Portugalia: Silva wygrał wybory prezydenckie
[2011-01-24 22:32:43]
![]() Frekwencja był najniższa w historii wyborów prezydenckich w Portugalii. Zagłosowało jedynie nieco ponad 46 procent uprawnionych. Najwyższą frekwencję odnotowano w 1980 roku, kiedy to zagłosowało aż 84 procent uprawnionych. Niewykluczone, że na słabą frekwencję miały pewien wpływ problemy informatyczne. Z powodu zmian numerów kart wyborczych obywateli w wielu miejscach zapanował chaos. Wyborcy nie wiedzieli, gdzie mają głosować. Do punktów informacyjnych ustawiały się długie kolejki, a część ludzi zrezygnowała z udziału w wyborach. Innych zniechęciła niezagrożona pozycja faworyta oraz nagły powrót zimy. Funkcja prezydenta ma w Portugalii charakter głównie reprezentacyjny. Jedynym niezwykle istotnym uprawnieniem przysługującym osobie sprawującej ten urząd jest możliwość rozwiązania parlamentu bez podania przyczyny. Rządzący socjaliści obawiali się, że po reelekcji Silva ulegnie pokusie skorzystania z tego przywileju, by umożliwić powrót do władzy centroprawicowej Partii Socjaldemokratycznej (Partido Social Democrata, PSD), na czele której kiedyś stał, także jako premier rządu. Jednak po głosowaniu w Lizbonie 71-letni prezydent oświadczył, że opowiada się za stabilnością. |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom wybrania
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Materializacja frustracji i gniewu
- Pod prąd!: Trzaskowski połknie lewicę
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
- https://zrzutka.pl/evh9hv
- Do 18 maja
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
- Poszukuję książek
2 lipca:
1839 - Bunt niewolników na statku Amistad.
1840 - W Rzymie zmarł Bogdan Jański, pierwszy chronologicznie polski socjalista, saintsimonista.
1843 - W Cassino urodził się Antonio Labriola filozof, teoretyk marksizmu, działacz włoskiego ruchu robotniczego.
1923 - W Bninie urodziła się Wisława Szymborska, poetka, eseistka i krytyk literacki, tłumacz, felietonistka; członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich i Polskiej Akademii Umiejętności, laureatka literackiej Nagrody Nobla (1996).
1925 - Urodził się Patrice Lumumba, kongijski polityk lewicowy, pierwszy premier niepodległego Konga, obalony i zamordowany 1961.
1925 - Urodził się Medgar Evers, aktywista ruchu na rzecz praw obywatelskich czarnej ludności w USA; zamordowany w 1963.
1928 - W Wielkiej Brytanii kobiety, które ukończyły 21. rok życia otrzymały czynne i bierne prawo wyborcze.
1949 - Zmarł Georgi Dymitrow, bułgarski działacz komunistyczny. 1933 oskarżony przez nazistów o podpalenie Reichstagu. Uniewinniony. 1946 premier Bułgarii. 1948 sekretarz generalny BPK.
1964 - Prezydent USA Lyndon Johnson podpisał ustawę o swobodach obywatelskich dla Afroamerykanów. Dokument ten podpisał również Martin Luther King.
1976 - Zjednoczenie Wietnamu Północnego z Południowym i utrworzenie Socjalistycznej Republiki Wietnamu.
1979 - Przez uczestników ROPCiO z Krakowa został założony Ruch Porozumienia Polskich Socjalistów. Byli to: Krzysztof Bzdyl, Krzysztof Gąsiorowski, Stanisław Janik-Palczewski, Romana Kahl-Stachniewicz, Mieczysław Majdzik i Stanisław Tor.
2006 - W Managui zmarł Herty Lewites, lewicowy polityk nikaraguański, minister w sandinistowskim rządzie w latach 1979-90.
?