Francja: Protest prawników przeciwko Sarkozy'emu

[2011-02-08 16:02:53]

We Francji rozszerza się protest środowiska prawniczego, które jest oburzone krytyką ze strony prezydenta Nicolasa Sarkozy'ego. W następstwie protestów 8 lutego w kilkudziesięciu sądach odwołano rozprawy. Trwający od 4 lutego protest sędziów, adwokatów i innych pracowników sądownictwa objął już wiele miast, m.in. Nantes, Lyon i Bordeaux. Przełożono tam zaplanowane na ten tydzień rozprawy z wyjątkiem tych, które muszą odbyć się w trybie pilnym. Według agencji Agence France-Press, we wtorek rano strajk objął około 50 sądów, a w 30 innych, w tym w Paryżu, tego samego dnia odbywają się walne zebrania w sprawie przyłączenia się do tego protestu.

Pracownicy sądownictwa są oburzeni wypowiedzianymi 3 lutego słowami francuskiego prezydenta, w których napiętnował "poważne niedomagania" w wymiarze sprawiedliwości i policji. "Błędem" nazwał wypuszczenie na wolność wielokrotnego recydywisty Tony'ego Meilhona, który jest głównym podejrzanym o porwanie i zamordowanie 18-letniej Laetitii w Pornic (zachodnia Francja). Odnalezienie zwłok młodej kobiety zbulwersowało kilka dni temu całą Francję. Wypowiedź szefa państwa wywołała natychmiast oburzenie sędziów, którzy podkreślają, że szef państwa już nie po raz pierwszy ingeruje w ich pracę i podważa ich kompetencje.

Premier Francois Fillon określił reakcję sędziów jako "przesadną" i wezwał ich do "odpowiedzialności". W jego przekonaniu, ta rewolta nie zostanie zrozumiana przez Francuzów. Jego słowa nie uspokoiły jednak pracowników wymiaru sprawiedliwości. Na 10 lutego związki zawodowe sądownictwa zapowiedziały manifestacje w całym kraju. Domagają się zaprzestania przez prezydenta Sarkozy'ego bezpodstawnych, w ich przekonaniu, "oskarżeń" pod adresem sądownictwa i organów ścigania. Do czwartkowych demonstracji mogą także dołączyć policjanci, którzy podobnie jak prawnicy poczuli się dotknięci krytyką ze strony prezydenta.

Jarosław Klebaniuk


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


2 lipca:

1839 - Bunt niewolników na statku Amistad.

1840 - W Rzymie zmarł Bogdan Jański, pierwszy chronologicznie polski socjalista, saintsimonista.

1843 - W Cassino urodził się Antonio Labriola filozof, teoretyk marksizmu, działacz włoskiego ruchu robotniczego.

1923 - W Bninie urodziła się Wisława Szymborska, poetka, eseistka i krytyk literacki, tłumacz, felietonistka; członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich i Polskiej Akademii Umiejętności, laureatka literackiej Nagrody Nobla (1996).

1925 - Urodził się Patrice Lumumba, kongijski polityk lewicowy, pierwszy premier niepodległego Konga, obalony i zamordowany 1961.

1925 - Urodził się Medgar Evers, aktywista ruchu na rzecz praw obywatelskich czarnej ludności w USA; zamordowany w 1963.

1928 - W Wielkiej Brytanii kobiety, które ukończyły 21. rok życia otrzymały czynne i bierne prawo wyborcze.

1949 - Zmarł Georgi Dymitrow, bułgarski działacz komunistyczny. 1933 oskarżony przez nazistów o podpalenie Reichstagu. Uniewinniony. 1946 premier Bułgarii. 1948 sekretarz generalny BPK.

1964 - Prezydent USA Lyndon Johnson podpisał ustawę o swobodach obywatelskich dla Afroamerykanów. Dokument ten podpisał również Martin Luther King.

1976 - Zjednoczenie Wietnamu Północnego z Południowym i utrworzenie Socjalistycznej Republiki Wietnamu.

1979 - Przez uczestników ROPCiO z Krakowa został założony Ruch Porozumienia Polskich Socjalistów. Byli to: Krzysztof Bzdyl, Krzysztof Gąsiorowski, Stanisław Janik-Palczewski, Romana Kahl-Stachniewicz, Mieczysław Majdzik i Stanisław Tor.

2006 - W Managui zmarł Herty Lewites, lewicowy polityk nikaraguański, minister w sandinistowskim rządzie w latach 1979-90.


?
Lewica.pl na Facebooku