Wlk. Brytania: "The Guardian" wydał książkę o Julianie Assange'

[2011-01-31 22:07:10]

Nakładem brytyjskiego dziennika "The Guardian" ukazała się książka dwóch dziennikarzy śledczych tej gazety, Davida Leigha i Luke'a Hardinga, na temat okoliczności powstania demaskatorskiego portalu internetowego Wikileaks i jego założyciela Juliana Assange'a.

"Inside Julian Assange's War on Secrecy" ("Wewnątrz wojny z tajemnicami Juliana Assange’a") odsłania m.in. kulisy tajnego porozumienia zawartego w hotelu w Brukseli, którego efektem była równoczesna publikacja rewelacji opartych na przeciekach depesz dyplomatycznych Departamentu Stanu USA przez pięć międzynarodowych grup medialnych. Przeciek ten zaalarmował amerykańską prawicę, która nazywa Assange'a cyberterrorystą i twierdzi, że powinien ponieść osobiste konsekwencje.

Książka ujawnia, że negocjacje "Guardiana" z Assange'em dotyczące warunków udostępnienia przecieków bywały burzliwe, a redaktor naczelny Alan Rustbriger przy jakiejś okazji został nawet wciągnięty w zasadzkę przez Australijczyka i jego prawników, którzy zagrozili, że wytoczą mu sprawę z oskarżenia o narażenie na szwank finansowych aktywów Wikileaks.

Publikowany "Guardianie" z 31 stycznia pierwszy fragment książki opisuje m.in. dzieciństwo Assange'a i kształtowanie się jego osobowości. Gdy założyciel Wikileaks został w ojczystej Australii skazany za włamania do systemów komputerowych, przed sądem wyszło na jaw, że był on utalentowanym chłopcem, który miał trudne dzieciństwo i komputer był jego jedynym przyjacielem.

Jak napisali Leigh i Harding, Assange był w ostatnich latach wyczulony na punkcie swego bezpieczeństwa i w wyszukany sposób maskował się, m.in. przebierając się za kobietę. Prowadził tryb życia międzynarodowego nomada.

Redaktor naczelny "Guardiana" w osobnym artykule przyznał, że stosunki gazety z Assange'em "miały momenty trudne i pełne napięcia". Były też sytuacje momentami "przypominające farsę". Rustbriger nazywa Assange'a człowiekiem "nieprzewidywalnym", zwłaszcza w negocjacjach. Według niego Wikileaks nie umrze śmiercią naturalną; jest "nowym zjawiskiem" i nie podlega jurysdykcji żadnego konkretnego państwa.

Książka Leigha i Hardinga zawiera szczegóły szwedzkich oskarżeń przeciwko Assange'owi, które mają podłoże seksualne. 39-letni Australijczyk pracuje obecnie nad własną biografią, która ma ukazać się w kwietniu.

Jarosław Klebaniuk


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Zandberg w Częstochowie!
Częstochowa, Plac Biegańskiego
14 maja (środa), godz. 12:00
Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki

Więcej ogłoszeń...


14 maja:

1771 - W Newtown urodził się Robert Owen, walijski działacz socjalistyczny, pionier ruchu spółdzielczego.

1906 - Członek OB PPS Baruch Szulman dokonał w Warszawie udanego zamachu bombowego na podkomisarza policji carskiej N. Konstantinowa. Podczas ucieczki z miejsca zdarzenia został zastrzelony.

1920 - W Warszawie rozpoczął się I Kongres Klasowych Związków Zawodowych.

1940 - W Toronto zmarła Emma Goldman, teoretyczka anarchizmu, bojowniczka o prawa kobiet, uczestniczka Rewolucji Rosyjskiej 1917 roku i Hiszpańskiej 1936 roku.

1943 - W Sielcach nad Oką sformowano 1. Dywizję Piechoty im. Tadeusza Kościuszki.

1944 - Nierozstrzygnięta bitwa pod Rąblowem pomiędzy polsko-radzieckimi oddziałami partyzanckimi a wojskiem niemieckim.

1988 - W Hadze zmarł Willem Drees, holenderski polityk Partii Pracy (PvdA), 1948-58 - premier Holandii.

1999 - Malam Bacai Sanhá (PAIGC) został prezydentem Gwinei Bissau.

2022 - USA: 18-letni zwolennik białej supremacji Payton Gendron otworzył ogień do czarnoskórych osób przebywających w supermarkecie w Buffalo w stanie Nowy Jork, zabijając 10 i raniąc 3 z nich, po czym oddał się w ręce policji.


?
Lewica.pl na Facebooku