Opel, Fiat: Narastają konflikty w branży motoryzacyjnej

[2011-02-08 15:12:53]

Fiaskiem zakończyły się 7 lutego rozmowy przedstawicieli Wolnego Związku Zawodowego "Sierpień 80" z dyrekcją General Motors Manufacturing Poland (Opel w Gliwicach) w ramach trwającego sporu zbiorowego.

Pracodawca według swego widzimisię nie uznał wszczęcia przez nas sporu zbiorowego i nie powiadomił o nim Okręgowego Inspektoratu Pracy, czym złamał prawo - mówi Zbigniew Pietras, przewodniczący Komisji Zakładowej WZZ "Sierpień 80" w gliwickim Oplu. Podczas rozmów zapytano nas czy podtrzymujemy swoje żądania. Było to pytanie retoryczne - dodał.

Już w zeszłym tygodniu doszło do bitwy na słowa i fakty pomiędzy związkowcami, a przedstawicielami Opla. Rzecznik firmy, Przemysław Byszewski powiedział m.in. Polskiemu Radiu, że wcześniej nie było żadnych sygnałów ze strony związku dotyczących tych żądań. Wówczas związkowcy "Sierpnia 80" pokazali dziennikarzom stos 21 pism dotyczących spraw, które teraz są przedmiotem sporu zbiorowego, a także wskazali datę rozmów, z których protokół mówi o tym, że związek zagroził, iż w razie niespełnienia żądań może dojść do wszczęcia sporu. Większość żądań została odrzucona lub zrealizowana w stopniu, który był nie do zaakceptowania przez związek.

"Sierpień 80" z Opla zastanawia się nad skierowaniem sprawy nieuznania sporu na drogę prawną.

Pod kątem działania w zgodzie z obowiązującym prawem zostaną sprawdzone władze Fiat Auto Poland przez śledczych. Czynności w sprawie prowadzi już policja na wniosek i pod nadzorem prokuratury. Chodzi o zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa złożone przez działający w tyskim Fiacie WZZ "Sierpień 80".

Od pewnego czasu nieustannie dochodzi do dyskryminacji oraz szykanowania członków naszego związku - twierdzi Franciszek Gierot, szef związku w FAP. Według niego na terenie zakładu kierownicy zmian organizują masowe akcje wypisywania ze związku.

Pracodawca miał uzależniać przedłużanie czasowych umów o pracę od wystąpienia z "Sierpnia 80". Pracownicy byli też przymuszani do podpisywania wniosków o urlopy bezpłatne. Dla oszczędności, by w czasie przestojów produkcyjnych nie korzystali z przysługujących im płatnych urlopów. Za czyny, o jakie oskarżają związkowcy dyrekcję tyskiej spółki grozi kara pozbawienia wolności do 3 lat.

Sytuację między kierownictwem Fiata i "Sierpnia 80" zaogniło poparcie związku dla lewicowego związku zawodowego FIOM. Sprzeciwiał się ona umowie, jaką związki zawodowe zawarły z kierownictwem koncernu w sprawie nowej organizacji pracy w najstarszej obecnie fabryce Fiata w Turynie.

Patryk Kosela


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Zandberg w Opolu!
Opole, ul. Kopernika 13
13 maja 2025 (wtorek), godz. 13.00
Zandberg we Wrocławiu!
Wrocław, Rynek
13 maja 2025 (wtorek), godz. 20.00
Zandberg w Częstochowie!
Częstochowa, Plac Biegańskiego
14 maja (środa), godz. 12:00
Zandberg w Krakowie!
Kraków, Mały Rynek
14 maja (środa), godz. 20:00
Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz

Więcej ogłoszeń...


14 maja:

1771 - W Newtown urodził się Robert Owen, walijski działacz socjalistyczny, pionier ruchu spółdzielczego.

1906 - Członek OB PPS Baruch Szulman dokonał w Warszawie udanego zamachu bombowego na podkomisarza policji carskiej N. Konstantinowa. Podczas ucieczki z miejsca zdarzenia został zastrzelony.

1920 - W Warszawie rozpoczął się I Kongres Klasowych Związków Zawodowych.

1940 - W Toronto zmarła Emma Goldman, teoretyczka anarchizmu, bojowniczka o prawa kobiet, uczestniczka Rewolucji Rosyjskiej 1917 roku i Hiszpańskiej 1936 roku.

1943 - W Sielcach nad Oką sformowano 1. Dywizję Piechoty im. Tadeusza Kościuszki.

1944 - Nierozstrzygnięta bitwa pod Rąblowem pomiędzy polsko-radzieckimi oddziałami partyzanckimi a wojskiem niemieckim.

1988 - W Hadze zmarł Willem Drees, holenderski polityk Partii Pracy (PvdA), 1948-58 - premier Holandii.

1999 - Malam Bacai Sanhá (PAIGC) został prezydentem Gwinei Bissau.


?
Lewica.pl na Facebooku