Mieszkańcy Sudanu Południowego wybrali niepodległość

[2011-01-31 11:35:05]

99,57 proc. mieszkańców Południowego Sudanu, którzy wzięli udział w referendum na temat secesji tego regionu autonomicznego opowiedziało się za powstaniem niepodległego państwa. O tych pełnych, ale jeszcze nieoficjalnych wynikach (wciąż liczone są głosy uchodźców z regionu mieszkających na północy Sudanu i zagranicą) poinformował Chan Reek Madut, przewodniczący komisji organizującej głosowanie.

W pięciu z dziesięciu prowincji Sudanu Południowego za oderwaniem się od północy głosowało aż 99,9 proc. uczestników referendum. Najmniej zwolenników niepodległości - 95,5 proc. - było w prowincji Bahr al-Ghazal, graniczącej z północą Sudanu. Oficjalne i ostatecznie ogłoszenie wyników odbędzie się w pierwszej połowie lutego. Prezydent Sudanu Omar al-Baszir już uznał wyniki głosowania.

Tysiące ludzi, w tym główni politycy regionu, zgromadziło się na oficjalnej uroczystości w mauzoleum Johna Garanga, lidera Ludowej Armii Wyzwolenia Sudanu i pierwszego prezydenta autonomicznego Sudanu Południowego, który zginął w wypadku śmigłowca. Na te modlitwę o nasz kraj mieszkańcy Sudanu Południowego czekali 55 lat - powiedział podczas ceremonii arcybiskup Episkopalnego Kościoła Sudanu Daniel Deng.

Sudan Południowy jest zamieszkany 200 grup etnicznych, z których większość stanowią chrześcijanie różnych wyznań (m.in. rzymskokatolicy, episkopalianie, zielonoświątkowcy, baptyści) i wyznawcy tradycyjnych wierzeń animistycznych. Stolicą nowego państwa jest Dżuba, a językiem urzędowym angielski i arabski. Obecnie trwają dyskusje nad nazwą nowego państwa, część mieszkańców chce zachowania nazwy Sudan Południowy, pojawiają się jednak także inne propozycje - Nowy Sudan, Kusz lub Republika Nilu.

Szymon Martys


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Zandberg w Częstochowie!
Częstochowa, Plac Biegańskiego
14 maja (środa), godz. 12:00
Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki

Więcej ogłoszeń...


14 maja:

1771 - W Newtown urodził się Robert Owen, walijski działacz socjalistyczny, pionier ruchu spółdzielczego.

1906 - Członek OB PPS Baruch Szulman dokonał w Warszawie udanego zamachu bombowego na podkomisarza policji carskiej N. Konstantinowa. Podczas ucieczki z miejsca zdarzenia został zastrzelony.

1920 - W Warszawie rozpoczął się I Kongres Klasowych Związków Zawodowych.

1940 - W Toronto zmarła Emma Goldman, teoretyczka anarchizmu, bojowniczka o prawa kobiet, uczestniczka Rewolucji Rosyjskiej 1917 roku i Hiszpańskiej 1936 roku.

1943 - W Sielcach nad Oką sformowano 1. Dywizję Piechoty im. Tadeusza Kościuszki.

1944 - Nierozstrzygnięta bitwa pod Rąblowem pomiędzy polsko-radzieckimi oddziałami partyzanckimi a wojskiem niemieckim.

1988 - W Hadze zmarł Willem Drees, holenderski polityk Partii Pracy (PvdA), 1948-58 - premier Holandii.

1999 - Malam Bacai Sanhá (PAIGC) został prezydentem Gwinei Bissau.

2022 - USA: 18-letni zwolennik białej supremacji Payton Gendron otworzył ogień do czarnoskórych osób przebywających w supermarkecie w Buffalo w stanie Nowy Jork, zabijając 10 i raniąc 3 z nich, po czym oddał się w ręce policji.


?
Lewica.pl na Facebooku