej Akademii Umiejętności, laureatka literackiej Nagrody Nobla (1996).

1925 - Urodził się Patrice Lumumba, kongijski polityk lewicowy, pierwszy premier niepodległego Konga, obalony i zamordowany 1961.

1925 - Urodził się Medgar Evers, aktywista ruchu na rzecz praw obywatelskich czarnej ludności w USA; zamordowany w 1963.

1928 - W Wielkiej Brytanii kobiety, które ukończyły 21. rok życia otrzymały czynne i bierne prawo wyborcze.

1949 - Zmarł Georgi Dymitrow, bułgarski działacz komunistyczny. 1933 oskarżony przez nazistów o podpalenie Reichstagu. Uniewinniony. 1946 premier Bułgarii. 1948 sekretarz generalny BPK.

1964 - Prezydent USA Lyndon Johnson podpisał ustawę o swobodach obywatelskich dla Afroamerykanów. Dokument ten podpisał również Martin Luther King.

1976 - Zjednoczenie Wietnamu Północnego z Południowym i utrworzenie Socjalistycznej Republiki Wietnamu.

1979 - Przez uczestników ROPCiO z Krakowa został założony Ruch Porozumienia Polskich Socjalistów. Byli to: Krzysztof Bzdyl, Krzysztof Gąsiorowski, Stanisław Janik-Palczewski, Romana Kahl-Stachniewicz, Mieczysław Majdzik i Stanisław Tor.

2006 - W Managui zmarł Herty Lewites, lewicowy polityk nikaraguański, minister w sandinistowskim rządzie w latach 1979-90.


?
Lewica.pl na Facebooku