Szwajcaria: Bush nie przyjedzie do Genewy

[2011-02-06 12:12:39]

Na 12 lutego zaplanowano przemówienie George'a W. Busha w czasie kolacji na gali Keren Hayesod (państwowej izraelskiej organizacji fundraisingowej, powołanej decyzją Knesetu w styczniu 1956 roku) w Genewie. Występ jednak nie dojdzie do skutku, ponieważ ten punkt programu odwołano. Prawdopodobną przyczyną jest niemożność zapewnienia Bushowi bezpieczeństwa oraz obawa przed aresztowaniem go. Jako prezydent bowiem wydał on zgodę na stosowanie podtapiania jako formy przesłuchiwania więźniów Guantanamo podejrzewanych o terroryzm, co jest sprzeczne z Konwencją ws. Zakazu Stosowania Tortur przyjętą przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych 10 grudnia 1984 r.

W związku z tym, organizacje pozarządowe zajmujące się obroną praw człowieka z Human Rights Watch, Amnesty International i Center for Constitutional Rights na czele wezwały rząd do aresztowania Busha kiedy tylko wyląduje na szwajcarskiej ziemi. Przygotowany przez nich pozew dotyczący stosowania tortur w Guantanamo ma 2500 stron.

Co więcej, planowano protest przed Hotelem Wilson, w którym miała odbyć się uroczystość. Wszyscy uczestnicy mieli zjawić się z butami w rękach, aby przypomnieć wydarzenie z grudnia 2008 roku, kiedy iracki dziennikarz Muntadar Al-Zeidi rzucił swoim obuwiem w Busha w czasie konferencji prasowej.

Maria Skóra


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


2 lipca:

1839 - Bunt niewolników na statku Amistad.

1840 - W Rzymie zmarł Bogdan Jański, pierwszy chronologicznie polski socjalista, saintsimonista.

1843 - W Cassino urodził się Antonio Labriola filozof, teoretyk marksizmu, działacz włoskiego ruchu robotniczego.

1923 - W Bninie urodziła się Wisława Szymborska, poetka, eseistka i krytyk literacki, tłumacz, felietonistka; członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich i Polskiej Akademii Umiejętności, laureatka literackiej Nagrody Nobla (1996).

1925 - Urodził się Patrice Lumumba, kongijski polityk lewicowy, pierwszy premier niepodległego Konga, obalony i zamordowany 1961.

1925 - Urodził się Medgar Evers, aktywista ruchu na rzecz praw obywatelskich czarnej ludności w USA; zamordowany w 1963.

1928 - W Wielkiej Brytanii kobiety, które ukończyły 21. rok życia otrzymały czynne i bierne prawo wyborcze.

1949 - Zmarł Georgi Dymitrow, bułgarski działacz komunistyczny. 1933 oskarżony przez nazistów o podpalenie Reichstagu. Uniewinniony. 1946 premier Bułgarii. 1948 sekretarz generalny BPK.

1964 - Prezydent USA Lyndon Johnson podpisał ustawę o swobodach obywatelskich dla Afroamerykanów. Dokument ten podpisał również Martin Luther King.

1976 - Zjednoczenie Wietnamu Północnego z Południowym i utrworzenie Socjalistycznej Republiki Wietnamu.

1979 - Przez uczestników ROPCiO z Krakowa został założony Ruch Porozumienia Polskich Socjalistów. Byli to: Krzysztof Bzdyl, Krzysztof Gąsiorowski, Stanisław Janik-Palczewski, Romana Kahl-Stachniewicz, Mieczysław Majdzik i Stanisław Tor.

2006 - W Managui zmarł Herty Lewites, lewicowy polityk nikaraguański, minister w sandinistowskim rządzie w latach 1979-90.


?
Lewica.pl na Facebooku