W sieci pojawiła się Zmowa Obywatelska

[2011-01-16 17:13:13]

Powstała strona internetowa Zmowy Obywatelskiej - nieformalnego porozumienia osób, głównie ze środowisk naukowych i artystycznych (ale nie tylko), którym przeszkadza degradacja debaty publicznej i które chcą, by debata ta prowadzona była z poszanowaniem różnic w zakresie wartości, celów i światopoglądów, bez naruszania godności i reputacji żadnej ze stron.

W "Deklaracji Zmowy Obywatelskiej" jej inicjatorzy piszą m.in.: Chcemy mieć udział w zmianie języka debaty publicznej, upowszechniać dobre praktyki merytorycznej dyskusji i cywilizowane sposoby radzenia sobie z konfliktem. Chcemy nagłaśniać pozytywne obywatelskie inicjatywy, działać raczej "na rzecz" niż "przeciw". Jednak nie pozostaniemy obojętni wobec przejawów skrajnej wrogości i nienawiści. Nie tworzymy organizacji, stowarzyszenia, fundacji. Nie chcemy statutu, rejestracji ani hierarchicznej struktury. Jesteśmy grupą obywatelek i obywateli o różnych światopoglądach i przekonaniach politycznych, którzy spontanicznie się zmówili.

Pośród kierunków działania autorzy "zmowy" wymieniają m.in.: upowszechnianie treści, które w teatrze, filmie, sztuce, nauce i publicystyce prowokują do refleksji obywatelskiej; propagowanie dobrych praktyk debat i działań w sprawach publicznych; upowszechnianie (już od pierwszych etapów edukacji) wiedzy i umiejętności z zakresu porozumiewania się i rozwiązywania konfliktów; wywieranie wpływu na media, a także ustanowienie symbolicznych nagród dla ludzi i organizacji, wyróżniających się w promowaniu dobrych praktyk merytorycznej dyskusji.

Uczestnikami zmowy jest ponad 120 osób: naukowców, artystów, przedstawicieli wolnych zawodów i "zwykłych obywateli". Reprezentują oni różne światopoglądy i przekonania polityczne, jednak sami politycy są wśród nich prawie nieobecni. Spośród osób znanych ze sfery publicznej w zmowie biorą udział m.in.: Edwin Bendyk, Anna Burzyńska, Agnieszka Holland, Danuta Kuroń, Zbigniew Libera, Janina Ochojska-Okońska, Wiktor Osiatyński, Andrzej Seweryn, Barbara Toruńczyk, Andrzej Zoll.

Myśl przewodnia i cele zmowy sprawiają, że stosunkowo najliczniej jest w niej reprezentowanie środowisko psychologiczne. Jej głównym inicjatorem był prof. Janusz Grzelak, a wśród sygnatariuszy znaleźli się m.in.: dr Michał Bilewicz, prof. prof. Anna i Jerzy Brzezińscy, prof. Janusz Czapiński, prof. Dariusz Doliński, Wojciech Eichelberger, prof. Adam Frączek, prof. Alina Kolańczyk, dr Piotr Radkiewicz, dr Zuzanna Toeplitz, prof. Małgorzata Toeplitz-Winiewska i prof. Barbara Weigl.

Inicjatywa jest otwarta. Można do niej dołączyć. Strona internetowa Zmowy Obywatelskiej znajduje się tutaj.

Jarosław Klebaniuk


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Zandberg w Opolu!
Opole, ul. Kopernika 13
13 maja 2025 (wtorek), godz. 13.00
Zandberg we Wrocławiu!
Wrocław, Rynek
13 maja 2025 (wtorek), godz. 20.00
Zandberg w Częstochowie!
Częstochowa, Plac Biegańskiego
14 maja (środa), godz. 12:00
Zandberg w Krakowie!
Kraków, Mały Rynek
14 maja (środa), godz. 20:00
Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz

Więcej ogłoszeń...


14 maja:

1771 - W Newtown urodził się Robert Owen, walijski działacz socjalistyczny, pionier ruchu spółdzielczego.

1906 - Członek OB PPS Baruch Szulman dokonał w Warszawie udanego zamachu bombowego na podkomisarza policji carskiej N. Konstantinowa. Podczas ucieczki z miejsca zdarzenia został zastrzelony.

1920 - W Warszawie rozpoczął się I Kongres Klasowych Związków Zawodowych.

1940 - W Toronto zmarła Emma Goldman, teoretyczka anarchizmu, bojowniczka o prawa kobiet, uczestniczka Rewolucji Rosyjskiej 1917 roku i Hiszpańskiej 1936 roku.

1943 - W Sielcach nad Oką sformowano 1. Dywizję Piechoty im. Tadeusza Kościuszki.

1944 - Nierozstrzygnięta bitwa pod Rąblowem pomiędzy polsko-radzieckimi oddziałami partyzanckimi a wojskiem niemieckim.

1988 - W Hadze zmarł Willem Drees, holenderski polityk Partii Pracy (PvdA), 1948-58 - premier Holandii.

1999 - Malam Bacai Sanhá (PAIGC) został prezydentem Gwinei Bissau.


?
Lewica.pl na Facebooku