Chile: Śledztwo w sprawie śmierci Allende

[2011-01-28 10:27:25]

Chilijska prokuratura rozpoczęła śledztwo w sprawie okoliczności śmierci prezydenta Salvadora Allende podczas wspieranego przez USA wojskowego zamachu stanu 11 września 1973. Jest to jedno z dochodzeń w sprawie śmierci 726 przeciwników reżimu, którzy zginęli po 1973 roku.

Chilijska "Komisja Prawdy" zajmująca się zbrodniami wojskowej dyktatury gen. Augusto Pinocheta ustaliła, że na pewno odpowiada ona za 3797 ofiar. Śledztwa toczą się w sprawach, które nie zostały dotąd jednoznacznie rozwiązane.

11 września 1973 roku Allende z grupą gwardzistów bronił przez kilka godzin pałacu prezydenckiego przed zbuntowanymi wojskowymi. Do zdobycia budynku armia musiała użyć znacznych sił, wspieranych przez czołgi i lotnictwo. Obrońcy pałacu poddali się dopiero, gdy został on zbombardowany przez lotnictwo. Napastnicy po wkroczeniu do środka mieli znaleźć ciało prezydenta. Według oficjalnej autopsji popełnił on samobójstwo, ta wersja jest jednak kwestionowana.

Jak podaje aljazeera.net, zadanie przeprowadzenia dochodzenia w sprawie wcześniej nieprzebadanych 726 śmierci ma do wykonania Mario Carroza, doświadczony sędzia śledczy, który już prowadzi setki spraw o łamanie praw człowieka. Opisał on sprawę, jako pracę, która jest więcej niż ważna, olbrzymią odpowiedzialność. Zapowiedział, że będzie poszukiwał informacji w różnych źródłach, m. in. u sędziego, który bada sprawę śmierci towarzyszy Allende, którzy zniknęli po poddaniu się armii na zewnątrz pałacu prezydenckiego.

Allende został pierwszym socjalistycznym prezydentem kraju po wygraniu wyborów w 1970 roku. Nie spodobało się to konserwatystom w Chile i USA, którzy obawiali się „chilijskiej drogi do socjalizmu”, w tym nacjonalizacji kopalni, a w polityce zagranicznej – zbliżenia z ZSRR. Henry Kissinger sekretarz stanu za ówczesnej prezydentury Richarda Nixona nie ukrywał, że wynik demokratycznych wyborów należy podważyć. Powiedział wtedy: Te sprawy są zbyt ważne, żeby pozostawiać je chilijskim wyborcom do samodzielnego decydowania… Nie widzę, dlaczego mamy stać bezczynnie i przyglądać się, jak jakiś kraj staje się komunistyczny z powodu nieodpowiedzialności swoich mieszkańców.

Pinochet rządził jako dyktator do 11 marca 1990 roku. Zmarł w 2006. Jest wielbiony przez część prawicowych polityków, także polskich. W 1998 roku trzech działaczy ówczesnego AWS: Marek Jurek, Michał Kamiński i Tomasz Wołek złożyło mu prywatną wizytę w szpitalu w Londynie i podarowało mu ryngraf portretujący Matkę Boską. Zdaniem tych polityków Pinochet zasłużył się dla praw człowieka, wolności i sprawiedliwości.

Piotr Ciszewski

Jarosław Klebaniuk


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Zandberg w Częstochowie!
Częstochowa, Plac Biegańskiego
14 maja (środa), godz. 12:00
Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki

Więcej ogłoszeń...


15 maja:

1252 - Papież Innocenty IV wydał bullę Ad extirpanda, w której zezwolił na stosowanie tortur wobec heretyków.

1811 - Paragwaj ogłosił niepodległość.

1848 - Podczas rewolucji lutowej w Paryżu odbyła się demonstracja na rzecz niepodległości Polski.

1903 - W Warszawie urodził się Edward Bugajski, działacz socjalistyczny, działacz ruchu esperantystów.

1911 - Sąd Najwyższy USA, zgodnie z ustawą antymonopolową, nakazał podział międzynarodowej korporacji Standard Oil Johna D. Rockefellera.

1918 - Porażką komunistów zakończyła się wojna domowa w Finlandii.

1932 - W Piotrkowie swe obrady rozpoczął III Zjazd OM TUR. Delegaci wypowiedzieli się za samodzielnością organizacji młodzieży robotniczej i rozszerzeniem jej działalności politycznej.

1991 - Édith Cresson z Partii Socjalistycznej jako pierwsza kobieta stanęła na czele francuskiego rządu.

1997 - 22 lata po zakończeniu wojny w Laosie, USA przyznały się oficjalnie do brania w niej udziału, czemu dotąd zaprzeczały.

2006 - Giorgio Napolitano (Demokraci Lewicy) objął urząd prezydenta Włoch.

2011 - W Hiszpanii powstał ruch Oburzonych.

2012 - François Hollande został zaprzysiężony na urząd prezydenta Francji.

2015 - Założono nieformalny ruch Wolność i Równość.


?
Lewica.pl na Facebooku