Kosowo: Wyniki wyborów po dwóch miesiącach

[2011-02-08 15:39:14]

W dniu 12 grudnia 2010 r. odbyły się w Kosowie przedterminowe wybory do parlamentu - Zgromadzenia Kosowa (Kuvendi i Kosovës). Jednak dopiero 7 lutego br. Centralna Komisja Wyborcza podała ich wstępne wyniki. Obliczanie wyników trwało zatem niemal dwa miesiące. Spowodowane to było stwierdzeniem licznych nieprawidłowości. W 92 obwodach wyborczych dokonano ponownego przeliczenia głosów a w pięciu okręgach 9 stycznia przeprowadzono powtórne głosowanie.

Wybory w Kosowie krytycznie oceniła sprawozdawczyni ze strony Parlamentu Europejskiego, reprezentująca frakcję Grupa Zielonych/Wolne Przymierze Europejskie, austriacka posłanka Ulrike Lunacek. Jej zdaniem wyborom towarzyszyło wiele nieprawidłowości i manipulacji przy czym nie miały one charakteru przypadkowego, lecz były zaplanowane przez zorganizowane grupy. Przychyliła się do zdania niektórych partii opozycyjnych żądających przeprowadzenia nowych wyborów.

Parlament Kosowa składa się ze 120 deputowanych. Partie reprezentujące ludność albańską obsadzają 100 miejsc natomiast pozostałe przeznaczone są dla mniejszości narodowych. Według wstępnych danych najlepszy wynik uzyskała Demokratyczna Partia Kosowa (Partia Demokratike e Kosovës) premiera Hashima Thaçi. Zdobyła ona 33,5 proc. głosów i 34 mandaty (w poprzednich wyborach z 2007 r. uzyskała 34,3 proc. głosów i 37 mandatów). Na drugim miejscu uplasowała się Demokratyczna Liga Kosowa (Lidhja Demokratike e Kosovës) uzyskując 23,6 proc. głosów i 27 mandatów (w poprzednich wyborach odpowiednio 22,6 proc. i 25). Jest to partia prawicowa o orientacji konserwatywno-liberalnej. Na jej czele od listopada 2010 r. stoi stoi Isa Mustafa w 2007 r. wybrany na mera stolicy Kosowa - Prisztiny. Radykalne, przeciwstawiające się dialogowi z Serbią, ugrupowanie Samookreślenie (Vetëvendosje) otrzymało 12,2 proc. głosów i 14 miejsc w parlamencie. Jego przywódca Albin Kurti organizował pokojowe akcje protestacyjne i był dwukrotnie aresztowany. Sojusz na rzecz Przyszłości Kosowa (Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës) byłego premiera Ramusha Haradinaja zdobył 10,8 proc. głosów i 12 mandatów (w wyborach z 2007 r. 9,6 proc. i 10). Startujący po raz pierwszy w wyborach Sojusz na rzecz Nowego Kosowa (Aleanca Kosova e Re) uzyskał 7,1 proc. głosów i 8 mandatów. Partię założył w 2006 r. biznesmen Behgjet Pacolli, właściciel firmy budowlanej Mabetex. 13 miejsc w parlamencie przypadło kosowskim Serbom, w tym 8 mandatów zdobyła, określająca się jako liberalna, proeuropejska i obywatelska, Niezależna Partia Liberalna (Samostalna Liberalna Stranka).

Frekwencja wyborcza wyniosła 47,8 proc. - o 7,7 proc. więcej w porównaniu z poprzednimi wyborami.

Bolesław K. Jaszczuk


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Zandberg w Bielsku-Białej!
Pomnik Reksia przy ul. 11 Listopada
10 maja (sobota), godz. 11:00
Zandberg w Tychach!
Tychy, Plac Baczyńskiego
10 maja (sobota), godz. 15:00
Zandberg w Katowicach!
Katowice, plac Miarki
10 maja (sobota), godz. 20:00
Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona

Więcej ogłoszeń...


11 maja:

1902 - Urodził się Alexandre Kojève, właśc. Aleksandr Kożewnikow, francuski filozof pochodzenia rosyjskiego, którego seminarium o Heglu ukształtowało kolejne pokolenia lewicujących, francuskich filozofów.

1914 - Zmarł Daniel De Leon, amerykański działacz socjalistyczny.

1919 - Zjazd spółdzielni robotniczych w Warszawie powołał Związek Robotniczych Stowarzyszeń Spółdzielczych.

1930 - Wybory do Sejmu Śląskiego II kadencji; sukces ugrupowań niemieckich; PPS - 4 mandaty, komuniści - 2.

1967 - W Grecji Andreas Papandreu został uwięziony przez reżim czarnych pułkowników.

1983 - Odbył się "dzień narodowego protestu" w Chile – pokojowa demonstracja przeciw reżimowi wojskowemu gen. Augusto Pinocheta i na rzecz swobód obywatelskich.

2007 - Trybunał Konstytucyjny orzekł o częściowej niekonstytucyjności ustawy lustracyjnej opracowanej przez PiS.

2019 - Na YouTube odbyła się premiera filmu dokumentalnego Tylko nie mów nikomu w reżyserii Tomasza Sekielskiego


?
Lewica.pl na Facebooku