Bezrobocie w styczniu wynosiło 13 proc.

[2011-02-05 13:52:53]

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej podało nowe dane na temat bezrobocia. Wynika z nich, że w styczniu jego wskaźnik wynosił 13,1 proc. i był o 0,8 punktów procentowych wyższy niż w grudniu ubiegłego roku. Oznacza to, że liczba bezrobotnych wzrosła o 156,9 tys. i wynosi 2111,6 tys. osób.

Z informacji uzyskanych z urzędów pracy wynika, że do wzrostu bezrobocia w styczniu br. przyczyniły się m.in. rejestracje osób powracających do ewidencji po aktywnych formach zatrudnienia, które zakończyły się z końcem grudnia 2010 roku. Liczna grupa osób powróciła również do ewidencji po zakończeniu umów na czas określony, zawieranych najczęściej do końca roku - skomentowało MPiPS.

W styczniu 2011 r. pracodawcy zgłosili w Urzędach Pracy 60,4 tys. wolnych miejsc pracy - o 19 tys. więcej niż w grudniu 2010 roku.

Zdaniem wiceministerki pracy i polityki społecznej Czesławy Ostrowskiej na koniec roku stopa bezrobocia powinna znaleźć się pomiędzy 10 a 11 proc. Ponadto uznała ona, że wzrost bezrobocia w styczniu jest zgodny z bieżącymi trendami. Podobnego zdania są pracodawcy. Jacek Męcina, doradca zarządu PKPP Lewiatan twierdzi, że taki stan rzeczy jest związany m.in. z ostrą zimą, która wstrzymała realizację wielu inwestycji.

Piotr Kuligowski


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


7 października:

1890 - Powstała Partia Robotnicza Galicji, od 2 II 1892 Socjalno-Demokratyczna Partia w Galicji, od 8 X 1897 Polska Partia Socjalno-Demokratyczna Galicji i Śląska Cieszyńskiego.

1897 - W Wilnie została założona żydowska socjalistyczna partia Bund.

1912 - W Warszawie otwarto Dom Sierot założony przez Janusza Korczaka.

1928 - Powstała Socjalistyczna Partia Peru.

1931 - Urodził się Desmond Tutu, anglikański biskup południowoafrykański, działacz na rzecz praw człowieka, przeciwnik apartheidu, zwolennik małżeństw homoseksualnych.

1944 - W obozie Auschwitz-Birkenau doszło do największego w historii obozu buntu.

1949 - Proklamowanie NRD.

1949 - Zmarł José Clemente Orozco, meksykański malarz, autor murali i litograf.

2003 - Socjalista Anerood Jugnauth został prezydentem Mauritiusa.

2012 - Hugo Chavez wygrał po raz trzeci wybory prezydenckie w Wenezueli.


?
Lewica.pl na Facebooku